İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,53
EURO18,10
GBP20,40
EURO/USD0,97
BIST3.094,46
GR. ALTIN984,33
BTC355.573,27
ETH24.274,66

İzmir’den Alevi Kurumları: Edep-erkâna uymayana kapımız kapalı

alevi kurumları izmir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nazimiye Kaymakamı’nın Düzgün Baba Cemevine yönelik tehditlerine tepki gösteren İzmir’deki Alevi kurumları, “Edep-erkâna uymayan, rızamızı gözetmeyen, Hak manasından bihaber olup da nefretle gelene ise kapımız kapalıdır” dedi.

Nazimiye Kaymakamı’nın ilçede bulunan Düzgün Baba Cemevine yönelik tehditlerine tepki gösteren Alevi kurumları, saldırının cüretini Alevilere yönelik politika ve söylemlerden alındığını vurguladı.

İzmir’de bulunan Alevi örgütleri Dersim Nazimiye ilçesi kaymakamının Düzgün Baba Cemevi yöneticilerine karşı tehditte bulunmasına tepki gösterdi. Kurumlar Bayraklı ilçesinde bulunan Yamanlar Cemevi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantı salonunda “Düzgün Baba Cemevi’ni tehdit eden kaymakamı kınıyoruz. İnancımıza ve Cemevimize kimse el uzatamaz” pankartı açıldı. Açıklamaya çok sayıda alevi örgütleri temsilcisi katıldı. Kurumlar adına basın metnini Yamanlar Cemevi Başkanı Mehmet Bozkurt okudu.

‘Edep-erkâna uymayana kapımız kapalı’

Düzgün Baba ziyaretgâhının kutsalları olduğunu vurgulayan Bozkurt, “Düzgün Baba Ziyaretgâhı her yıl yüzbinlerce canımızın ziyaret ederek Cem oldukları, dara durdukları, dualarında önce tüm insanlık için, sonra yabanda ki kurt kuş-börtü böcek-cümle can için, en sonunda da hanesi için Hak’tan hayır diledikleri mekândır. Ziyaretgâhlarımız kinin, kibrin, nefretin yüreklerden def edildiği rıza mekânlarıdır. Edep-erkân dahilinde her can bu mekanlarımıza mihman olabilir, Hak lokmamızdan, Yolumuzun kemaletinden nasiplenebilir. Cümle canı yar biliriz, yar olmak ve yar kalmak isteriz. Edep-erkâna uymayan, rızamızı gözetmeyen, Hak manasından bihaber olup da nefretle gelene ise kapımız kapalıdır. Unutulmamalıdır ki bin yıllardır diz çökmedik ve diz çökmeyiz” dedi.

‘Nazımiye kaymakamının tutumu Alevileri yaralamıştır’

Düzgün Baba Cemevi’ne yönelik doğrudan ve dolaylı baskıların süreklilik kazandığını belirten Bozkurt, kaymakamın, Cemevi’nin bahçesine giderek silahlı resim çektirdiğini belirterek; “Nazımiye kaymakamının tutumu biz Alevileri yaralamış ve endişelendirmiştir. Bu saldırıların cüretini ise Alevilere yönelik hak tanımaz politika ve söylemlerden aldığını biliyoruz. Saldırgan tutumu kınıyor, derhal görevden alınarak bir an önce il dışına çıkarılmasını ve hukuk önünde hesap vermesi için gereğinin yapılması çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

İzmir’den Alevi Kurumları: Edep-erkâna uymayana kapımız kapalı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin