İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,53
EURO18,10
GBP20,40
EURO/USD0,97
BIST3.094,46
GR. ALTIN984,33
BTC355.573,27
ETH24.274,66

GGC: İşten çıkartılan gazetecilerin hakları ödensin

yeniden-gunaydin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti yaptığı yazılı bir açıklama ile Diyarbakır’ın 10’uncu yerel gazetesi olarak açılan ve 7 ay sonra kapanan Yeniden Günaydın Gazetesi çalışanlarının kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmemesine tepki gösterdi.

GGC Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada Basın İş Kanununu, gazetecilerin lehine yeniden düzenlenmesi gerektiği ve can çekişen yerel basına acil ekonomik destek paketinin açıklanması talebi de dile getirildi.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) Yönetim Kurulu, Diyarbakır’ın 10’uncu yerel gazetesi olarak açılan ve yakın zamanda kapanan Yeniden Günaydın Gazetesi’nde işten çıkarılan meslektaşlarının haklarının ödenmemesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

yeniden günaydın
Yeniden Günaydın Gazetesi

İşten çıkarılan gazetecilerin ihbar ve kıdem tazminatları nerede?

“İşten çıkartılan gazetecilerin hakları ödenmiyor” başlıklı GGC açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Diyarbakır’da, baskılı yayın hayatına son veren Yeniden Günaydın Gazetesi’nde işten çıkartılan gazetecilerin hakları ödenmedi. Gazetenin kapanmasıyla, üyelerimizin de kadrosunda yer aldığı çalışanlar işsiz kaldı. İşten çıkartılan basın emekçilerine, Basın İş Kanununa göre ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesi gerekiyor. İşlerine son verilen gazeteciler, İhbar ve kıdem tazminatlarının ödenmediği gibi, son çalıştıkları aya ait maaş ödemelerinin de yapılmadığını beyan etmiştir. Tanınmış bir iş insanının uzun soluklu iş vaadine güvenerek gazetenin kadrosuna dahil olan, ancak yayın hayatının 7’nci ayında ‘kapatacağız’ gerekçesiyle umutları yok edilerek işlerine son verilen basın emekçilerinin, yasal alacaklarının ödenmesi çağrısında bulunuyoruz. Söz konusu hakların ödenmemesi durumunda, basın emekçilerimize, hukuki yollarla alacaklarını talep etmeleriyle ilgili destek verecek ve sürecin takipçisi olacağız.”

‘Basın İş Kanunu, gazetecilerin lehine yeniden düzenlenmeli’

Gazeteciler, patronların insafına terk edilmemesine vurgu yapılan açıklama şöyle devam etti: “İçinde bulunduğumuz zorlu ekonomik koşulların ağır yükü altında ezilen basın emekçilerinin maalesef çok büyük bir kısmı, düşük ücretle çalıştırılıyor. Kapanan ya da küçülmeye giden basın kuruluşları nedeniyle ülkemizdeki 12 bini aşkın işsiz gazeteci ordusuna her geçen gün yenileri ekleniyor. Düşük ücret ve işsizlik, en büyük sorun olarak önümüzde dururken, işten çıkartılan gazetecilerin haklarının ödenmemesi de gazetecilik mesleğine ve gazetecilere vurulan ağır bir darbedir. Basın İş Kanunu olmasına rağmen Türkiye’deki gazeteciler, maalesef patronların insafına terkedilmiş durumda. Tüm bu nedenlerle Hükümete çağrımızı yeniliyoruz; Gazetecilerin ekonomik ve sosyal haklarının güvence altına alındığı Basın İş Kanunu, gazetecilerin lehine yeniden düzenlenmelidir.”

‘Acil ekonomik destek paketi açıklanmalı’

Yerel basının içinde bulunduğu ekonomik krize değinilen açıklamada yetkililere çağrıda bulunularak yerel basına acil ekonomik destek çağrısı yapıldı: “Gazetecilerin en büyük istihdam alanı olan yerel basın, her geçen gün yaşanan kapanmalarla yok olmaktadır. Demokrasinin kılcal damarları olan yerel basının kurtarılması ve istihdamın korunması için acil bir ekonomik destek paketi açıklanmalıdır. Görülmelidir ki, 70’i aşkın iletişim fakültesinin olduğu ülkemizde gazetecilik, artık tercih edilen bir meslek olmaktan çıkmıştır.”

yeniden günaydın gazetesi
Yeniden Günaydın Gazetesi çalışanları topluca işten çıkarıldı

Gazete çalışanları topluca işten çıkarıldı

Diyarbakır’ın 10’uncu yerel gazetesi olarak 1 Temmuz 2021 tarihinde ilk baskısı yapılan Yeniden Günaydın Gazetesi 4 Ocak 2022 tarihli sayısı ile baskılı yayınını durdururken, 5 ocak 2022 tarihinde de gazete çalışanlarının topluca çıkışını verdi. Aralık ayı maaşı ve ocak ayından 5 günlük maaşları ödenmeyen gazetecilerin kıdem ve ihbar tazminatları da ödenmedi. Gazetenin imtiyaz sahibi Ahmet Aydın ile işten çıkarılan gazetecilerin görüşmesinden de olumlu bir sonuç çıkmadı. Ahmet Aydın gazetecilerin son maaşının ödeneceğini ancak ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmeyeceğini ifade etti.

SUR AJANS

GGC: İşten çıkartılan gazetecilerin hakları ödensin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin