İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,59
EURO18,33
GBP20,93
EURO/USD0,99
BIST3.484,42
GR. ALTIN1.021,03
BTC373.896,41
ETH24.894,31

‘Kutsalımıza ve inancımıza saldıran kaymakam görevden alınsın’

Dersimlilerden-cemevi-saldirisina-tepki
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dersimliler Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Mersin Şubesi, Nazimiye Düzgün Baba Cemevi’ne yapılan saldırıyı binalarında yaptıkları basın açıklaması ile kınadı.

Dersim’in Nazımiye ilçesinde bulunan Düzgün Baba Ziyaretleri Kültür, Kalkınma ve Yardım Derneği üzerindeki baskılara dair tartışmalar sürüyor. Bugün ise Dersimliler Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Mersin Şubesi Başkanı Nurşan Çığlık, saldırıya tepki göstererek, “Nazımiye Kaymakamı derhal görevden alınmalı veya istifa etmelidir” dedi.

“Ya görevden alınsın ya da istifa etsin”

Bir kaymakamın görev aldığı yerde devleti temsil ettiğini söyleyen Çığlık, “Devletin kaymakamı, Alevi kutsalı önünde böyle poz vererek, temsilcisi olduğu Devletimizin itibarını zedelememelidir. Bizim yolumuz inancımız kutsalımız; hiçbir karanlık elin, hiçbir haddini bilmez gücün uzanıp kirletemeyeceği kadar yücedir. Tam tersine, buna çabalayanların gücümüz ve inancımız karşısında ne kadar aciz kaldıklarını gösterir. Halkın güvenliğini sağlamakla yükümlü olanların bir kez daha bunu sağlamamakla birlikte inancımıza ve inancımızı temsil eden kutsal mekânlarımızdan biri olan Düzgün Baba Cem Evi’ne yönelik yapılan bu saldırgan ve kindar tutumda bulunan Nazmiye Kaymakamı hakkında derhal cezai ve idari soruşturma başlatılmasını istiyoruz. Konunun muhattabı kutsal mekanımızda silahlı fotoğraf çekerek paylaşan Nazımiye Kaymakamı’nın derhal görevden alınmasını veya istifa etmesini istiyoruz. Kutsalımıza ve inancımıza yapılan bu saldırı ortadan kaldırılıncaya kadar takipçisi olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaymakam Tutkan
Tartışmalara neden olan ve Kaymamak Tutkan’ın olduğu fotoğraf

Valilik Tutkan’ı savundu: Orası cemevi değil

Öte taraftan Valilik, Kaymakam Tutkan’ı savunarak, yapılan haberleri “karalama” şeklinde nitelendirdi. Kaymakam Tutkan’ın silahlı kişilerle çektirdiği fotoğrafın çekildiği yerin Düzgün Baba Cemevi olmadığını ileri süren valilik, cemevinin tapusunun Çevrecik Köyü muhtarlığına ait olduğunu ve yerin dernek tarafından “işgal” edildiğini savundu.

‘Kutsalımıza ve inancımıza saldıran kaymakam görevden alınsın’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin