İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,59
EURO18,33
GBP20,93
EURO/USD0,99
BIST3.484,42
GR. ALTIN1.021,03
BTC373.896,41
ETH24.894,31

Mersin’de basın açıklaması nedeniyle 22 avukata soruşturma açıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Adliyesi önünde Aysel Tuğluk için 18 Şubat’ta yapılan basın açıklamasında polisin müdahalesine maruz kalan ÖHD’li avukatlara soruşturma açıldı.

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyelerinin 18 Şubat’ta Mersin Adliyesi’nde Aysel Tuğluk’un sağlık sorununa ilişkin yaptığı açıklamaya katılan ÖHD Eş Genel Başkanı Bünyamin Şeker, Mersin Şubesi Eşbaşkanları İbrahim Kaya ve Serap Angay’ında aralarında olduğu  22 avukata soruşturma açıldı. Polisin orantısız güç ve plastik mermi kullanarak müdahalesine maruz kalan ÖHD’li avukatlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’nca,  “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na Muhalefet” ve “Görevi yaptırmamak için direnme suçu, uygulamada görevli memura mukavemet” iddiasıyla soruşturma başlattı. Avukatlar günü vesiylesiyle Ahmet Paket, Bedri Kuran,  Ezgi Özkan, Işıl Akan, İbrahim Kaya ve Mustafa Bilge Özel, yazılı açıklama yaparak, soruşturmaya tepki gösterdi.

Avukatlar gününde 22 avukata soruşturma

Yapılan açıklama şöyle: “Geçtiğimiz Şubat ayında Aysel Tuğluk vakıası özelinde siyasi mahpusların maruz kaldığı olumsuz ceza infaz kurumu koşullarının ve yargılamada keyfiyetin eleştirilmesi amacıyla ÖHD’nin çağrıda bulunduğu ve bağımsız avukatların da desteklediği bir basın açıklaması gerçekleştirilmek istenmiş, Mersin Adliyesi bahçesinde yapılmak istenen bu açıklama kolluk marifetiyle biber gazı, jop ve plastik mermi kullanılarak engellenmişti. Yukarıda bahsedilen olay sebebiyle Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 22 meslektaşımız hakkında soruşturma başlatıldığını öğrenmiş bulunmaktayız. Yurttaşın basın açıklaması yapma hakkını koruyan avukatlar olarak bu kez kendi basın açıklaması yapma hakkımızı korumamız gereken bir dönemi yaşıyoruz. 5 Nisan Avukatlar Günü’nde böyle bir haberi paylaşmanın üzüntüsünü yaşadığımızı özellikle belirtmek isteriz. Bu vesileyle siyasi mahpus avukatların ülke gündeminde artık sıkça yer aldığını da hatırlatarak bu haberin bugünün anlam ve önemini net ve eksiksiz bir şekilde yansıttığını düşünmekteyiz.”

SUR AJANS

Mersin’de basın açıklaması nedeniyle 22 avukata soruşturma açıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin