İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,50
EURO18,14
GBP20,71
EURO/USD0,98
BIST3.179,99
GR. ALTIN987,97
BTC363.072,78
ETH24.859,28
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da 58’inci Kütüphane Haftası dolayısıyla Ahmed Arif Müze Kütüphanesi’nde gerçekleşen okur-yazar buluşmaları söyleşisinde konuşan gazeteci yazar İbrahim Evirgen, “Televizyon okuyor, kitap seyrediyoruz” dedi.

Diyarbakır’da 58’inci Kütüphane Haftası dolayısıyla Ahmed Arif Müze Kütüphanesi’nde, Dicle Üniversitesi tarafından organize edilen okuryazar buluşması gerçekleştirildi. Söyleşide gazeteci, yazar İbrahim Evirgen ve Dicle Üniversitesi Araştırma Görevlisi İsmet Kaya okurlara sunum yaptı.

kütüphane haftası ibrahim evirgen
Gazeteci yazar İbrahim Evirgen

Ahmed Arif Müzesi’nde yapılan söyleşiye Dicle Üniversitesi Rektörü Mehmet Karakoç, Rektör Yardımcısı Ahmet Tanyıldız, İl Kültür Müdürü Cemil Alp, Gazeteci Yazar İbrahim Evirgen, Dicle Üniversitesi Araştırma Görevlisi İsmet Kaya,  akademisyenler, yazarlar, şairler, öğrenciler ve yurttaşlar katıldı.

Diyarbakır’da dünya çapında tanınan birçok şair ve yazar olduğunu ifade eden gazeteci, yazar İbrahim Evirgen, Ahmed Arif Müze Kütüphanesi’nde gerçekleşen söyleşide kitapseverlere kentin önde gelen şair ve yazarlarıyla ilgili sunum yaptı. Evirgen, Diyarbakırlı şairler, Muharrem Güler, Yılmaz Odabaşı, Cahit Sıtkı Tarancı’dan şiirler okudu.

ahmed arif müzesi kütüphane haftası etkinlik
Ahmed Arif Müzesi’nde Kütüphane Haftası etkinliği

Söyleşide Diyarbakır’ın yetiştirdiği şair ve yazarlardan bahsedildi. Gazeteci Yazar İbrahim Evirgen, yazar Şevket Beysanoğlu’nun “Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları” kitabından 700 civarında şair ve yazardan bahsedildiğini hatırlatarak, kitaptan 30 yıl sonra yetişen yeni yazarlarla kentte bin civarında şair, yazar bulunduğunu belirtti.

Gazeteci Yazar İbrahim Evirgen

Diyarbakır’ın yetiştirdiği dünya çapında şair ve yazarlar var

Diyarbakır’ın kültür ve sanat şehri olduğunu ifade eden Evirgen, kentte dünya çapında şair ve yazarlar yetiştiğine vurgu yaparak, “ Ziya Gökalp, Cahit Sıtkı Tarancı, Ahmed Arif, Sezai Karakoç Diyarbakır’ın yetiştirdiği dünya çapında şair ve yazarlardır. Kütüphane haftası dolayısıyla bunları bir kez daha anmak istedik” diye konuştu.

Türkiye’de kitap okumaya günde 1 dakika ayrılıyor

TÜİK araştırmalarına göre Türkiye’deki kütüphane sayısına değinen Evirgen, “Bir tane Milli Kütüphane ve bin 213 tane halk kütüphanesi var. 606 tane üniversite kütüphanesi ve 32 bin yaygın, örgün eğitim kurumu kütüphanesi olmak üzere toplamda Türkiye’de 33 bin 978 kütüphane bulunmakta. He kütüphane sayısı hem de ülkede kitap okuma oranı çok düşük. Binde bir okuma oranı ile dünyada 86’ıncı sıradayız. Uluslararası Yayıncılar Birliği verilerine göre kitap, ihtiyaç listemizde 135’inci sırada yer alıyor. Türkiye günde sadece 1 dakika kitap okumaya ayırırken, televizyon izlemeye 6 saat, internete ise 3 saat ayırıyor” diye belirtti.

İsmet kaya
Dicle Üniversitesi Araştırma Görevlisi İsmet Kaya

Okumak kadar ne okuduğunuz da önemli’

Ardından Dicle Üniversitesi Araştırma Görevlisi İsmet Kaya,  kitap okumanın önemine dair bir konuşma yaptı. Bütün problemlerin çözümünün okumaktan geçtiğine vurgu yapan Kaya, “Neden okumalı, niçin okumalı ve nasıl okumalı. Çünkü okumak kadar ne okuduğunuz da önemli” dedi. Kaya, Ahmed Arif’in Anadolum şiirinden bir bölüm okuyarak konuşmasını sonlandırdı.

Anadolum

Öyle yıkma kendini

Öyle mahzun öyle garip

Nerede olursan ol

İçerde dışarda derste sırada

Yürü üstüne üstüne

Tükür yüzüne celladın

Fırsatçının fesatçının hayının

Dayan kitap ile

Dayan iş ile

Tırnak ile diş ile

Umut ile sevda ile düş ile

Dayan rüsva etme beni

Gör nasıl yeniden yaratılırım

Namuslu genç ellerinle

Kızlarım

Oğullarım var gelecekte

Her biri vazgeçilmez cihan parçası

Kaç bin yıllık hasretimin koncası

Gözlerinden

Gözlerinden öperim

Bir umudum sende

Anlıyor musun?

mehmet karakoç
Dicle Üniversitesi Rektörü Mehmet Karakoç

Söyleşinin sonunda Dicle Üniversitesi Rektörü Mehmet Karakoç da kısa bir konuşma yaptı. Ardından gazeteci, yazar İbrahim Evirgen ve İsmet Kaya’ya teşekkür belgesi verildi.

kütüphane haftası
58’inci Kütüphane Haftası

SUR AJANS

Okur ve yazarlar Ahmed Arif Müze Kütüphanesi’nde buluştu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Yorum

  1. 6 ay önce

    […] İsmet Kaya,  akademisyenler, yazarlar, şairler, öğrenciler ve yurttaşlar katıldı. Sur Ajans’ta yer alan habere göre  Diyarbakır’da dünya çapında tanınan birçok şair ve yazar olduğunu ifade eden gazeteci, […]

    Cevapla
Bizi Takip Edin