İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,54
EURO18,11
GBP20,36
EURO/USD0,97
BIST3.201,84
GR. ALTIN986,24
BTC361.215,96
ETH24.826,19

İHD: Kürtçe mektuplar ve Bakanlık onaylı Kürtçe kitaplar mahpuslara verilmiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarsus, Aksaray ve Ereğli T Tipi cezaevlerinde hasta tutukluların tedavi edilmediğini belirten İHD Mersin Şubesi, tutuklulara bakanlık onaylı Kürtçe kitapların verilmediğini söyledi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi, Tarsus, Aksaray ve Ereğli T Tipi Kapalı cezaevlerinde Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yaşanan hak ihlallerine dair hazırladığı raporu dernek binasında açıkladı.

Hasta tutuklulardan Suphi Aydın ve İbrahim Oruç’un durumuna değinen İnci, Aydın’ın, böbrek (böbrekleri yüzde 84 iflas etmiş) ve kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı, prostat hastalıklarının olduğunu en son 11 Şubat 2022’de Mersin Şehir Hastanesindeki tedavisinde doktorların kalp yetmezliği sebebiyle anjiyo olması gerektiğini söylediğini aktardı. Ameliyatın riskli olduğu, ameliyat sonrası böbreklerinin tamamen iflas edebileceği, cezaevi koşullarında bu riskleri alamadığından Aydın’ın ameliyat olmak istemediğini paylaşan İnci, Aydın’ın öncelikle böbrek nakli olması gerektiği, ilgili kurumlardan böbrek nakli sürecinin başlatılmasını talep ettiğini kaydetti.

Tutukluların haberleşme ve sosyal haklarının da gasp edildiğini vurgulayan İnci, tutuklulara havalandırmaya çıkma, spor yapma ve sosyalleşme imkanının tanınmadığı, tecrit koşullarının dayatıldığı, koğuş değiştirme taleplerinin yerine getirilmediği, eğitsel ve kültürel faaliyetlerin neredeyse tamamen durduğunu dile getirdi. İnci, “Kürtçe yazılan mektupların verilmediği ve sair ihlaller gözlemlenmiştir.  Mahpusların ailelerine yakın yerlere nakil taleplerinin yerine getirilmeyerek aile hayatına saygı haklarının ihlal edildiği gözlemlenmiştir. Kitap, dergi, gazete ve sair imkanları ile dilekçe hakkı ile ilgili; mahpuslara Yeni Yaşam gazetesi ve bakanlık onaylı Kürtçe ya da Kürt tarihi ile ilgili kitapların verilmediği, kırtasiye ihtiyaçlarının karşılanmadığı, keyfi şekilde kitap kotasının uygulandığı, kurum ve kuruluşlara yazılan dilekçelerin gönderilmediği ve sair ihlaller gözlemlenmiştir. Mahpusların idare ile iletişime geçemediği, görüşme taleplerinin dikkate alınmadığı, hukuki taleplerin yerine getirilmediği bu noktada idarenin yükümlülüklerini ihmal ettiği ve sair durumlar gözlemlenmiştir” dedi.

Son dönemde cezaevlerinde hak ihlallerin arttığına dikkat çeken İnci, “Bizler hak savunucuları olarak gözlem ve tespit edilen hak ihlallerinin, işkence ve kötü muamele uygulamalarının son bulması için; TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Adalet Bakanlığı, Valilik İnsan Hakları Birimi, Hapishane İzleme Kurulu, adli birimler, siyasi partiler, insan hakları örgütleri ve görevli birimlerden gereğinin yapılmasını talep ediyor, onurlu ve insani bir yaşamın tesisi adına sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz” şeklinde konuştu. (MA)

İHD: Kürtçe mektuplar ve Bakanlık onaylı Kürtçe kitaplar mahpuslara verilmiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin