İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,46
EURO17,84
GBP19,96
EURO/USD0,96
BIST3.260,15
GR. ALTIN968,45
BTC370.896,14
ETH25.518,70

Savcılık, Didem Yılmaz hakkındaki suç duyurusuna takipsizlik kararı verdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Didem Yılmaz Arsan’ın bir televizyon programında Kürtçe konuşan katılımcıyı engellemesi sonrası Van Barosu’nun yaptığı suç duyurusu takipsizlikle sonuçlandı.

Bir televizyon kanalında sunduğu programa katılan bir yurttaşın Kürtçe konuşmasını “Halayla konuşun doğru düzgün Türkçe konuşsa anlayacağız. Burası Türkiye Cumhuriyeti yani. O dili bilmiyoruz, bilsek anlayacağız da konuşacağız da” sözleriyle engelleyen Didem Arslan Yılmaz hakkında Van Barosu’nun suç duyurusuna takipsizlikle sonuçlandı.

Gazete Duvar’ın haberine göre Van Barosu, Yılmaz hakkında “nefret suçu” ve “alenen aşağılama” suçu işlediği gerekçesiyle Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusuna takipsizlik kararı verdi.

Van Barosu Dil Komisyonu tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği dilekçesinde şunlara yer vermişti:

“Sunucu, sanki Türkiye Cumhuriyeti’nde Türkçe dışında başka bir dil konuşmanın yasak olduğunu, başka ırka mensup kişilerin başka dili konuşmasının suç olduğunu ve bunun bir bedeli olduğunu ima etmiştir. Savcılığınızca yapılacak soruşturma çerçevesinde de görüleceği üzere şüphelinin basın yoluyla alenen bir ırkı, bir dili aşağıladığı hatta hor gördüğü açığa kavuşacaktır. Şüphelinin Kürtçeye olan nefretinden sonra hem sosyal anlamda hem de sosyal medya mecralarında binlerce kişi bu nefret söylemine tepki göstermiştir. Ulusal anlamda büyük bir tepki karşılık bulması ve genelde Kürtçeye, özelde ise Kürt halkına karşı nefret söylemi nedeniyle savcılığınızca resen yapılacak soruşturma çerçevesinde şüphelinin cezalandırılmasını talep ediyoruz.”

Ne olmuştu?

Didem Arslan Yılmaz’ın bir televizyonda yayınlanan programda Kürtçe konuşan konuğunu hakaret ettiği gerekçesiyle yayından alırken “Hayır hayır Türkan Hanım, bizim de anlamamız lazım. Türkan hanımı hattan alalım. Kızlara hakaret edemez böyle de konuşamaz, biraz da anlarım ben Kürtçeden kesinlikle olmaz. Halayla konuşun doğru düzgün Türkçe konuşsa anlayacağız. Burası Türkiye Cumhuriyeti yani. O dili bilmiyoruz, bilsek anlayacağız da konuşacağız da. Bilmiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Savcılık, Didem Yılmaz hakkındaki suç duyurusuna takipsizlik kararı verdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin