İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,58
EURO18,17
GBP20,68
EURO/USD0,98
BIST3.553,85
GR. ALTIN1.022,56
BTC372.017,30
ETH25.284,64

EnerjiSa işçileri eylem yaptı

EnerjiSa işçileri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşten atılan EnerjiSa işçileri, taleplerinin karşılanmaması halinde Sabancı’lara ait tüm işyerlerini eylem alanına çevirecekleri mesajını verdi.

Elektrik dağıtım şirketi Enerjisa’nın işten çıkardığı işçiler, günlerdir haklarını arıyor. Ülkenin birçok kentinden gelen işçiler Ankara’da bulunan Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde işten çıkarmaları protesto etti.

EnerjiSa işçileri
EnerjiSa işçileri eylemde

İşten çıkarılan işçilerin çoğunluğunun Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Elektrik, Gaz, Su, Baraj Çalışanları Sendikası (Enerji-Sen) üyesi. İşlerine geri dönmek isteyen işçiler, talepleri karşılanmazsa Sabancı’ya ait tüm işyerlerini eylem alanına çevireceklerini söyledi. Yaklaşık bir haftadır işten atılan işçiler ve DİSK Enerji Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, taleplerini anlattı.

EnerjiSa işçileri eylemi
EnerjiSa işçilerinden Mehmet Oğuz

‘Asıl gerekçe sendikal faaliyetlere katılmam’

Zonguldak Ereğli’de çalışan işçilerden Mehmet Oğuz, 23 Mart’ta “performans yetersizliğinden kaynaklı uygun pozisyon bulunmadığı” gerekçesiyle işten atıldığını söyledi. İşten atılma gerekçesinin doğru olmadığını ve arkadaşlarına destek için Zonguldak’tan geldiğini belirten Oğuz, “Ben zannetmiyorum performansım yetersiz. 2006’dan 2022’ye kadar uygun pozisyon buldular da 23 Mart’a kadar mı uygun pozisyon bulunmuyor. Asıl gerekçe sendikal faaliyetlere katılmam. Sendika en yasal hakkımız. Bundan sonraki mücadelem işe dönüş mücadelesi olacak. Bütün haklarımı gerek hukuki yollardan gerek eylemle almaya çalışacağım. İşimize geri dönene kadar bu işin peşini bırakmayacağız” diye konuştu.

EnerjiSa işçileri eylemi
EnerjiSa işçilerinden Mehmet Ali Çindere

‘DİSK Enerji-Sen’e üye olduğum için iş akdim feshedildi’

İşçilerden Mehmet Ali Çindere de, “2005’ten beri Enerji İş kolunda çalışıyorum. 25 Mart’ta İş akdim 04 koduyla (Belirsiz Süreli İş Sözleşmesinin İşveren Tarafından Haklı Sebep Bildirilmeden Feshi) haksız yere işten atıldım. DİSK Enerji-Sen’e üye olduğum için ve bunun sonucunda iş akdim feshedildi. İşimi geri istiyorum. Mücadelem işimi geri alana kadar devam edecek, gerekirse işimi geri alana kadar buraya çadır kuracağım, hiçbir yere gitmiyorum” diye belirtti.

İşveren personel azaltarak, maliyeti düşürmeye çalışıyor

İşten çıkarmaların asıl sebebinin 8 ay önce TİS sözleşmesine karşı başlatmış oldukları tepki ve sendikal üyelik olduğunu vurgulayan DİSK Enerji Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, TİS sözleşmesi gereği işverenin yapması gereken zam oranını yüzde 40’lara gelince maliyet düşürmek için işçileri işten atıldığını söyledi. İşverenin daha az işçiyle daha fazla iş yükü bindirerek gelir seviyesini yükseltmeyi amaçladığını söyleyen Keskin, “Diğer sendika üyeleri arasında ayrım yapmaksızın işten atmaya başladı. Sarı sendikanın işçilerine sahip çıkmaması üzerine biz sahip çıkmaya başladık. Enerji-Sen’e yönelik bir saldırı gibi gözükse de işverenin burada tek amacı; artan maliyetini daha az personelle iş yapmak” dedi.

‘İşçileri kölelik koşullarında çalıştıracak biçimde adım atmaya çalışıyorlar’

İşten çıkarılan işçilerin en az 12 yıldır bu kurumda çalıştığını kaydeden Keskin, şöyle devam etti: “İş yetişmediği için gece gündüz mesai yapan arkadaşlarımız var. ‘Size uygun pozisyonda iş bulamadık’ diyerek uygun pozisyonda çalışan arkadaşlarımızın sözleşmesi tek taraflı feshedildi. Burada sendikaya karşı değil de işçilerin sendikaya yönelik tercihlerine karşı bir hamle yapıldı. Asıl amaç; işçileri kendi seçtikleri sendikayla çalışmaya mahkûm bırakmak. İşçileri kölelik koşullarında çalıştıracak biçimde adım atmaya çalışıyorlar.”

 ‘Meşru mücadele hakkımızı sonuna kadar sürdüreceğiz’

İşten atılan işçilerle koordineli bir şekilde örgütlenme faaliyetine devam edeceklerini belirten Keskin, şunları söyledi: “İşçilerin dilediği ve özgürce sendika seçme hakkını kullanabilmesi, işçilerin üzerindeki iş yükünün hafifletilmesi, mobinglerin kaldırılması ve insanca yaşayacak koşulların sağlanması gerekiyor.  İlk acil talebimiz ise 24 saat içerisinde atılan tüm arkadaşlarımızın işlerine derhal iade edilmesi. Taleplerimiz karşılanmazsa Sabancı’ya bağlı tüm şirketlerin hepsi birer eylem alanına dönüşecek. İşçi arkadaşlarımız direnme iradesini ortaya koydukları süreç içerisinde biz sendika olarak her zaman onların yanında olacağız, onlarla bu mücadeleyi arkadaşlarımız iş başı yapana kadar devam edecek, hukuki süreç de başlatıldı ama fiili ve meşru mücadele hakkımızı da işçilerle beraber sonuna kadar sürdüreceğiz.” (Kaynak: MA)

EnerjiSa işçileri eylem yaptı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin