İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,58
EURO18,22
GBP20,75
EURO/USD0,98
BIST3.553,85
GR. ALTIN1.021,17
BTC374.770,62
ETH25.429,00

Tanrıkulu: Katil yalnız değil, adli makamlar katliamın arkasını aydınlatmalı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Dedeoğulları ailesine yönelik katliama ilişkin “Ses kayıtları, katilin yalnız olmadığını bir kez daha doğrulamıştır” dedi.

Konya’nın Meram ilçesinde 30 Temmuz 2021’de Dedeoğulları ailesini katleden tetikçi Mehmet Altun’un cezaevinde kaldığı süreçte yaptığı görüşmelerde katliamın arka yüzüne dair önemli ses kayıtları ortaya çıktı.

Dava dosyasına giren ses kayıtlarında tetikçi Altun, polislerin kendisini nasıl koruduğunu, ifadesini verirken yardımcı olduğunu anlatıyor. Altun’un eşi Zehra Altun da kendisine hiç tanımadığı kişiler tarafından paraların yatırıldığını anlatarak ev alacağını söylüyor. Altun’un dayıları ise sık sık “emin ellerdesin”, “devletin şefkatli ellerindesin” vurgusu yaparken Altun’un buna karşılık “Devletimiz bana çok iyi bakıyor” sözleri, katliamın arkasında kimlerin olabileceğine dair soru işaretlerini çoğalttı.

Davayı ilk günden beri yakından takip eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ortaya çıkan ses kayıtlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tanrıkulu, “Konya’da bir katliam gerçekleşmişti. Bu sıradan, aniden gelişen bir olay değil. Katil seçilmiş, eğitilmiş, katliamdan önce teşvik edilmişti. Hesap hareketleri, kaldığı oteller bunu açığa çıkarıyordu” dedi.

“Eşine gönderilen paralar ev alabilme boyutuna ulaşmış”

Tanrıkulu şu değerlendirmelerde bulundu: “Ses kayıtlarıyla anlaşılıyor ki yakalandıktan sonra ve cezaevinde bu koruma devam ediyor. Eşine gönderilen paralar ev alabilme boyutuna ulaşmış. Eşinin deyimiyle nereden geldiği belli olmayan paralar. Cezaevinde böyle bir katil tecrit koşulları olmadan keyifle ve kendisine çok iyi bakıldığını söyleyerek yattığını söylüyor. Yakın akrabaları tarafından da bu katliamın onandığı anlaşılıyor.

“Katil yalnız değil”

Derin devlet ilişkileri olmazsa böyle bir katliamın gerçekleşmesi mümkün değil. Bu konuşmaların içeriği, katilin yalnız olmadığını bir kez daha doğrulamıştır. Adli makamlara düşen görev, katliamın arkasındaki aydınlatılmayan ilişkileri aydınlatmak olacaktır. Ama bunun böyle olmayacağını da biliyoruz.

Bu iktidar değiştiğinde ilk yapacağımız işlerden birisi bu ve Deniz Poyraz katliamının seçilmiş katillerinin arkasındaki derin ilişkileri aydınlatmak olacaktır.”

Tanrıkulu: Katil yalnız değil, adli makamlar katliamın arkasını aydınlatmalı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin