İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,58
EURO18,21
GBP20,75
EURO/USD0,98
BIST3.553,85
GR. ALTIN1.022,36
BTC373.852,76
ETH25.380,47

“PİRHA’ya erişim engeli sonuç vermeyecek, bu işi bırakmayacağız”

pirha veli haydar güleç
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pir Haber Ajansı’na (PİRHA) yönelik olarak Hatay 1. Sulh Ceza Hakimliği’nce getirilen erişim engeli kararının gerekçesini bilmediklerini ifade eden PİRHA Genel Yayın Yönetmeni Veli Haydar Güleç, “Toplumun sesi olmaya çalışıyoruz. Erişim engeli bunu kısmaya yönelik bir girişimdir ama sonuç vermeyeceğine de inanıyoruz” dedi.

Güleç, PİRHA olarak süreci götürmeye kararlı olduklarını, öncelikle hukuki yolları deneyeceklerini ve bundan bir sonuç alamamaları halinde ise başka yollarla haberciliğe devam edeceklerini, bu işi bırakmayacaklarını söyledi.

PİRHA’ya erişim engeli

2016 yılından bu yana yayın hayatını sürdüren ve Aleviler başta olmak üzere ezilen, ötekileştirilen tüm toplumun sesi olmaya çalışan Pir Haber Ajansı’nın (PİRHA) internet sitesine hiçbir gerekçe gösterilmeden erişim engeli getirildi. Alevi toplumuna ait bir haber ajansı olması açısından bir ilk olan ve ‘pirha.net’ adresi üzerinden yayın yapan Pir Haber Ajansı’na (PİRHA) Hatay 1. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla hiçbir gerekçe gösterilmeden erişim engeli getirildi. Erişim engeli, Hatay 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 08/03/2022 tarihli ve 2022/1028 sayılı kararıyla verildi.

pirha
PİR Haber Ajansı’na erişim engeli

PİRHA’ya getirilen erişim engelini Pir Haber Ajansı (PİRHA) Genel Yayın Yönetmeni Veli Haydar Güleç, Sur Ajans’a değerlendirdi.

‘Hangi haberimizden dolayı erişim engeli getirildiğini de bilmiyoruz’

Önceden hiçbir bildirimde bulunulmadan PİRHA’ya erişim engeli getirildiğini ifade eden Güleç, şunları söyledi: “Bize sunulmuş bir gerekçe yok. Normalde bu tür durumlarda haberle ilgili önceden bilgi veriliyor. Öncelikle haberin kaldırılması talep ediliyor. Biz haberimize güveniriz kaldırmayız o ayrı bir şey. Genelde de zaten bugüne kadar bu tür durumlarda haberimizi de kaldırmadık, direncimizi koruduk. Ancak son yapılan düzenleme sanırım onlara (mahkemelere, hakimlere) böyle bir hak tanıdı. Daha önce zaten önceden bildirimde bulunmadan böyle bir şey yapmıyorlardı. Hangi haberimizden dolayı erişim engeli getirildiğini de bilmiyoruz. Mesai bitimine yakın çıkan bir karardı. Şirketin vekaleti de avukat arkadaşlarda olmadığı için ister istemez duruma UYAP’tan da bakılamadı. Yani durumu öğrenmek sabaha kaldı.”

veli haydar güleç
PİRHA Genel Yayın Yönetmeni Veli Haydar Güleç

‘Devletin en çok rahatsız olduğu bir konuyu, Diyaneti ön plana çıkardık’

PİRHA’nın yayın çizgisinin Aleviler başta olmak üzere tüm ötekileri kapsadığına vurgu yapan Güleç, şöyle konuştu: “2016’dan beri yaptığımız işin özüne baktığımızda biz Alevilerin temel hakları konusunda ilk kez, kimsenin görmediği, duymadığı birçok şeyi gündeme getirdik. Devletin en çok rahatsız olduğu bir konuyu ön plana çıkardık, Diyanet olayını. Diyanet’in kaldırılmasını, bu kurumun Türkiye’nin sırtında bir kambur olduğunu, ayrımcılığın aslında Diyanet üzerinden geliştiğini sürekli vurgulayan, bununla ilgili haber yapan ve bunu görünür kılan bir yanımız oldu. Tabii ki tek bu da değil, bu ülkedeki muhalif, ötekileştirilmiş bütün kesimlerin haberleri bizde vardı. Ama tabii ki önceliğimiz Alevi toplumu olduğu için biraz o gözle bakılıyordu ama genel anlamda bütün muhalefetin sesi, kulağı olmaya çalıştık. Son dönemde devlet basın alanında yeni düzenlemeler de yapıyordu. En çok da sosyal medya üzerine yeni düzenlemeler söz konusu idi. Yani var olan sesi de kısmaya çalışıyordu. Zaten basının yüzde 95’i Sarayın denetiminde. Geri kalan yüzde 5 de devleti çok rahatsız ediyormuş. Bunu bir şekilde onların sesini kısmaya yönelik bir çaba olarak görüyoruz. Tabii bu yeni değil, geçmişte de çeşitli uyarılar vardı. Birçok konuda mahkemelere de düştük ama geri adım atmadık. Yaptığımız şeyin doğruluğuna inandığımız için geri adım atmadık. Tabii ki yanlış bir şey olursa gerekli ihtimamı gösterir, özür de dileriz, yanlışımızdan dolayı. Bugüne kadar yaptığımız haberciliğimiz, haber politikamız, anlayışımız tamamen objektif, tarafsızdır. Tabii ki biz bazı şeylerden yana tarafız.  Bu tarafgirliğimizi her zaman ortaya koyduk. Alevilerden yana tarafız. Kürtlerden yana tarafız. Kadınlardan yana tarafız. Bu anlamda taraf olduğumuzu hep ortaya koyduk. Bugüne kadar da onun arkasında hep durduk.”

‘Sorunun tamamen bir zihniyet meselesi olduğunu vurguluyorduk’

Erişim engeli kararının denk geldiği sürece ilişkin olarak ise Güleç, şu değerlendirmede bulundu: “Görebildiğimiz kadarıyla Alevi tartışmalarının çok yoğun yaşandığı bir sürece denk geldi. Son dönemde gündemde Aleviler çok fazlaca yer aldı. Devlet bir şekilde Alevi toplumunu basit gerekçelerle, onur kırıcı bazı yardımlarla yanına çekmeye çalışıyordu. Cemevlerine yardım etmeler, çimento, tuğla vs. yardımlarında bulunmalar. El altından bazı mali paraların akıtıldığının biz farkındaydık, biliyorduk. Bunları da gün yüzüne çıkardık zaten. Devletin Alevi toplumunun onurunu kırmaya yönelik bazı girişimlerde bulunduğunu hep söyledik. Sorunun bir cemevi olup olmama sorunu olmadığını, sorunun tamamen bir zihniyet meselesi olduğunu, devletin inkar meselesi olduğunu ve bu politika sonuç vermeyince de farklı yol ve yöntemler kullanmaya başladığını vurguluyorduk.”

‘Toplumun sesi olmaya çalışıyoruz’

PİRHA’ya yönelik erişim engelinin yaptıkları haberlerden kaynaklı olduğunu ifade eden Güleç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaptığımız haberlerden rahatsız olduklarının farkındaydık. Alevilerin hakları ve Alevilere devletin yaklaşımı konusunda birçok haberi kamuoyuna biz sunduk. Tabii bunlar bu ülkede devleti rahatsız eden konulardır. Bugün bizimle birlikte hemen hemen aynı saatlere denk gelmiş ve Yeni Yaşam Gazetesi’ne de erişim engeli getirilmiş ki, zaten oraya sık sık geliyor. Bu ülkede Kürt olmak, Alevi olmak sonuçta bu ülke açısından ciddi bir sorun. Devlet kabul etmedi, reddetti bugüne kadar. Hala da kabul etmiyor, inkarı sürdürüyor. Ama buna rağmen biz bu toplumun kendi haklarına sonuna kadar sahip çıkacağına da onun arkasında duracağına da inanıyoruz. Biz bu mücadelenin bir parçasıyız. Yaptığımız iş deyim yerindeyse karıncanın su taşıması misali. Biz de karınca kararınca bir katkı sunmaya çalışıyoruz. Toplumun sesi olmaya çalışıyoruz. Erişim engeli bunu kısmaya yönelik bir girişimdir ama sonuç vermeyeceğine de inanıyoruz. Öyle ya da böyle bir şekilde yolumuza devam edeceğiz.”

‘Bu işi bırakmayacağız’

Gerekli hukuki girişimlerde bulunacaklarını belirten Güleç, sözlerini şöyle sonlandırdı: “PİRHA olarak bu süreci götürmeye kararlıyız. Tabii hukuki yolları deneyeceğiz ve hakimin neye istinaden karar verdiğine bakacağız. Hangi haber, hangi konu öncelikle bunu öğrenmeliyiz. Hukuk yollarından bir sonuç alamazsak başka yollarla haberciliğimizi devam ettireceğiz. Bu işi bırakmayacağız.”

SUR AJANS

“PİRHA’ya erişim engeli sonuç vermeyecek, bu işi bırakmayacağız”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin