İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,46
EURO17,84
GBP19,96
EURO/USD0,96
BIST3.260,15
GR. ALTIN968,45
BTC370.896,14
ETH25.518,70

HDP Milletvekili Işık, Van Belediyesi’nin akaryakıt ihalelerini Meclis gündemine taşıdı

hdp muazzez orhan ışık
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, Van Büyükşehir Belediyelerindeki akaryakıt ihalelerini Meclis gündemine taşırken, Bakan Soylu’nun yanıtlaması için verdiği soru önergesinde, “Van Büyükşehir Belediyesi tüm akaryakıt ihalelerini EKAP üzerinden ilan etmiş midir?” diye sordu.

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, Van Büyükşehir Belediyelerindeki akaryakıt ihalelerini Meclis gündemine taşıdı.

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık
HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık

12 milyon litre mazot, 150 bin litre benzin alımı yapıldı ve 65 milyon TL harcandı

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanmak üzere TBMM’ye verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Van Büyükşehir Belediyesi ve Van’ın ilçe belediyelerinde 2016 yılında uygulanmaya başlayan hukuk dışı kayyum uygulaması birçok açıdan belediyelerin denetimsiz kalmasına yol açmıştır. Halkın oylarıyla seçtiği Belediye Eş Başkanları ve Belediye Meclis Üyelerinin kayyum gaspıyla görevden uzaklaştırılması sonucunda kamuoyu ve halk denetimi imkanı kalmamıştır. Belediyelerin yaptıkları birçok ihaleyi şeffaf olmayan şekillerde uygulaması nedeniyle ihaleler kamuoyunun bilgisi dışında gerçekleşmektedir. Bu şekilde gerçekleşen ihalelerin bir örneği de Van Büyükşehir ve İlçe Belediyelerinde uygulanan akaryakıt alım ihaleleridir. Öte yandan Eylül 2021 döneminin başında benzin/mazot litre fiyatı Van ve ilçelerinde 8 lira bandında iken Şubat 2022 döneminde, yani 5 ay içerisinde, 17 lira bandını aşarak bu fiyat düzeyinin üzerine yerleşmiştir. Akaryakıt fiyatlarında yaşanan bu fahiş artış akaryakıt ihalelerini daha önemli hale getirmiştir. Akaryakıt ihalelerinin kamuoyu denetimine açık, şeffaf ve denetlenebilir bir şekilde yapılması kamu yararı içermektedir. Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) üzerinden kamuoyuna açıklanan verilere göre; Van ilindeki ilçe belediyelerinin ve Van Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 yılı başından 2021 yılı sonuna kadar yaklaşık 12 milyon litre mazot, 150 bin litre benzin alımı yaptığı ve bunun için belediye bütçelerinden 65 milyon TL harcama yapıldığı görülmektedir.”

‘Tuşba Belediyesi’nin akaryakıt alımlarını EKAP’a yansıtmadığı görüldü’

Soru önergesinde, Gevaş, Çatak, Bahçesaray, Gürpınar ve Muradiye ilçe belediyelerinin akaryakıt alım ihalelerinin EKAP’a yansıtılmadığını ifade eden Işık, ifadelerini şöyle sürdürdü: “Tuşba Belediyesi’nin ise sadece “akaryakıt tankı” alımını EKAP’a yansıtırken akaryakıt alımlarını EKAP’a yansıtmadığı görülmektedir. Bu ilçelerde akaryakıt kullanımı olduğu ancak ne miktarda akaryakıt, ne kadarlık bütçe harcandığı kamuoyunca bilinmemektedir. Akaryakıt alımlarını EKAP’a yansıtan Büyükşehir Belediyesi ve Erciş, Çaldıran, Edremit, Başkale, İpekyolu, Özalp, Saray ilçe belediyelerinin ise tüm akaryakıt alımlarını EKAP yansıtıp yansıtmadığı tam olarak bilinmemektedir. Çünkü bazı belediyelerde akaryakıt alım ilanları EKAP’a yansıtılmasına rağmen ihale sonuç ilanları yansıtılmamıştır. Örneğin İpekyolu Belediyesinin 31.12.2021 tarihinde 1 milyon litrelik mazot alım ihalesinin yapıldığı ve EKAP’a yansıtıldığı ancak sonucunun ne olduğu ihale tarihi üzerinden bir ay geçmesine rağmen EKAP’a yansıtılmadığı görülmektedir.”

“Van Büyükşehir Belediyesi tüm akaryakıt ihalelerini EKAP üzerinden ilan etmiş midir?”

Işık, soru önergesinde yanıtlanmak üzere Bakan Soylu’ya şu soruları yöneltti:

“1-Van Büyükşehir Belediyesi ve Van’ın ilçe belediyelerinde 2016-2022 tarihleri arasında toplam ne kadar akaryakıt alımı yapmıştır? Bu akaryakıt alımı için harcanan toplam bütçe ne kadardır?

2-Belediyelerin akaryakıt alım ihalelerinin EKAP’ta (Elektronik Kamu Alımları Platformu) duyurulmasının kriterleri nelerdir? Van Büyükşehir Belediyesi tüm akaryakıt ihalelerini EKAP üzerinden ilan etmiş midir? İlan etmemişse gerekçeleri nelerdir?

3-Gevaş, Çatak, Bahçesaray, Gürpınar, Tuşba ve Muradiye ilçe belediyelerinin “tüm” akaryakıt alım ihaleleri neden EKAP üzerinden kamuoyuna duyurulmamıştır? Bu ilçelerde akaryakıt ihaleleri hangi kriterler göre yapılmaktadır? Bu ilçelerde akaryakıt yolsuzluğunun önüne geçmek amacıyla hangi tedbirler alınmaktadır?

4-Başkale, Edremit, İpekyolu, Çaldıran, Özalp, Saray ve Erciş ilçe belediyelerinin akaryakıt alım ihalelerinin bazıları neden EKAP üzerinden kamuoyuna duyurulmamıştır? Bu ilçelerde akaryakıt ihaleleri hangi kriterler göre yapılmaktadır? Bu ilçelerde akaryakıt yolsuzluğunun önüne geçmek amacıyla hangi tedbirler alınmaktadır?

5-İpekyolu Belediyesi’nin 31.12.2021 tarihli “1 milyon litrelik mazot ve 25 bin litrelik benzin” alım ihalesinin sonuçları EKAP’a ne zaman yansıtılacaktır? 2016-2022 döneminde İpekyolu Belediyesi’nin toplam akaryakıt harcaması ne kadar olmuştur?

6-Başkale Belediyesi’ndeki akaryakıt yolsuzluğu iddiaları hakkında bir inceleme başlatılmış mıdır?

7-Akaryakıt fiyatlarının 8 TL’den 17 TL üzerine çıkması nedeniyle Van Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinde yakıt tasarrufunu sağlamak ve yakıt yolsuzluğunu önlemek amacıyla yürütülen çalışmalar nelerdir? Bu kapsamda açılmış ve devam eden soruşturma/inceleme sayısı kaçtır? Bu kapsamda hakkında işlem yapılan kamu görevlisi sayısı kaçtır?

8-Akaryakıtta 5 ay içinde yüzde 110’dan fazla gerçekleşen zammın belediye hizmetlerine etkilerine dair yürütülen bir çalışma mevcut mudur? Yılın 2. ayında 2022 belediye bütçelerinde akaryakıt giderleri için öngörülemeyen bu fahiş artışın belediye hizmetlerinde aksaklıklara yol açmaması amacıyla hangi tedbirleri alacaksınız?

SUR AJANS

HDP Milletvekili Işık, Van Belediyesi’nin akaryakıt ihalelerini Meclis gündemine taşıdı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin