İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,58
EURO18,21
GBP20,75
EURO/USD0,98
BIST3.553,85
GR. ALTIN1.022,36
BTC373.852,76
ETH25.380,47

Kadın katliamı protestosu

Kadın
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Giresun’da yaşanan kadın katliamına karşı sokağa çıkan Giresunlu kadınlar, kadın cinayetlerinin nedeninin AKP-MHP iktidar bloğunun kadınları koruyan yasalara saldırması olduğunu söyledi.

Giresun Kadın Platformu, dün Giresun’da barışma teklifini kabul etmediği Yunus Emre Albayrak tarafından katledilen İrem Kostakoğlu için kent merkezinde bulunan Atatürk Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. “İstanbul Sözleşmesi’ni feshedenler cinayetlerden sorumludur” pankartının açıldığı açıklamaya çok sayıda kadın katıldı. Basın metnini okuyan platform üyesi Iraz Şükran Hindpak, Giresun’da 2 ay içinde 2 kadının erkek şiddetine kurban verdiklerini söyledi. AKP-MHP iktidar bloğunun kadını ve çocuğu koruyan yasalara göz diktiğini vurgulayan Hindpak, “Çocuk istismarını olağanlaştıran, evlilik yaşının 12’ye düşürülmesini isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı; hukuksuz davalarla kapatılmaya çalışılan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğini kapatmaya çalışan zihniyet erkek şiddetinin, bu cinayetin failidir. Erkekler onlar sırf hayır dediği için, kendilerinden boşandığı veya ayrıldığı için veya hiç birlikte olmak istemediği için kadınları öldürme cesaretini AKP iktidarından alıyor. AKP iktidarı ve onun erkek egemen kurumları kadınların yaşam güvencesi olan haklarına saldırarak artık sadece kadın düşmanı politikaları uygulamakla kalmıyor, kadın katili oluyor” dedi.

‘İZİN VERMEYECEĞİZ’

Eşit ve özgür yaşayabilmek ve İrem Kostakoğlu için isyanda olduklarını belirten Hindpak, devletin, kadına yönelik şiddetle bütüncül bir mücadele için kurumsal, mali ve eşgüdümlü yapılar kurması gerektiğini aktardı. Hindpak, mahkeme heyetlerinin bağımsız yapılarına istinaden caydırıcı cezalar vermesi gerektiğine işaret etti.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ VURGUSU

İstanbul Sözleşmesi’nin kovuşturma sürecinin etkin yürütülmesi ve failin cezalandırılması için gerekli olduğuna dikkati çeken Hindpak, “Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok, tüm kadınlar özgürlüğe varmadan isyanımız dinmeyecek! Buradan sesleniyoruz. İstanbul sözleşmesi yaşatır. Bizler İstanbul sözleşmesinin, 6284 sayılı kanunun kaldırılmasına izin vermeyeceğiz. Giresun Kadın Platformu olarak; birleşik mücadelemizden aldığımız güç ve tarihten biriktirdiğimiz değerlerimizle bu saldırıların karşısında duracağız ve kadına ve çocuğa karşı her türlü şiddet ve istismara ve bunlara sebep olan karanlık zihniyete karşı mücadelemizi  yükselterek sürdüreceğiz” diye konuştu.(Kaynak:MA)

Kadın katliamı protestosu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin