İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,58
EURO18,22
GBP20,75
EURO/USD0,98
BIST3.553,85
GR. ALTIN1.021,17
BTC374.770,62
ETH25.429,00

Taliban rejiminden kadınların seyahat hakkına kısıtlama

taliban kadınlar yasaklama
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Afganistan’da Taliban rejiminin “Fazilet Yayma ve Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı” tarafından çıkarılan talimatla kadınların yanlarında erkek refakatçi olmadan uçakla seyahat etmesi yasaklandı.

Dinci gerici Taliban rejimi Afganistan’da yönetimi ele geçirdiği 15 Ağustos 2021 tarihinden beri kadınların haklarını sınırlandırmayı sürdürüyor. Taliban kadınların erkek refakatçi olmadan uçak seyahati yapmasını yasakladı.

Taliban rejimi en son “Fazilet Yayma ve Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı” aracılığıyla uçak şirketlerine gönderdiği talimatla kadınların seyahat hakkına yeni sınırlamalar getirdi. Afganistan’da kadınların yanlarında erkek refakatçi olmadan uçakla seyahat etmesine izin verilmemesini öngören talimat yurt içi ve yurt dışı seferleri yapan uçak şirketlerine gönderildi.

taliban afganistan kadınlar
Afganistan’da Taliban rejiminden kadınlara yönelik yasaklamalar sürüyor

Kadınlar yanında erkek refakatçi olmadan uçağa binemeyecek

Taliban rejiminde Afganistan’da Kadın Bakanlığı’nın yerine kurulan “Fazilet Yayma ve Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı” tarafından uçak şirketlerine gönderilen talimata göre, yanında erkek refakatçi bulunmayan, uçak bileti almış kadınlar pazartesi gününe kadar uçak seyahati yapabilecek. Bakanlıktan, talimatla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, bir diğer sınırlama ise kadınların parklara girişinde yaşandı. Kadınların başkent Kabil ve çevresindeki parklara erkeklerle aynı günlerde girişi yasaklandı.

Afganistan’da kadınlar ve erkekler parklara ayrı günlerde giriş yapabilecek

“Fazilet Yayma ve Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı” tarafından alınan kararla, kadınların sadece Pazar ile salı günleri arasında hicap giymeleri koşulu ile parklara girmesine izin verilecek. Erkekler ise çarşamba ile cumartesi günleri arasında parklara gidebilecek.

Taliban rejimi gerici yüzünü fazla saklayamadı

15 Ağustos’ta iktidarı ele geçiren Taliban, uluslararası tanınma için ılımlı mesajlar vermeye özen göstermiş, kadın haklarına “şeriatla uyumlu olduğu sürece” saygı gösterileceğini açıklamıştı. Ancak gerici rejimin iktidarı alırken dünya kamuoyuna vermeye çalıştığı ılımlı görünümün makyajı kısa süre sonra dökülmeye başladı. Taliban iktidara geldikten sonra ilk olarak kadınların eğitim ve çalışma hayatına kısıtlamalar getirmişti.

SUR AJANS

Taliban rejiminden kadınların seyahat hakkına kısıtlama

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin