İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,53
EURO18,10
GBP20,40
EURO/USD0,97
BIST3.094,46
GR. ALTIN984,33
BTC355.573,27
ETH24.274,66

Metina Aşireti dayanışma gecesi

metina derneği
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bölgede 3 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Metina Aşireti üyeleri dayanışma gecesinde buluştu. Geceye tüm siyasi partilerden katılım oldu.

Metina Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği dayanışma gecesi, derneğin bugüne kadar yapılan faaliyetlerinin gösterildiği sinevizyon gösterimi ile başladı. Ardından canlı müzik eşliğinde gece devam etti.

Diyarbakır Divan Otel’de düzenlenen geceye her siyasi çevreden katılım sağlandı. Dayanışma gecesine Diyarbakır’da bulunan aşiret üyelerinin yanı sıra, HDP milletvekilleri, AK Parti, CHP, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Yeniden Refah Partisi, İyi Parti, HÜDAPAR’ın il temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve birçok vatandaş katıldı.

metina aşireti
Metina Aşireti gecesi

Bölgede 3 bin yıllık geçmişe sahip olan Metina aşireti, 2017 yılında Metinalılar Yardımlaşma, Dayanışma ve Eğitim Derneği’ni (Metina-Der) kurarak kurumsal bir kimliğe bürünmüştü.

Kurulduğu günden bu yana başta kan davaları olmak üzere birçok toplumsal yarayı sarmaya çalışan dernek, toplumsal barışa katkı sunma noktasında önemli faaliyetleri oldu.

metina aşireti derneği gecesi
Metina Aşireti Dayanışma Gecesi

“Metina Aşireti Derneği postmodern bir Sivil Toplum Kuruluşudur”

Düzenlenen gecede davetlilere hitaben bir konuşma yapan Metina-Der Başkanı Aydın Pirinççioğlu, şunları söyledi: “Metina Derneği, Metina Aşireti’nin mensuplarından oluşur. Metinalılar, Mittani Krallığı’na dayanır. Kerkük ve Süleymaniye’den gelmektedir. Türkiye’deki nüfusu bir milyonu aşmaktadır. Nüfusun yoğun olduğu yerler Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa üçgeninde yaşamaktadır. Bölgenin en kalabalık ve etkin aşiretlerinden biridir. Metina Aşireti artık feodal aşiretçilik zihniyetinin dışında postmodern bir anlayışla sivil toplum kuruluşu olma yolun adını ilk adımını 2017 yılında Metina Derneği‘nin kurulmasıyla atmıştır.”

metina aşireti pirinççioğlu
Metina-Der Başkanı Aydın Pirinççioğlu

‘Aracı olup barıştırdığımız mağdur da, fail de memnun kalıp barışmışlardır’

Metina Derneği’nin kuruluş amacının toplumsal barışa katkı sunmak, toplumsal cehaletle mücadele etmek ve toplumsal fakirlikle mücadele etmek olduğunu vurgulayan Pirinççioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bu ilkeler çerçevesinde topluma hizmet adına çalışmalarımızı altı yıldır sürdürüyoruz. Son iki yıl pandemiden dolayı aksaklıklar oldu. Özelikle bölgenin kanayan yarası olan kan davaları, arazi anlaşmazlıkları, kız kaçırmalar, trafik ve iş kazaları, yaralanmalar gibi olaylarda aileleri bir araya getirerek, ikna ederek barışmalarına katkı sunulmuştur. Çözüm bekleyen sorunlara merhem olmuştur. Bu hizmet ve çalışmalarımızla birçok olay mahkemeye intikal etmeden çözüme kavuşmuş ve mahkemelerin yükünü azaltmıştır. Mahkemelerde sonuçlanan olaylarda, mağdur da, fail de sonuçtan memnun kalmamıştır. Ama bizim aracı olup barıştırdığımız mağdur da, fail de memnun kalıp barışmışlardır. Artık bölgemizin sadece kavga sorunlarıyla değil sosyal, kültürel, sanat ve sportif faaliyetlerin gelişmesi, yaygınlaşması ve ivme kazanması için özellikle gençlik kollarımızla, eğitimcilerimizle koordineli bir şekilde proje üretme ve uygulamaya çalışacağız.”

metina-der gecesi
Metina-Der gecesinden bir kare

‘Adem’in çocukları olduğumuzu hatırlatıp güzel ve keyifli bir gece geçirmek temel amacımız’

Gecedeki etkinliklere değinen Pirinççioğlu, şöyle konuştu: “Toplumsal kaynaşma ve Kültürel etkinliklerimiz olacak, Gençlik kollarımız hazırlamış oldukları geçmişten günümüze cehaletle mücadele konulu tiyatro sahnelenecektir. Yine gençlik kollarımızın ses sanatçıları bölgemizin kültürünü yansıtan parçaları seslendireceklerdir. Davet konusunda belki Türkiye’de bir ilke imza atacağız. Ayrım yapmadan tüm siyasi partilerin temsilcilerine üçer kişilik kontenjanla masa ayırarak gecemize davet ettik. Ayrıca bölgenin kanaat önderleri, iş adamları, STK temsilcileri ve basın mensuplarını davet ederek; Barışın kardeşliğin, dostluğun aynı platformda, aynı çatı altında havayı teneffüs edip, müziğimizi, tiyatro gösterimizi izlemek keyif almak, gruplaşmayı, ötekileştirmeyi ortada kaldırıp Adem’in çocukları olduğumuzu hatırlatıp güzel ve keyifli bir gece geçirmek temel amacımız.”

SUR AJANS

Metina Aşireti dayanışma gecesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin