İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,58
EURO18,21
GBP20,75
EURO/USD0,98
BIST3.553,85
GR. ALTIN1.022,36
BTC373.852,76
ETH25.380,47

İmamoğlu: Kadının olmadığı masada barış zor çıkar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapmasında İstanbul’da görev yapan muhtar ve İBB’nin Meclisi’nin kadın üyeleri ile bir araya geldi. İmamoğlu, Rusya ve Ukrayna arasında müzakere için kurulan masaya atıfta bulunarak, “O masada hiç kadın yok. Oradan barış zor çıkar gerçekten” dedi.

İmamoğlu: O masada hiç kadın yok

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kentte görev yapan kadın muhtarlar ve İBB Meclisi’nin kadın üyeleriyle birlikte kutladı. Programda konuşan İmamoğlu, “Çevremize baktığımızda, bir savaş yaşıyoruz şu anda, savaşı izliyoruz. Hepimizi derinden üzüyor. Şu anda savaşın iki tarafı olarak, Rusya ve Ukrayna’yı temsilen bir masa kuruldu. Fotoğrafını görmüşsünüzdür. O masada hiç kadın yok. Oradan barış zor çıkar gerçekten. Toplumları bazen çatışmaya sürükleyen noktada da kadınların eksikliği vardır. Bu eksik kalan tarafı tamamlamak hepimizin sorumluluğunda” ifadelerini kullandı.

Programda konuşan İBB tarihinin ilk kadın Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan, kentteki 962 mahalle muhtarının sadece 146’sının kadın, İBB Meclisi’ndeki kadın üye oranın da yüzde 17,39 olduğu bilgilerini paylaşarak, kadınların yer aldığı projelerdeki başarılardan bahsetti.

Arslan’dan sonra, konuşmasına başlayan İmamoğlu şunları söyledi:

Kadınların olmadığı yerlerde alınan kararlar sübjektif kalır

Bizim dönemimizde, İBB bünyesinde kadın yönetici ve çalışan sayısında 3 katı bir artış oldu. Hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyor, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nüz şimdiden kutlu olsun diyorum. Kadın muhtarların, yerel demokraside toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması adına önemli bir misyonu var. Bazen, bazı görüntüler hepimizi çok rahatsız ediyor. Bu İstanbul’da olsun, Türkiye’nin herhangi bir kuruluşunda, kurumunda ya da bir buluşma anında olsun, masanın etrafında buluştuğumuzda, bazen 30-40-50 kişilik heyetlerin olduğu yerde tek bir kadın görememek gerçekten üzüntü verici. Orada alınan kararlar, ortaya konan tespitler sübjektif kalır. Yani gerçekçi de olmaz.

Kadınların varlığı barışı ve huzuru güçlendirir

Kadınların etkin pozisyonda eşit olarak yer aldığı ortamlarda, gerçekten dünyanın daha huzurlu, daha yaratıcı ve daha barış içinde olacağına da inanıyorum. Çevremize baktığımızda, bir savaş yaşıyoruz şu anda, savaşı izliyoruz. Hepimizi derinden üzüyor. Şu anda savaşın iki tarafı olarak, Rusya ve Ukrayna’yı temsilen bir masa kuruldu. Fotoğrafını görmüşsünüzdür. O masada hiç kadın yok. Oradan barış zor çıkar gerçekten. Toplumları bazen çatışmaya sürükleyen noktada da kadınların eksikliği vardır. Kadınların o mekanizmadaki varlığı, gerçekten barışı ve huzuru güçlendirir. Bu eksik kalan tarafı tamamlamak hepimizin sorumluluğunda.”

İmamoğlu: Kadının olmadığı masada barış zor çıkar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin