İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,50
EURO18,14
GBP20,71
EURO/USD0,98
BIST3.179,99
GR. ALTIN987,97
BTC362.441,17
ETH24.764,68

Şerefxan Cizirî’den kitap tanıtımı

erefhan ciziri Edebîyata Devkî û Şer
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kürt Dil Platformu Sözcüsü yazar Şerefxan Cizirî’nin yeni kitabı “Edebîyata Devkî û Şer”in tanıtımı yapıldı.

Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefxan Cizirî’nin en son basılan kitabının tanıtımı kapsamında Wêjengeh Kitap’ta panel düzenlendi. Cizirî’nin kitabı “Edebîyata Devkî û Şer” (Sözlü Edebiyatta Savaş) ile aynı isimli panele çok sayıda yazar da katıldı. Panel, moderatörlüğü yapan yazar Zeynep Yaş’ın Cizirî’ye yönelttiği sorular ile başladı.

Cizirî ilk olarak Kürt edebiyatının sözlü anlatımına ve tarihsel olarak ilerleyişine değindi.

şerefhan ciziri kitap tanıtımı
Kürt Dil Platformu Sözcüsü yazar Şerefxan Cizirî yeni kitabı “Edebîyata Devkî û Şer”i tanıttı

‘Eğer savaş bir amaç haline geliyorsa burada bir durup düşünmek gerekiyor’

Birçok milletin anlayışında savaşla bir şeyleri çözmek yattığını ifade eden Cizirî, “Savaş bazen mantık dışı ilerliyor. Tarihte çok savaş yaşandı ancak hiç biri bir sorunu çözemedi. Bizim tarihimizde de bir çok aşiret savaştı. İçimizde hala da o düşünce var. Çok uzaklara gitmeye gerek yok. Başur’da da Rojhilat ve Rojawa’da da böyle bir yöntem izlendi. Edebiyatta bahsettiğimiz bu savaşların bize bir örnek olması gerekiyor. Bizim kendi geçmişimizden bu anlama ders almamız gerekiyor. Tarih ve bilgi bunun için var. Biz de bir refleks var ‘Seni öldüreceğim’ diyoruz. Ama bununla ne çözülür? Savaş evet bazen zorunluluk oluyor ama eğer savaş bir amaç haline geliyorsa burada bir durup düşünmek gerekiyor” dedi.

“Kürtler, ‘Biz de varız, sizden eksiğimiz yok’ diyor”

Kürtlerin yurt dışında nasıl tanındığı sorusuna ise Cizirî şu yanıtı verdi: “Avrupa’da 26-27 tane devlet var. Kürtler yurtdışındaki insanlar tarafından ‘özgürlük isteyen, ‘yürekli’ insanlar olarak anılıyor. Kadın meselesinde komşu milletlerden farklı olarak kadınlar için daha fazla özgürlük isteyen bir yerde duruyor. Avrupa’daki ansiklopedilerde Ortadoğu’dan bahsedildiği zaman Kürtlerin kadınlara daha fazla kıymet verdiklerinden bahsediliyor.  Ancak başka bir problem var ki Kürtler birbirleriyle anlaşamıyor. Bu sebeple kendimizi de tanıtamıyoruz. Türkler, İngilizler ya da diğer milletler kendilerini tanıtmak için milyonlar harcıyorlar. Bizde böyle projeler yok. Kürtler savaşçıdır birçok alanda iyidirler ancak bu konuda eksikler. Bazı insanlar ‘Kürtlerin genetikleri böyledir’ diyor. Ben buna katılmıyorum. Kürtlerin tarihi böyledir. Biz kimsenin yurduna göz dikmedik. Hiçbir milletten üstün olduğumuz gibi boş sözler de söylemedik. Kürtler, ‘Biz de varız, sizden eksiğimiz yok’ diyor. DAİŞ ile yapılan savaştan bahsediliyor. Bizim sorunumuz yalnız DAİŞ mi? Bizim sorunumuz yurdumuzdur. Avrupa bunun için bir şey yapmış mı?”

Soru cevap kısmı ardından panel Cizirî’nin kaleme aldığı “Edebîyata Devkî û Şer” isimli kitabının imza töreni ile son buldu. (Kaynak: MA)

Şerefxan Cizirî’den kitap tanıtımı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin