İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,53
EURO18,10
GBP20,40
EURO/USD0,97
BIST3.094,46
GR. ALTIN984,33
BTC355.573,27
ETH24.274,66

HDP’li Bülbül, kayyımın çöp konteynerlerine ‘Hızır’ yazmasını Meclise taşıdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, kayyım yönetiminde bulunan Diyarbakır Kayapınar Belediyesi’nce çöp konteynırlarına “Hızır Gibi” ifadesinin yazılmasını Çevre, Şehircilik Bakanlığı’na sordu.

Diyarbakır’da kayyım yönetiminde olan Kayapınar Belediyesi 2018 yılında “Hızır Projesi” kapsamında “Hızır Gibi” ifadesini sloganlaştırmış durumda. Geçtiğimiz günlerde sosyal medyaya yansıyan ve tartışmalara neden olan çöp konteynerlerinin üzerine “Hızır Gibi” yazılması TBMM gündemine taşındı.

Kayapınar Belediyesi

‘Hızır, ölümsüzlüğün sırrına ermiş insan-ı kamil olarak tanımlanmakta’

Konuyu meclise taşıyan Bülbül, Çevre, Şehircilik Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer veridi:

“Diyarbakır Kayapınar Belediye Başkanı Mehmet Ali Aydın, İçişleri Bakanlığı’nın 07 Aralık tarihli kararı ile görevlerinden uzaklaştırılmış, yerine Diyarbakır Kayapınar İlçe Kaymakamı Mustafa Kılıç Kayapınar Belediye Başkan Vekili olarak atanmıştır.

Anadolu’dan Orta Asya topluluklarına, Mezopotamya’ya ve Balkanlara kadar dünyada farklı coğrafyalarda farklı motiflerle anılan Hızır, Alevi inancına göre, çağrıldığında zor durumda olanların, dara düşenlerin yardımına koşan, diyar diyar dolaşarak insanları koruyan, kollayan ve doğru yolu gösteren ölümsüz bir Veli, bir Nebi veya Ulu bir evliya olarak tanımlanır. Ayrıca tabiata can veren bereketin simgesi, baharın müjdecisi manevi bir güç olarak kabul edilen, Alevi inancında çok yönlü ve köklü bir yere sahip olan Hızır, Hakkın yeryüzündeki tezahürü olarak anılmaktadır.

Hakk’ın yeryüzünde insan sıfatına bürünmüş hali, Hakk’ın insan sıfatında kendini yansıtması olarak kabul edilen Hızır, Alevi inancında Şah-ı Merdan Ali ile özdeşleştirilmiştir. Erenler ve evliyalar ile gelip insanlara doğru yolu göstererek umut kaynağı olduğuna inanılır. Bir başka yaklaşıma göre Hızır, ölümsüzlüğün sırrına ermiş insan-ı kamil olarak tanımlanmaktadır.

“Binbir adı vardır bir adı Hızır

Her nerede çağırsan orada Hazır

Ali’m padişahtır Muhammed Vezir,

O fermanı yazan Ali değil mi?”

İnanca göre Hızır ile İlyas birlikte abu hayat suyunu aramaya çıkar. Hızır ve İlyas bu suyun kaynağını bulup içip ölümsüzlüğe erer. Hızır karada, İlyas denizlerde, yardıma muhtaç olanlara zor durumda olanlara yardım eder. “Yetiş ya Hızır” diyenlerin yardımına geldiğine inanılır.

“Zulmet deryasını nur edip gelen

Hızır İlyas şah-ı merdan Ali’dir

Gariban, mazlumun halini bilen

Hızır İlyas şah-ı merdan Ali’dir.”

Alevi inancı açısından böylesine kutsiyet atfedilen Hızır’ın adının “Hızır Gibi” sloganıyla çöp konteynerlerinin üzerinde yer alması “kutsala hassasiyet” konusunda sık aralıklarla açıklamalarda bulunan egemen zihniyetin diğer inançlar konusunda benzer bir duyarlılığı göstermemesi kabul edilemez.”

“Hızır Gibi” sloganının çöp konteynerlerinden silinmesi için Bakanlığın girişimi var mı?

Bülbül, Bakanlığın yanıtlaması istemiyle verdiği önerge şu soruları sordu:

“1-Bir hak gaspıyla belediyeye atanan kayyımın belediye faaliyetlerinin temel sloganı olan “Hızır Gibi” sloganının çöp konteynerlerinden silinmesi için Bakanlığınız herhangi bir girişimde bulunmuş mudur?

2-Bakanlığınız Alevi toplumunda büyük bir tepkiye yol açması muhtemel bu gibi konularda herhangi bir önleyici girişimde bulunacak mıdır?

3-Bakanlığınız farklı dil, din ve inanç gruplarına eşit bakış ile eşit hizmet sunmayı amaçlayan ne tür çalışmalar yapmaktadır?”

SUR AJANS

HDP’li Bülbül, kayyımın çöp konteynerlerine ‘Hızır’ yazmasını Meclise taşıdı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin