İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,59
EURO18,32
GBP20,93
EURO/USD0,98
BIST3.442,83
GR. ALTIN1.019,73
BTC371.314,66
ETH24.801,53

ÖHD Mersin Şubesi Eşbaşkanı Kaya: Konya katliamı örtbas edilmek isteniyor

mersin öhd konya katliamı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ÖHD Mersin Şubesi Eşbaşkanı İbrahim Kaya, Dedeoğlu ailesi ve davayı üstelenen avukatlara dair başlatılan soruşturmayla aileye yönelik yapılan katliamın örtbas edilmek istendiğini belirtti.

Özgürlükçü İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Mersin Şubesi, Konya Katliamı’nda yargılanan sanıklardan tetikçi Mehmet Altun ile birlikte katliamı azmettirmekten tutuksuz yargılanan sanıklardan Ali Keleş, Veli Keleş ve Ayşe Keleş’in Dedeoğuları ailesinin yakınları ile avukatlarından şikâyetçi olması sonrası başlatılan soruşturmaya dair dernek binasında basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya aynı zamanda ÖHD üyesi olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eşbaşkanı avukat Hoşyar Sarıyıldız ile ÖHD’li avukatlar katıldı. Açıklama metnini okuyan ÖHD Şube Eşbaşkanı İbrahim Kaya, “Dedeoğulları ailesinin avukatları hakkında yürütülen soruşturma açık bir şekilde avukatlar ve hayatta kalan diğer aile üyeleri üzerinde baskı oluşturmaktan başka bir şey değildir” diyerek açılan soruşturmaya tepki gösterdi.

Aile avukatlarına suç duyurusu

Kaya, “Dedeoğulları ailesinin avukatlığını üstlenen Özgürlük İçin Hukukçular Derneği üyesi avukatlardan Ali Bozan, Maviş Aydın, Ebru Akkal ve diğer bir kısım meslektaşlar hakkında dosya sanığı tarafından CİMER’e, İçişleri Bakanlığı’na, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuş olup, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Dedeoğulları ailesi avukatlarının beyanları talep edilmiştir. Belirtmek isteriz ki avukat, müvekkilinin çıkarlarını, hasmının zararlarını gözetmeden sert bir biçimde savunmak zorundadır. Çünkü avukatın yüklendiği mesleki ve toplumsal görev bunu gerektirir. Bu kapsamda meslektaşlarımız hakkında mesleki faaliyetleri sebebiyle yürütülen soruşturmanın herhangi bir hukuki boyutu olmayıp, Konya Savcılığı’nca yürütülen soruşturma açık bir şekilde hukuksuzluğun bizlere göstergesidir” dedi.

‘Katliam örtbas edilmek isteniyor’

Avukatlara ve aile bireylerine dönük yürütülen soruşturma ile Dedeoğulları ailesine yönelik yapılan katliamın örtbas edilmek istenmesinin amaçlandığına dikkati çeken Kaya, devamla şunları söyledi: “Haklarında soruşturma yürütülen Dedeoğulları ailesinin avukatları, saldırıların gerçekleştiği ilk günden bu yana özverili bir çalışma ile maddi gerçekliğin ortaya çıkarılması için çaba göstermektedirler. Bu hususta Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Mersin Şubesi olarak katliam dosyasının takipçisi ve Dedeoğulları ailesi avukatlarının yanında olacağımızı belirtmek isteriz. Avukatlar üzerinde oluşturulmak istenilen baskıya yönelik meslek örgütümüz olan Barolara mesleki faaliyetler sebebi ile açılan bu soruşturmalara yönelik sorumluluklarının gereğini yerini getirmeye davet eder, basının ve kamuoyunun bilgilerine sunarız.” (Kaynak: MA)

ÖHD Mersin Şubesi Eşbaşkanı Kaya: Konya katliamı örtbas edilmek isteniyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin