İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,50
EURO18,14
GBP20,71
EURO/USD0,98
BIST3.179,99
GR. ALTIN987,97
BTC363.908,74
ETH24.830,82

KESK Amed: KHK’ler gidecek biz kalacağız

khk
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KESK Amed Şubeler Platformu, 35’inci Madde ile ihraçların sürdüğüne vurgu yaparak, “35. Madde ile yer yer ihraçlar devam ettirilerek korku iklimi süreklileştirilmeye devam etmiştir” açıklaması yaptı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Amed Şubeler Platformu, yaptıkları açıklama ile kamuda yapılan ihraçlara gerekçe olarak gösterilen 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye (KHK) eklenen geçici 35’inci Madde’ye dönük tepkilerini göstermeye devam etti. Ofis semtindeki Hazal Park’ta toplanan KESK’liler, “KHK’lar gidecek bir kalacağı” pankartı taşıdı. Açıklamayı Yapı Yol Sendikası Şube Başkanı Sidar Çelik okudu.

kesk amed
KESK Amed Şubeler Platformu, 35’inci Madde

‘Bu ortaklık 12 Eylül darbesinde de ortaya çıkmıştı’

Demokrasi nidalarıyla iktidara gelen AKP’nin yerini sağlamlaştırdıktan sonra gerçek yüzünü ortaya çıkardığını, yanına MHP’yi de alarak hukuku ve demokrasiyi içler acısı hale getirdiğini dile getiren Çelik, “Bu ortaklık 12 Eylül darbesinde de ortaya çıkmıştı. ‘Bizler cezaevindeyiz fikirlerimiz iktidarda’ diyen zihniyet, şuan hem kendileri hem de fikirleriyle iktidarda” dedi.

amed kesk
KESK Amed Şubeler Platformu

35. Madde ile yer yer ihraçlar devam ediyor

Resmi olarak OHAL kalkmasına rağmen, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin marifeti olan KHK’ler ve torba yasalar ile ülkenin on yıllarca geriye götürdüğü belirten Çelik, “Bir dönem OHAL Komisyonu ile işlenen hukuksuzluklar bakanlılara devredilerek olağanüstü hal korkuları devam ettirilmiştir. 375 sayılı KHK’nin geçici 35. Maddesi’yle keyfi olarak kamuda ihraçlar devam ettirilmiştir. Yerel yönetimlerde ve sendikalarda 35. Madde ile yer yer ihraçlar devam ettirilerek korku iklimi süreklileştirilmeye devam etmiştir” diye belirtti.

‘Korkmadık yılmadık’

Sözlerine “Ancak korkunun ecele faydası yok” diyerek devam eden Çelik,  mevcut iktidarın mutlaka seçimle değişeceğini, iktidar ve ortaklarının bağımsız yargı ve halk önünde hesap vereceğini söyledi.

Çelik, açıklamayı “Sizin politikalarınız bizi korkutmadı, yıldıramadı, yıldıramayacak. Bizler emekçiler olarak sürekli olarak sizin kirli politikalarınızı ifşa edeceğiz. Her ne pahasına olursa olsun bundan vazgeçmeyeceğiz” ifadeleriyle noktaladı.

SUR AJANS

KESK Amed: KHK’ler gidecek biz kalacağız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin