İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,47
EURO17,85
GBP19,96
EURO/USD0,96
BIST3.260,15
GR. ALTIN968,33
BTC371.271,36
ETH25.619,53

Şırnak’ta AMATEM’in kapısına kilit vuruldu

şırnak
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şırnak Cizre’de 2019’da kullanıma hazır hale getirilen ancak önce koronavirüs servisi, sonra Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne dönüştürülen AMATEM’in kapısına kilit vuruldu.

Şırnak ve ilçelerinde son yıllarda uyuşturucu ve madde bağımlığı kullanımında ciddi artış yaşandı. Söz konusu bu artış, Şırnak Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğü’nün verilerine de yansıdı. Müdürlüğün verilerine göre, Cizre’de 2021’de 65’i aşkın kişi, bağımlılıktan kurtulmak talebiyle resmi kurumlara başvurdu. Şırnak merkez, Cizre, Silopi ve Uludere ilçelerinde 2021’de yapılan operasyonlarda, 300’ü aşkın uyuşturucu tedarikçisi ve kullanıcısı gözaltına alındı.

Bağımlılığa karşı kurulan Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi (AMATEM), 540 bin nüfuslu Şırnak ve ilçelerinde bulunmuyor. Yetişkinler için en yakın AMATEM, 500 kilometre uzaklıkta Antep’te, 18 yaş altı Çocuk Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (ÇEMATEM) ise 290 kilometre uzaklıkta olan Diyarbakır’da bulunuyor.

 2019’da kullanıma hazır hale getirildi

Şırnak Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü ve Cizre Belediyesi tarafından Cizre Devlet Hastanesi’nde bir AMATEM kurulmasına dair karar alınmasının ardından başlayan çalışmalar 2019 yılında tamamlandı. AMATEM’de çalışacak uzman kadro belirlenerek, eğitim amacıyla il dışına gönderildi ve bu kadro hastanede görevlendirildi. Ancak servis açılmadığı için personeller farklı servislerde görevlendirildi.

Yüz binlerce TL harcanarak hizmete hazır hale getirilen tedavi merkezinin resmi ve fiili açılışı yapılmadan, 2020’de salgın nedeniyle Kovid-19 servisine dönüştürüldü. Ardından 2021 yılında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne çevrildi.

Bakanlık yazı gönderdi

Sağlık Bakanlığı tarafından Kasım 2021’de Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü’ne ve Cizre Devlet Hastanesi yönetimine gönderilen yazıda, AMATEM’in bir an önce hizmete açılmasını istedi. Bunun üzerine hastane yönetimi tarafından uzunca bir savunmanın yapıldığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, gönderilen yazıdan sonra İl Sağlık Müdürlüğü, AMATEM servisinin fiziki özelliklerini ve içinde bulunduğu durumu incelemek için bir mühendis görevlendirdi. Yapılan inceleme sonucu servisin 2018 Bağımlılık Danışma, Arındırma ve Rehabilitasyon Merkezleri Hakkında Yönetmeliği’ne uygun olduğu ve açılması yönünde karar bildirdi.

AMATEM’in kapısı zincirlendi

İncelemeler sonunda İl Sağlık Müdürlüğü, hastane yönetimine AMATEM’in 2021 yönetmeliğine uyumlu hale getirerek, açılması yönünde yazı gönderdi. Bunun üzerine 2021’de Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne çevrilen servis, Ocak 2022’de AMATEM’e dönüştürülmek için boşaltıldı. Ancak boşaltılan servisin kapısı zincirlenip kilit vuruldu. (Kaynak: MA)

Şırnak’ta AMATEM’in kapısına kilit vuruldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin