İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,54
EURO18,11
GBP20,36
EURO/USD0,97
BIST3.201,84
GR. ALTIN986,24
BTC361.215,96
ETH24.826,19

Kadınlar Birlikte Güçlü: Nafaka haktır gasp edilemez

kadınlar nafaka hakkından vazgeçmiyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nafaka hakkını sonuna kadar savunacaklarını haykıran kadınlar Kadıköy Eminönü İskelesi’nden hükümete selendi: “Nafaka hakkımızdan vazgeçmiyoruz”.

 “Kadınlar Birlikte Güçlü” kolektifinin çağrısıyla Kadıköy Eminönü İskelesi’nde toplanan kadınlar “Nafaka hakkımızdan vazgeçmiyoruz”, “Nafaka haktır gasp edilemez!” diyerek hükümete seslendiler.

“Kadınlar Birlikte Güçlü” kolektifi adına basın açıklamasını okuyan Ezgi Karakuş, “Erkek şiddetini artıracak 6. Yargı Paketi’yle nafakaya süre sınırı ve aile hukukunda arabuluculuk sistemini getirmeye çalışıyor” diye belirtti.

nafaka kadınlar
Kadınlar Birlikte Güçlü nafaka hakkının gasp edilmesine karşı eylemde

‘Nafaka hakkını savunacağız’

Karakuş, kadınların evlilik öncesi ve evlilik boyunca meslek edinmelerine, eğitim almalarına engel olunduğuna vurgu yaparak, “Kadınların çalışmasını ‘eve katkı’ olarak görerek ve ‘en önemli kariyeriniz annelik’ diyerek kadınları eve, aileye, şiddet dolu bir hayata mahkûm etmeye çalışan; kadınların ücretsiz ev içi emeğini ve bakım emeğini gasp ederek kadınları yoksullaştıran ve kazanılmış haklarına saldıranlara karşı nafaka hakkını savunacağız. Nafaka lütuf değil haktır!” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de kadınların istihdamdaki oranı yüzde 26,3

Boşanan kadınların yaşadığı ekonomik sıkıntıların toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklandığına işaret eden Karakuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de kadınların istihdamdaki oranı %26,3, erkeklerin ise %59,83. Üstüne üstlük aynı işte çalışmalarına rağmen kadınlar erkeklerden %12 daha az kazanıyor! Zaten çok düşük olan kadın istihdamı oranı çocuk sahibi olan kadınlarda daha da düşüyor. Yıllarca ev ve bakım hizmetlerine ücretsiz emek veren, kendi kazandığı herhangi bir geliri olmayan kadınlar boşandıktan sonra ancak çok düşük ücretli ve güvencesiz işler bulabiliyor. Küçük yaşlarda çocuğu olan kadınlar çalışma saatlerinde çocuklarını bırakabilecekleri ücretsiz ve erişilebilir kreşler olmadığı için boşandıktan sonra da çalışmaya başlayamıyor.”

Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlanana kadar…

Kadınların yoksulluğuna son veren politikaların hayat bulması gerektiğine vurgu yapan Karakuş, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Emeğimizi gasp edenlere, eğitim hakkımızı elimizden alanlara, çalışmamıza engel olanlara, ev işlerini üstümüze yıkanlara, bizi yoksullaştıranlara, yasal haklarımızı, hayatlarımızı, özgürlüğümüzü kısıtlamaya çalışanlara karşı nafaka hakkımızdan vazgeçmiyoruz diyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlanana, kadınların adı üstünde yoksulluk nafakasına ihtiyaç duymadığı, ev içindeki cinsiyetçi iş bölümünü dönüştüren ve kadın yoksulluğunu önleyen politikalar üretilene kadar mücadelemizden vazgeçmiyoruz!”

SUR AJANS

Kadınlar Birlikte Güçlü: Nafaka haktır gasp edilemez

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin