İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,46
EURO17,84
GBP19,96
EURO/USD0,96
BIST3.260,15
GR. ALTIN968,45
BTC370.896,14
ETH25.518,70

HDP’nin 3’üncü yolu: Adil bir düzen isteyenlerin birlikteliği

hdp
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP’li Filiz Kerestecioğlu, HDP’nin 3’üncü yol politikasına değinerek, “Newroz alanlarına sığmayanların, adil bir düzen isteyenlerin birlikteliği olarak yürümek istiyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Çankaya İlçe Örgütü “Demokrasi Buluşmaları” başlıklı forumunun ikincisini “AKP’nin seçim yasası HDP’nin 3’üncü yol tutumu” başlığıyla düzenledi.

ODTÜ Vişnelik Tesisleri’nde yapılan foruma HDP Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Mehmet Rüştü Tiryaki, Özgür Öğrenci İnisiyatifi, Barınamıyoruz Hareketi ve Rant Yolu’na Hayır İnisiyatifi üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı. 

hdp
HDP’nin 3’üncü yol forumu

‘Üçüncü yol kapitalist dünyayı değiştirmeye yönelik’

Forumda ilk söz alan HDP’li Filiz Kerestecioğlu, 3’üncü yol diye tarif ettikleri HDP politikasından bahsetti. 3’üncü yolun bir ittifak olmadığını ifade eden Kerestecioğlu, “Bu bir yol, bugünden başlamış bir yol değil. Geçmişten geleceğe taşınan bir yol, sadece seçimle sınırlı değil. Bütün ezilenlerin, ötekilerin bütün kimliklerin, farklılıkların, inançların, kadınların kim varsa onların birlikteliğidir bu üçüncü yol. Üçüncü yol kapitalist dünyayı değiştirmeye yönelik, yer yer seçim zamanlarına da yansıması haline geliyor” diye konuştu.

‘Sadece seçim endeksli bir tutum değil’

Ülkedeki mevcut ekonomik krize de değinen Kerestecioğlu, “Kriz hayatımızın her alanında hepimizi etkiliyor. Seçimle bağlantısını kurarsak; Türkiye’nin geleceğine yönelik bir tutumdur 3’üncü yol. İnsanların umutlanmasına yol açtı. Sadece seçim endeksli bir tutum değil birlikte değiştirebileceğimiz bir süreçtir. Bugün parlamentoda olan bir parti olarak önermelerimiz bir devrim niteliğinde olmasa da bugünün siyasetine de yön verecek önermeler taşıyor. Biz bir tutum belgesi açıkladık, ülkenin birçok sorununa ve çözümlerine dair. Biz iki çizgiyle karşı karşıyayız; 3’üncü yol bu iki çizgi arasından çıkan, ülkenin geleceğini kuran bir yol. Her alanda insanları hapseden tecride mahkum eden bir siyasi anlayış var ve biz de buna karşı bir perspektif sunamayan, eski devlet aklını yeniden üreten muhalefet içinde yer almak zorunda değiliz” diye konuştu.

‘Newroz alanlarına sığmayanların, adil bir düzen isteyenlerin birlikteliği’

“Bizim yolumuz sadece seçim ittifakı yapmak değil” diyen Kerestecioğlu devamla “Biz buranın dışına taşanların, Newroz alanlarına sığmayanların, adil bir düzen isteyenlerin birlikteliği olarak yürümek istiyoruz. Böyle bir Türkiye kurabiliriz. Parlamentodan da güçlü bir yerel siyasetleri daha da güçlü tutabiliriz. Yerel siyaseti güçlendirerek geleceğin daha da demokratik Türkiye’sini kurabiliriz” ifadelerini kullandı.

‘Barajdaki hedeflerden bir tanesi de Kürtler ve sosyalistlere yönelik yapıldı’

Dünyadaki en yüksek seçim barajının Türkiye’de olduğunu ifade eden HDP’li Mehmet Rüştü Tiryaki de “Seçim barajı yüzde 10’dan yüzde 7’ye düşürüldü. Yine de dünyadaki en yüksek seçim barajlarından bir tanesi. Barajdaki hedeflerden bir tanesi de Kürtler ve sosyalistlere yönelik yapıldı. 2015’ten sonra Kürtler ve sosyalistler bu barajı aşarak parlamentoya girdiler. HDP baraj altında kalırsa çıkaracakları milletvekillerinin önemli bir bölümü AKP’ye gidebilir ve AKP Meclis çoğunluğuyla belki Anayasa’yı değiştirebilir. Biz bu yüzde 7 barajını arttırıp HDP’nin de muhtemel demokrasi ittifakıyla bütün bunların oylarını toplaması yerine bu sistemi getirirsek diyorlar HDP’nin daha az oy alabileceğini varsayıyorlar. Bunu da seçimde göreceğiz. HDP bunun çok çok üzerinde mi oy alıyor bunu zaman gösterecek. Politikalarının da para etmeyeceğini hep beraber göreceğiz” diye belirtti. (Kaynak: MA)

HDP’nin 3’üncü yolu: Adil bir düzen isteyenlerin birlikteliği

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin