İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,46
EURO17,84
GBP19,96
EURO/USD0,96
BIST3.260,15
GR. ALTIN968,45
BTC370.896,14
ETH25.518,70

Kadınlar 8 Mart’ın coşkusuyla haykırdı: Değiştirmeye gücümüz var

emekci kadınlar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yoksulluğa, şiddete ve sömürüye karşı Kadıköy’de bir araya gelen binlerce kadın, “Değiştirmeye gücümüz var” dedi.

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Kadıköy’de bulunan Beşiktaş İskelesi’nde bir araya geldi. “Yoksulluğa, şiddete, sömürüye karşı mücadelemizi büyütüyoruz, değiştirmeye gücümüz var” şiarıyla Kadıköy’ün Halitağa Caddesi ve Kırtasiye Sokaktan kortejler halinde alana yürüyüş düzenleyen kadınlar, zılgıt, slogan, şarkı ve erbane eşliğinde talep ve tepkilerini dile getirdi.

emekçi kadınlar mitingi kadıköy
Emekçi Kadınlar Günü mitingi Kadıköy

 İskele Meydanı’nda başlayan etkinlikte kadınlar; “Yoksulluğa şiddete, sömürüye, karşı, mücadelemizi büyütüyoruz. Değiştirecek gücümüz var”, “Eşitlikte, özgürlükte, yaşamda, inat, kazanacak”, “İsyandayız direnişteyiz, değiştireceğiz”, “Açlığa yoksulluğa sömürüye baş kaldırıyoruz”, “Eril düzeninizi değiştireceğiz”, “Kadınların devrimi kurtuluşu devrimi getirecektir” yazılı pankartları açtı.

kadın mitingi
Kadınlar 8 mart mitinginde buluştu

Kadınlar Kadıköy’de buluştu

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadıköy İlçe Örgütü binası önünde bir araya gelen partinin Kadın Meclisi üyeleri, TJA aktivistleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve onlarca kadın, “Dem dema azadiya jinan e” pankartını açtı. “Jin jiyan azadî”, “Bijî tekoşina jinan”, “Kadın kırımı son bulsun” dövizlerini taşıyan kadınlar, buradan İskele Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca “Zindanlarda direnen kadınlara bin selam” sloganları atan kadınlar, yaşanan kadın ölümlerine dikkat çekti. Yürüyüş boyunca Kürtçe şarkılar söyleyip zılgıtlar atan kadınlar, hasta tutuklu Aysel Tuğluk’un durumuna dikkat çekti. İskele Meydanı’nda girişinde polis, Garibe Gezer’in fotoğrafının taşınmasına ve cezaevlerinde ilişkin slogan atılmasının yasak olduğunu öne sürerek, engellenmeye çalıştı. Engellemelere rağmen kadınlar, alana girerek çalınan müzikler eşliğinde halay çekti.

Açıklama öncesi kadınlar, tutuklu kadın siyasetçilerin isimleri eşliğinde, “Yalnız değildir” diye haykırdı.

emekçi kadınlar günü mitingi istanbul
İstanbul 8 Mart mitingi

‘Psikolojik şiddet çeşitli biçimlerde, derinleştirildi ve normalleştirilmeye çalışılıyor’

Açıklamayı 8 Mart Kadın Platformu adına Gamze Abay ve Şenay Kumuz okudu. “Erkek egemenliğine, emek sömürüsüne, işsizliğe, yoksulluğa, savaşa ve cezaevlerinde mücadelemize dönük artan şiddet ve hak ihlallerine, karşı iktidara karşı ses çıkartıyoruz” diyerek sözlerine başlayan Abay, mücadeleyi büyütmek için bir arda olacaklarının mesajını verdi.

8 Mart’tın kadın kurtuluş mücadelesinin sembolü olduğunu vurgulayan Kumuz, “New York’ta katledilen dokuma işçilerinden günümüze yükselen, yayılan kadın kurtuluş mücadelesinin güçlü sesidir. Pandemi sürecinde ev içişi de ve ev içi emeğinin görünürlüğü daha da azalırken ev işleri, çocuk, yaşlı bakımı kadının omuzlarına yüklendi. Psikolojik şiddet çeşitli biçimlerde, derinleştirildi ve normalleştirilmeye çalışılıyor. Erkek egemenliğine normali kadına yönelen her türlü şiddeti desteklemektir” dedi.

‘Değiştirmeye gücümüz var’

Kadın ve trans cinayetlerine karşı önlem almak yerine İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıldığını ifade eden Kumuz, “6. Yargı Paketi’yle nafakaya süre sınırı ve aile hukukunda arabuluculuk sistemini getirmeye çalışıyor, kazanımlarımızı hedef alıyorlar. Aysel Tuğluk başta olmak üzere birçok tutsak kadına dönük sistematik baskı ve hak ihlalleri uyguluyorlar. Kriz ve pandemi karşısında uyguladıkları ekonomi ve sağlık politikaları ile esnek ve güvencesiz işlere mahkûm ediyor, bakım emeğimizi yok sayıyorlar. Ancak bizim değiştirecek gücümüz var. Biz, gücümüzü tüm dünyada biriken ve sokaklara taşan kadınların öfkesinden, yaşamak için hayatını savunan kadınların cesaretinden ve insanca çalışma koşulları için direnen, greve çıkan işçi kadınların mücadelesinden alıyoruz” diye konuştu. (Kaynak: MA)

Kadınlar 8 Mart’ın coşkusuyla haykırdı: Değiştirmeye gücümüz var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin