İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,58
EURO18,22
GBP20,75
EURO/USD0,98
BIST3.553,85
GR. ALTIN1.021,17
BTC374.770,62
ETH25.429,00

Merkeze alınan Vali Karaloğlu’ndan giderayak “imar rantı” kararı

imar rantı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Valiliği görevinden alınarak merkeze çekilen ve bugün kentten ayrılması beklenen Vali Münir Karaloğlu’nun Bağlar, Kayapınar ve Kulp’ta yaptığı imar değişikliklerini değerlendiren Güneş, “Giderayak bir rant yapılmış. Biz bu konuda itiraz metinlerini hazırlama aşamasındayız” dedi.

Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kayyumu olan ve ‘Valiler Kararnamesi” ile görevden alınarak Vali Mülkiye Baş Müfettişi görevine çekilen Münir Karaloğlu’nun başkanlığını yaptığı son Meclis toplantısında, Diyarbakır’ın Bağlar, Kayapınar ve Kulp ilçelerinde imar değişikliği için imza attığı ortaya çıktı. Karaloğlu’nun attığı son imzayı mercek altına alan Diyarbakır Şehir Plancıları Odası, imar değişikliğinin yapıldığı yerler için itirazda bulunmak üzere harekete geçtiğini duyurdu.

“Biz bu konuda itiraz metinlerini hazırlama aşamasındayız”

Karaloğlu’nun Başkanlığını yaptığı son Meclis toplantısında alınan imar değişikliği kararını Sur Ajan’a değerlendiren Diyarbakır Şehir Plancıları Odası Eş Başkanı Berivan Güneş, “İlk olarak Kulp’ta askeri alana çevirdikleri bir yer var. Bağlar’da sosyal donatı alanından ticaret alanına çevirdikleri bir alan var. Kayapınar’da ise belediye hizmet alanını camiye çevirdikleri bir alan var. Yani giderayak bir rant yapılmış. Özellikle Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesindeki ticaret alanında epey bir metrekare artışı var. İnşaat metrekaresinde 6 bini aşkın (6.248,26 M²) bir artış söz konusu. Buradaki sosyal tesisi kaldırıp yerine ticaret alanı yapmışlar. Kulp’ta ise park, rekreasyon alanını askeri alana çevirmişler. Oradaki konut alanı ve park alanını askeri alana çevirmişler. Biz bu konuda itiraz metinlerini hazırlama aşamasındayız” dedi.

diyarbakır imar değişikliği
Bağlar Bağcılar’da imar değişikliği yapılan alan

Sosyal tesisten ticaret alanına imar rantı

Plan değişikliğine ilişkin öneri ve değerlendirme raporuna göre, “Diyarbakır ili, Bağlar ilçesi, Sosyal Tesis-Ticaret Alanı, Ticaret Alanı ve Spor Alanı fonksiyonuna sahip Bağlar ilçesi, Bağcılar Mahallesi, 4173 ada 1 parsel, 4181 ada 1 parsel ve 4179 ada 1 numaralı parsel Ticaret-Turizm Alanı, Spor Alanı ve Ticaret Alanına (M1) dönüştürülmesi planlanmıştır.”

bağlar imar

4.901,859 m2 olan ibadet alanı 9.160,019 metrekareye çıkarılıyor

Kayapınar ilçesi Çölgüzeli Mahallesi 152 ada 1 parselde yapılan imar planı değişikliğine ilişkin raporlara yansıyan bilgiler ise şöyle: “Plan değişikliği ile 152 ada 1 parselde “İbadet Alanı, Belediye Hizmet Alanı, Park ve Yeşil Alan, 70 metrelik yol ve 50 metrelik yol” fonksiyonu değiştirilerek “İbadet Alanı, Park ve Yeşil Alan, 70 metrelik yol ve 50 metrelik yol” olarak planlanmıştır. 152 ada 1 parselde mevcut plandan ayrılmış olan İbadet Alanı 4.901,859 m2 alanı, Belediye Hizmet Alanı 4.258,160 m2 alanı, Park alanı 3.320,016 m2 alanı, Yol alanı 1.479,108 m2 alanı kapsamakta olup, Yapılan Plan Değişikliği ile İbadet Alanı 9.160,019 m2 alanı, Park alanı 3.320,016 m2 alanı, Yol alanı ise 1.479,108 m2 alanı kapsamaktadır. Söz konusu Planda Mevcut Planda İbadet Alanı, 50 metrelik yol ve 70 metrelik yol alanları aynen korunmuştur.”

kayapınar çölgüzeli
Kayapınar Çögüzeli

Kulp’ta yapılan imar değişikliği

Kentsel Yenileme Merkezi raporuna göre ise Kulp’ta yapılan imar değişiklikleri şöyle: “Kulp ilçesi, Merkez Yeni ve Yeşilköy Mahalleleri 276 ada 1 ve 2 nolu parseller ve 186 ada 9 nolu parsel içerisinde yer alan mevcut imar planın konut alanı park alanı, askeri alan, ağaçlandırılacak alan ve yol olarak planlı alan yönelik hazırlanan Nazım İmar Planı kararları; Öneri nazım imar planı kararlarına göre mülkiyeti askeri alanda olması ve güvenlik sebebi ile mülkiyet alanının tümü ASKERİ ALAN olarak planlanmıştır.”

Kulp’ta 16.590,841 metrekare olan askeri alana 28.200,491 metrekarelik ağaçlık alan, 17.386 metrekarelik konut alanı ve 2.474,539 metrekarelik park alanı ile birlikte imar planına konu toplam alanın büyüklüğü 74.047,105 metrekare olarak planlanıyor.

Vali Karaloğlu merkeze alındı

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi kayyumu Münir Karaloğlu, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı kararname ile merkeze alınmış ve yerine Mersin Valisi Ali İhsan Su atanmıştı. Vali Karaloğlu, yüzde 56’lık oy oranı ile seçilen HDP’li Selçuk Mızrak’ın yerine kayyum olarak atanmıştı. Karaloğlu’nun Kayyum olarak yönettiği belediyeye atanan daire başkanları arasında yaşanan kavgalar ve şantaj iddiaları basına yansımıştı.

Merkeze alınan Vali Karaloğlu’ndan giderayak “imar rantı” kararı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin