İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,59
EURO18,33
GBP20,93
EURO/USD0,99
BIST3.484,42
GR. ALTIN1.021,03
BTC373.896,41
ETH24.894,31
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesi Ofis semtinde bulunan Sanat Sokağı esnafları elektrik zamlarını protesto etti. Zamların geri alınmasını talep eden esnaflar, elektrikli ısıtıcı fırlatarak yüksek faturalara tepki gösterdi.

Sanat Sokağı esnafları ve Ofis Sanat Sokağı Güzelleştirme ve Koruma Derneği, elektrik zamlarına karşı açıklama yaptı.

Sanat Sokağı’nda yapılan açıklamayı Ofis Sanat Sokağı Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Ümit Umdu okudu.

sanat sokağı ümit umdu
Ofis Sanat Sokağı Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Ümit umdu

Elektrik faturaları 2-3 kat arttı

Yurttaşların her kalemden zamla karşılaştıklarını ancak elektrik zamlarının ciddi şekilde can yaktığını ifade eden Umdu, şöyle konuştu: “150 KW’a kadar olan tüketim yüzde 50 zamlanırken 150 kW üstü tüketime ise yüzde 125 oranında zam yapıldı. Daha sonra 150 kW olan bu sınır 210 KW’a yükseltildi. Elektrik Mühendisleri Odası verilerine göre 4 kişilik bir ailede bile aylık ortalama 230 kW olarak gerçekleşiyorken 210 kW olarak belirlenen üst sınır bizlerin evimizde elektrik faturalarını Aralık ayına göre en az 2-3 kat artmıştır. Dünyanın hiçbir ülkesinde enflasyon farkından 3-4 katı artırılamamıştır. Ne yazık ki bizim Ülkemizde bu bizlere dayatılmıştır. Günümüzde elektrik ekmek gibi, su gibi, barınma gibi temel ihtiyaç haline gelmiştir. Sadece elektrik değil bugün ihtiyaç duyduğumuz enerjiye erişim sorunu eğitim ve sağlık hakkına erişememek kadar zaruridir.”

sanat sokağı zam protesto
Sanat Sokağı esnafları elektrik zammını protesto etti

Faturalar akıl almaz boyutta

Esnafın pandemi sürecinde ciddi şekilde yıprandığına vurgu yapan Umdu, elektrik ve doğalgaza yapılan bu zamlarla esnafın kepenk kapatmaktan başka çaresinin kalmadığını belirterek, “Gelen yüklü akıl almaz faturalar yüzünden çalışanlarının ücretlerini ödeyememekte, kirasını ödeyememekte, evine en temel ihtiyacı olan ekmeği bile götürememektedir… Bu ay fatura mı ödeyeyim yoksa kira mı ödeyeyim ayrımı yaşıyoruz. Hal böyleyken, yapılan bu akıl almaz zamlar özellikle esnaf üzerinde çok ciddi bir yük olmuştur… 3-5 Enerji şirketleri servetlerine servet katarken; marketlerde raflara, pazarda tezgâhlara el süremeyen, faturaları, kiraları nasıl ödeyeceğini düşünen esnafa, çalıştırdığı insanların maaşını nasıl ödeyeceğini düşünen esnafa geçinemeyen milyonlara fatura kesilmesini kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

sanat sokağı zam protesto
Sanat Sokağı esnafları elektrik faturalarını protesto etti

‘Zamlara yetişmeyi bıraktık’

Esnafın zamlarla baş edemediğine dikkati çeken Umdu, şunları söyledi: “Ocak ayının sonu itibariyle zamlı faturalar evlerimize, işyerlerimize girmeye başladı. Topla çıkar matematik tutmuyor. Yapılan zamlara yetişmeye çalışıyorduk artık yetişmeyi bıraktık. Eskiden ay sonunu nasıl getiririz diye hesap yaparken bugün günü nasıl kurtarırız hesabı yapıyoruz. Yaklaşık bir hafta süreyle organize sanayi bölgelerine elektrik sağlanmadı, Isparta’da elektrikler 3 gün boyunca kesildi… Koca kent karanlıklar altında kaldı. En pahalı elektriği, akaryakıtı, doğalgazı kullanırken yine de erişimde sıkıntı yaşıyorsak bunun tek sebebi özelleştirilmiş elektrik dağıtım şirketleridir. Bu zamların ülkemiz için etkisi yıkıcı olacak. Enflasyon artacak, işsizlik artacak, işletmelerin bir kısmı kapanacak. İran’la yaşanan doğalgaz krizi ve doğalgaz kesintileri konuşuluyor. Elbette bu sürecin elektriğe de etkisi olacak. Şimdiden kapanan sanayi tesisleri haberlerini almaya başladık.”

Zamlar geri alınsın

Son dönemlerde zaten esnaf zor durumda andemi esnaflarımızı üreticilerimizi çok etkilemiştir ve bir de üstüne çok yüksek gelen elektrik doğalgaz ve yakıtın artması en başta bizleri etkilemektedir. Esnaflarımız aynı zamanda istihdamda ciddi destekleri oluyor böyle devam ederse önce işçiler işinden olacak sonrada iş yeri kapanır çünkü esnaflarımızın yükü gittikçe taşıyamayacağı bir hal alıyor. Buradan başta enerji bakanı olmak üzere hükümete sesleniyoruz. Ya 3-5 şirketin çıkarlarını korumaya devam edeceksiniz, ya da yıllarca vergi vermiş esnafın yanında olacaksınız. Yapılan zamları derhal geri alın ve özelleştirme ile özel şirketler eliyle yapılan elektrik dağıtım işini üstlenin. Elektrik dağıtım şirketleri devletleştirilmeden bu enerji sorununun ortadan kalmayacağı açıktır. Tüm zamlar geri alınsın! Elektrik üretim ve dağıtım işletmeleri acilen devletleştirilsin. Esnafın elektrik borcu silinsin…”

elektrik-zamlari
Sanat Sokağı esnafı elektrikli ısıtıcı fırlatarak yüksek zamları protesto etti

Sanat Sokağı esnafa yüksek faturalara karşı 3 gün boyunca 5 dakika ışık kapatacak

Açıklamanın ardından Ofis Sanat Sokağı Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Ümit Umdu, esnafların akşam saatlerinde ışık söndürme eylemi yaparak mum yakacaklarını ve zamlara tepki göstermeye devam edeceklerini söyledi. Umdu, “3 gün boyunca Sanat Sokağı esnafları olarak sesimizi, mağduriyetimizi yetkililere duyurmak için saat 19:00’da 5 dakika boyunca ışık kapatma ve mum yakma eylemi yapılacaktır” dedi.

SUR AJANS

Sanat Sokağı esnafından elektrik zammı protestosu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin