İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,50
EURO18,14
GBP20,71
EURO/USD0,98
BIST3.179,99
GR. ALTIN987,97
BTC363.908,74
ETH24.830,82

İSİG: Şubat ayında 106 işçi yaşamını yitirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Şubat ayı iş cinayetleri raporunu yayınladı. Rapora göre, Şubat ayında en az 106 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Hayatını kaybeden 106 işçinin 97’si ücretli (işçi ve memur), 9’u kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor. Açıklamada ülkenin dört bir yanında var olan işçi direnişleri selamlanırken, yılın ilk iki ayında en az 225 işçinin hayatını kaybettiği vurgulandı.

İş cinayetlerinin en çok inşaat, tarım gibi sektörlerde yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, Şubat ayında 9 mülteci işçinin hayatını kaybettiği belirtilirken, “Ancak göçmen/mülteci işçilerin büyük bir çoğunluğunun kayıt dışı olarak çalıştıklarını ve yine bu yüzden iş cinayetlerinin gizlendiğini de unutmamalıyız” denildi.

Rapora göre iş cinayetlerinin en fazla yüksekten düşme, ezilme gibi nedenlerden olduğu vurgulanırken, “Bu ay işyerinde çalışırken kalp krizi nedeniyle meydana gelen ölümlere sıkça rastladık. Aşırı ve sağlıksız çalıştırma koşulları kalp krizlerine neden olurken rahatsızlanan işçilere gerekli ilk yardımların yapılmadığını da görüyoruz” ifadelerine yer verildi.

Üç çocuk işçinin çalışırken hayatını kaybettiği söylenen raporda, 51 yaş üstü 31 işçinin yaşamını yitirdiği belirtildi. İş cinayetlerinde 8 kadın işçinin 98 erkek işçinin yaşamını yitirdiği belirtilen raporda, iş cinayetlerinin en çok yaşandığı şehirler, İstanbul, Ankara, Bursa olarak sıralandı.

İSİG: Şubat ayında 106 işçi yaşamını yitirdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin