İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,54
EURO18,08
GBP20,23
EURO/USD0,97
BIST3.211,02
GR. ALTIN984,29
BTC361.426,92
ETH24.884,30

Surların restorasyonu 500 gün sonra bitecek

500
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Surların Dicle Vadisine bakan ve Doğu Surlarını kapsayan 63 ile 73 nolu burçlar dahil olmak üzere 11 burcun restore çalışmaları sürüyor. Vali Karaloğlu, Surların restorasyon işlemlerinin 500 gün içerisinde tamamlanacağını söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin ‘Surlar’da Diriliş Başlıyor’ mottosuyla sürdürdüğü çalışmalarda 11 burcun restore edileceği 5’inci etap restorasyon çalışmaları devam ediyor. Vali Münir Karaloğlu, Sur İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, beraberindeki kurum müdürleri ile birlikte çalışmaların yapıldığı alanda incelemede bulundu. Yapılan incelemelerin ardından açıklamalarda bulunan Vali Karaloğlu, insan eliyle burçlara çok zarar verildiği belirttiğini söyledi. 5. etabın finansmanı tamamen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından finanse edildiğini aktaran Karaloğlu, “Yani projenin sahibi aslında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı diyebiliriz. 5. etapta gezdiğimiz şantiyede iç kale surlarından başlayarak Dicle vadisine bakan ve surların en çok tahrip olmuş kısmı olan bu yakadaki surların 950 metrelik kısmı ve 11 burcun restorasyonu bu iş içerisinde tamamlanacak. Maalesef zaman içerisinde insan eli ile burçlara çok zarar verilmiş. Burçların arka yüzünde insanlar, burçlara bitişik evler yapmışlar, kendi evlerini genişletmek için burçların orijinal duvarlarını sökerek orda yüklükler, surların orijinal duvarının içerisine yaptıkları evin tabliyesini yerleştirebilmek için tahribatlar oluşturmuşlar. İşte bunların tamamı bu restorasyonla giderilecek ve surları ecdadımızdan devraldığımız gibi, bizden sonra gelecek nesillere de yaşayacak bir şekilde, ayakta bir şekilde aktarmanın derdi içerisindeyiz“ dedi.

diyarbakır sur
sur çalışma

“500 günde insanlarımızın ziyaretine açmayı hedefliyoruz”

Surların restorasyon işlemlerinin 500 gün içerisinde tamamlanacağını ifade eden Vali Karaloğlu, “Bu restorasyon bitince surlar ve çevresiyle beraber inşallah hem Diyarbakır’da yaşayan vatandaşlarımız, hem de Diyarbakır’ın dışından, ülke dışından Diyarbakır’ı merak eden insanların gelip surları içeriden ve dışarıdan kesintisiz gezebilecekleri çok güzel bir manzara oluşturacağız. Bütün hedefimiz, Cumhurbaşkanımızın Diyarbakır Surlarındaki restorasyon çalışmaları bir an önce tamamlansın talimatını yerine getirebilmek. Dünya Kültür Miras Listesi’nde bulunan insanlığın artık ortak değeri olmuş ve Diyarbakır’ın en çok bilinen ve Diyarbakır’ı tanıtırken en çok kullandığımız değerimiz olan Diyarbakır Surlarını muhafaza etmek ve gelecek nesillere kendi orijinal haliyle devrede bilmek. Bütün maksadımız, bütün amacımız bu. 5. etap çalışmalarını finanse eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum beyefendiye çok teşekkür ediyorum. İnşallah 500 gün içerisinde 150 metrelik sur kısmını tamamlayıp insanlarımızın ziyaretine açmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

SUR AJANS

Surların restorasyonu 500 gün sonra bitecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin