İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,47
EURO17,85
GBP19,96
EURO/USD0,96
BIST3.260,15
GR. ALTIN968,33
BTC371.271,36
ETH25.619,53

‘Göçmen Kadın Emeği Çalıştayı’ Urfa’da başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KESK Urfa Şubeler Platformu Kadın Meclisi tarafından 1 gün sürecek olan “Göçmen Kadın Emeği Çalıştayı” başladı. 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Urfa Şubeler Platformu Kadın Meclisi, “Göçmen Kadın Emeği Çalıştayı” düzenliyor. GAP Tarımsal Eğitim Merkezi’’nin Tektek Salonu’nda bir gün sürecek çalıştaya Adıyaman, Antep, Diyarbakır KESK şubeleri üyesi kadınlar ve Urfa’daki sivil toplum örgütlerinden çok sayıda kadın katıldı.

“Yaşadığımız koşullar her birimizi mülteci durumuna düşürebilir”

Açılış konuşmasını yapan KESK Urfa Kadın Platformu adına Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM-SEN) Urfa Şube Eşbaşkanı Özlem Ulutaş Şengül, “Biz kadınlar ucuz iş gücü olarak görülüyoruz. Emeğimiz görülmüyor. Bu noktada mültecilerle ortak nasıl bir çalışma yürütmemiz gerektiğini bilmemiz lazım. Mülteci kadınlar bizim yeni olduğumuz, çalışma deneyimimizin olmadığı bir alan. Bu noktada yanlışa düşmemek açısından önem verdik. Yaşadığımız koşullar her birimizi mülteci durumuna düşürebilir. Bu alanda görüşmeler yaparken kavramsal olarak mültecilik, göçmenlik kavramlarında eksik ya da yetersiz olduğumuzu fark ettik. Ayrımcılığa, eşitsizliğe varacak noktada hareket etmemeye özen gösterdik” dedi.

“Cinsiyetçiliğe karşı güçlü örgütlülüğü oluşturacağız”

Şengül’ün ardından konuşan KESK Merkez Kadın Yürütme Kurulu adına konuşan Döne Gevher Koyun ise, “Bir göçmen krizi ile karşı karşıyayız. Urfa’da var olan Suriyeli göçmenler üzerinden düşündüğümüzde, 11 yıldır süren ve sürekli kaybedini olan kazananı olmayan savaşta, en çok kadınların kaybettiği bir sürece tanık olduk. Bu çalıştayı, ırkçılığın, ayrımcılığın olmadığı, cinsiyetçiliğe karşı ve özgürlük mücadelesini yürüteceğimiz bir hat için gerçekleştirdik. Bu nedenle çalıştayda, başta ülkemizde olmak üzere emekçilerin ve toplumun, sistemin yarattığı cinsiyetçiliğe karşı güçlü örgütlülüğü oluşturacağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Basına kapalı devam edecek olan çalıştayda, Doç. Dr. Emel Coşkun, “Toplumsal cinsiyet perspektifinden Türkiye’de göçmen ve mülteci kadınlar”, Avukat Dilek Aslan, “Göçmen ve mülteci kadınların iş piyasasına erişim ve hakları”, Sosyal Hizmet Uzmanı Dilek Latifeci ise “Urfa’da bulunan mülteci kadınların hak ve hizmetlere erişim noktasında yaşadığı zorluklar” konuları üzerine sunum yapacak. (Kaynak: MA)

‘Göçmen Kadın Emeği Çalıştayı’ Urfa’da başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin