İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,50
EURO18,14
GBP20,71
EURO/USD0,98
BIST3.179,99
GR. ALTIN987,97
BTC362.441,17
ETH24.764,68

HDP Milletvekili Hatimoğulları konser yasaklarını İçişlerine sordu

tülay hatimoğulları
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konser yasakları için İçişleri Bakanlığı’na soru önergesi veren HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “Başvuruları aylar öncesinde yapılan konserlerin konserlere günler kala iptal edilmesi olağan mıdır?” diye sordu.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, son günlerdeki keyfi konser yasakları için soru önergesi verdi.

Kürtçe konserlere neden yasak getiriliyor?

HDP Milletvekili Hatimoğulları, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanmak üzere verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Son günlerde konser ve müzik etkinliklerinin keyfi olarak yasaklandığı/iptal edildiği basına yansımaktadır. Kürt sanatçı Aynur Doğan’ın 20 Mayıs’ta Kocaeli Derince’de vereceği açık hava konseri AKP’li Derince Belediyesi tarafından iptal edilmiş, Metin-Kemal Kahraman kardeşlerin 17 Mayıs’ta yapılması planlanan Muş konseri, Valilik tarafından yasaklanmıştı. Amed Şehir Tiyatrosu’nun oynayacağı “Don Kixot” oyunu da iptal edilmişti. Yunan sanatçı Matthaios Tsahouridis’in Trabzon’da vereceği konser de yasaklanmış, yasak üzerine Tsahouridis ile sahneyi paylaşacak olan Apolas Lermi yasağı protesto ederek sahneye çıkmamıştı. Ardından Apolas Lermi de Denizli konserinin Pamukkale Belediyesi, Bostancı konserinin ise organizasyon tarafından iptal edildiğini duyurmuştur. Yine geçtiğimiz günlerde yaşanan konser iptalleri arasında; Bitlis Eren Üniversitesi’nde yapılması planlanan Bahar Şenliği programında yer alan Stêrka Karwan müzik grubunun konserinin hiçbir gerekçe gösterilmeden iptal edilmesi ve Niyazi Koyuncu’nun 25 Mayıs’ta vereceği konserin Pendik Belediyesi tarafından engellenmesi vardır. Koyuncu engellemeye ilişkin sosyal medya hesabından; “Pendik Halk Eğitim Merkezi’nin 25.05.2022 tarihinde Sahil Meydanı’nda düzenleyeceği etkinlikte sahne almam Pendik Belediye Başkanlığı tarafından engellenmiştir. Belediye, iptal gerekçesi olarak kurumlarının ‘değer yargılarını ve görüşlerini’ paylaşmayan bir müzisyenin, Pendik Meydanlarında konser yapmasına müsaade edilmeyeceğini sunmuştur.” ifadeleri ile açıklamıştır.”

delil dilanar
Konser yasakları

Türkçe dışındaki dillerde yapılan sanatsal etkinliklerin yasaklanmasına dair genelge mi var?

Hatimoğulları’nın İçişlerine yönelttiği sorular ise şöyle:

“1-Bahsi geçen konserlerin iptal edilme/yasaklanma gerekçeleri nedir? Bu iptal kararları Bakanlığınız talimatı ile mi alınmıştır?

2-Başvuruları aylar öncesinde yapılan konserlerin konserlere günler kala iptal edilmesi olağan mıdır?

3-Valilikler ya da Belediyeler tarafından benzer biçimde izin verilmeyen etkinlikler hangileridir?

4-Bakanlığınızın Türkçe dışındaki dillerde yapılan sanatsal etkinliklerin yasaklanmasına dair genelgesi mi vardır?

5-Pandemi kısıtlamalarının kaldırıldığı, sanatçıların turnelerine başladığı süreçte sanata ve sanatçıya destek olunması gerekiyorken gerekçesiz bir biçimde iptal kararları veren; Valilikler ve Belediyeler hakkında idari soruşturmalar başlatılacak mıdır?

6-Her gün yeni konser ve etkinliklerin iptallerinin gündeme gelmesi konusunda Bakanlığınızca alınacak önlemler olacak mıdır?

7-Kurumların sanatçıların etkinliklerini iptal etme gerekçesi olarak ‘değer yargıları ve görüşlerini paylaşmamasını’ göstermek alenen ayrıştırıcı ve ötekileştirici bir tutumdur. Yurttaşların ve sanatçıların bu tutuma maruz bırakılmasının önüne geçmek üzere tarafınızca adım atılacak mıdır?”

SUR AJANS

HDP Milletvekili Hatimoğulları konser yasaklarını İçişlerine sordu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin