İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,58
EURO18,21
GBP20,75
EURO/USD0,98
BIST3.553,85
GR. ALTIN1.022,36
BTC373.852,76
ETH25.380,47

Hızır Orucu 3-10 Şubat arasında tutuluyor

hızır orucu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alevi toplumu için kutsal sayılan Hızır orucu bu yıl 3 Şubat ila 10 Şubat tarihleri arasında tutuluyor. Hızır Orucundan sonra lokmalar pişirilip pay edilir ve Hızır Cemleri tutulur.

Hızır Orucu ne zaman tutulur?

Hızır Orucu, Rumi takvime göre 31 Ocak- 2 Şubat, Miladi Takvime göre ise 13-15 Şubat günlerinde tutulmaktadır. Şubat ayını ikinci Perşembesinden başlayan 3 günlük Hızır orucunun ardından lokmalar (Kömbe) pişirilir. Lokmalar pay edilir ve ardından Hızır Cemi tutulur.

Hızır lokması yapılan un öncesinde elenerek, beyaz bir bez ya da bir genişçe bir teşt içine konur. Hızır’ın una el sürmesi için dualar edilir. Hızır’ın uğradığı hanede o yıl bereketin yaşanacağına inanılır.

Hızır orucu evlenmemiş gençler için ise ayrı bir anlama sahiptir. Hızır orucu tutan gençler 3 gün boyunca su tüketmezler. Son gün oruç açıldığında ise yatmadan önce tuzlu çörek yenir. Tuzlu çöreğin etkisiyle uykuya dalabilen gençlerin ise evlenecekleri kişiyi rüyalarında göreceklerine inanılır.

hızır orucu lokması
Hızır Lokması

Hızır Orucu ve Hızır Cemi

Baba Mansur Ocağından Ali Koçak, Aleviler için kutsal sayılan Hızır Orucu ve Hızır Cemine dair şu bilgileri aktarıyor: “Alevi Mitolojisinde ve Felsefesinde aktarılan bellekteki bilgilere göre, Hakla Hakk olmak için 3 Çıle ayı vardır bu ayların her biri 40 gündür, Tamamı 126 gün. Birinci Çıleye Kurmacı ve Kurmanciki konuşan Reya HEQ Alevileri Maha GAĞANDE/ GAĞANE 21 Aralık Gündönümünde sonra gelen ilk Perşembe Başlar ve 40 Gün sonra 3 Şubat’ta İkinci Çıle Başlar ve Cem-Re’leride içine alarak 20 Mart’ta biter. Normal olarak Xızır Çılesi 40 gün olması gerekirken bazı yıllarda bu 46 güne kadar çıkar. Üçüncü Çıle 26 Mart Hallacı Mansur’un Canının alındığı gün başlar, tam 40 gün sürer ve 5-6 Mayıs Hıdır-İlyas’la son bulur. 5-6 Mayıstan sonra Re HEQ Alevileri, Kasım’ın sonuna kadar yaşamlarını idame edebilmek için üretim yaparlar. 2022 Yılında Xızır Çılesi 3 Şubat’ta Perşembe günü başlar 20 Mart Cem-Re’lerin bitmesi ile son bulur. Pir gelişine göre Canlarda oruçlarını tutar ve sonrada Xızır Cemi bağlarlar.  Bazen bu yıl gibi 3 hafta sürer. 3 Şubat’ta başlayan Xızır 10 şubatta biter. 11 şubatta başlayan Xızır 17 Şubat’ta biter. 18 Şubat’ta başlayan Xızır 24 Şubat’ta biter. 26 Şubat’ta CemRe ler başlar 20 Mart’ta biter ve Newroz bayramı ile taçlandırılır. 2022 Yılında 3 Hafta sorgu, görgü ve İkrar bağlama Cemleri yapılabilinir.” SUR AJANS

Hızır Orucu 3-10 Şubat arasında tutuluyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin