İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,58
EURO18,17
GBP20,68
EURO/USD0,98
BIST3.553,85
GR. ALTIN1.022,56
BTC372.017,30
ETH25.284,64

Prof. Dr. Aziz Yağan: Ceme sadece Aleviler katılabilir

aziz yağan
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Prof. Dr. Aziz Yağan, cemevlerinin Alevi inancındaki yeri ve ceme katılım kriterleri üzerine yaptığı yazılı açıklamada, “Alevi olmayanlar deyişlerimizin ve cemlerimizin dinsel olduğunu unutmamalıdır… Deyişlerimizin inancımızın sözel ve ezgisel bir akışı olduğunu, semahın bir dans değil matem olduğu bilinmelidir” dedi.

aleviler cem
Diyarbakır Cemevi’nde Hızır Cemi

Son süreçte Alevi kurumlarına ve Cemevlerine yönelik olumsuz yaklaşımlara, cemevlerinin ticarethane olarak görülmesi ve cemevlerine gelen yüksek faturalar, kesilen cezalar eklendi. Cemevlerini Alevilerin ibadethanesi olarak görmek istemeyen yaklaşımlara en son Düzgün Baba Cemevi Başkanına yönelik tehdide varan açıklamalar eklendi.

aleviler cemevleri
Hızır Cemi Diyarbakır

Prof. Dr. Aziz Yağan, cemevlerinin Alevi inancındaki yeri ve ceme katılım konusunda yazılı açıklamada bulundu.

Prof. Dr. Yağan, “Ceme sadece Aleviler katılabilir” başlıklı açıklaması şöyle:

“Cemevleri Alevilerin yani Kızılbaşların ibadetlerini yaptıkları mekanlardır. Her dinde olduğu gibi Aleviliğin de kuralları, gelenekleri vardır. Alevilikte de yaşamın kendisi ibadettir. Cemevinde yapılan her bir ritüel kilisede, camide ya da havrada yapılan ritüeller kadar ciddidir, zorunludur.

aleviler cemevleri inanç
Diyarbakır Cemevi

Bir Müslüman, Hıristiyan ya da Budistin dinsel mekanlarına ve ritüellerine beklediği saygının benzerini bizim inancımıza, mekanlarımıza, inancımızın gereklerine ve ritüellerimize de beklememiz gayet doğaldır. Biz Aleviler müzik dinlemek amacıyla pazar ayinlerinde kiliseye gitmiyorsak ya da egzersiz olsun diye günde bir vakit de olsa namaza katılmıyorsak, alevilerin ritüellerine de alevi olmayanlar benzer kabulle yaklaşmalıdır.

aleviler cemevleri semah
Hızır Ceminde semah dönen canlar

Alevi olmayan konuklar lokma törenine katılırken bir ibadethaneye geldiklerinin ayırdında olmalıdır. Lokmalarımız öylesine yenen yemekler olmadığı gibi, aşuremiz de tatlı niyetine yenen bir yiyecek değildir.

Alevi olmayanlar deyişlerimizin ve cemlerimizin dinsel olduğunu unutmamalıdır. İslamiyetteki, Hıristiyanlıktaki, Yahudilikteki meseller, ilahiler ne ise anlatılarımız, deyişlerimiz, cemimiz de o kapsamdadır. Deyişlerimizin inancımızın sözel ve ezgisel bir akışı olduğunu, semahın bir dans değil matem olduğu bilinmelidir.

aleviler cem
Hızır Lokması

Alevilerin lokma yemeğinin giderlerinin tamamını ya da bir kısmını alevi olmayan kişiler, resmi kurumlar, siyasi partiler karşılayamaz, lokma dağıtımında görev alamaz. Lokma yemeklerimizin ve aşuremizin bir başka dinin mensubunca karşılanması ve dağıtılması da biz alevileri huzursuz etmektedir.

Başka dinlerden konuklarımız, devlet görevlileri, yerel yönetim temsilcileri ve siyasi parti temsilcileri lokma yemeğimize katılabilir ancak ceme katılmaları uygun değildir. Ceme alevi dışında katılım olursa, artık cem olarak nitelenemez. Analarımız, pirlerimiz alevi olmayanları cemden önce mekanı terk etmeye davet etmelidir. Alevi canlarımızdan biri ile evli olanlar bu kuralın dışındadır, istisnadır.

aleviler cem ritüelleri
Diyarbakır Cemevi

Cemde görevli 12 kişiden biri olan gözcünün görevi sadece iç düzeni sağlamak değildir; ayrıca, mekana yaklaşan yabancıları gözlemek ve ceme katılması istenmeyen kişileri içeri almamaktır.

Alevi toplumu binlerce yıldır süregelen yol’un gereklerini konuklarına kararlıca ve nazikçe anlatabilmelidir.”

SUR AJANS

Prof. Dr. Aziz Yağan: Ceme sadece Aleviler katılabilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin