İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,58
EURO18,17
GBP20,68
EURO/USD0,98
BIST3.553,85
GR. ALTIN1.022,56
BTC372.017,30
ETH25.284,64
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TİP Amed İl Örgütü zamlara karşı yaptığı açıklamada, yüksek faturaların ve gıda ürünlerine gelen fahiş zamların yurttaşları daha da yoksullaştırdığına dikkat çekti.

Açıklamada, “Birileri zevki sefa içinde bir eli yağda bir eli balda yaşarken çoğunluğun yoksulluk içinde debelenmesini kabul etmiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Amed İl Örgütü parti binası önünde zamlara karşı basın açıklaması yaptı. TİP Amed İl Örgütü adına yapılan açıklamayı parti üyesi Furkan Erdoğan okudu.

amed tip acıklama
Amed TİP İl Örgütü’nden zam açıklaması

Fahiş zamlar yurttaşı daha da yoksullaştırdı

TİP Amed İl Örgütü açıklamasında Erdoğan şunları ifade etti: “Sermaye düzeninin pandemiyle azgınlaşan ve gittikçe daha da kurumsallaşan saldırıları emekçiler açısından giderek ağırlaşan koşullara yol açtı. Yaşam zaten zordu ve pandemi ile başlayan, ekonomik krizle doruğa çıkan yoksullaşma süreci gün geçtikçe daha da vahim sonuçlar doğurmaya başladı. Asgari ücrete yapılan zam yüzdelik olarak çok gibi görünse de işçinin cebine giren ve cebinden çıkan arasında ciddi bir fark oluştu. Asgari ücret zammı; gıdaya, elektriğe, doğalgaza ve akaryakıta yapılan zamlarla daha ilk ay içinde eridi. Akaryakıta son üç ay içerisinde %150’e yaklaşan oranda zam yapıldı. Motorin, benzin ve gaz yağı fiyatlarının yüksekliği başta tarımsal üretim ve lojistik sektörüne ciddi etkisi olacaktır. İnsanların sağlıklı ve ucuz gıda maddesine erişimi her geçen gün zorlaşmaktadır. Ayçiçek yağına son aylarda gelen fahiş zam oranı bize gıda sektöründe yaşayacağımız kriz hakkında ciddi emareler sunmaktadır. Ayrıca yurttaşların ulaşım hakkı da bu zamlardan etkilenmektedir. Son birkaç ay içerisinde Diyarbakır’da Özel Halk Otobüs fiyatları 2 TL’den 4 TL’ye, dolmuş fiyatları 2.25 TL’den 4.50 TL’ye yükseldi. İktidar kaşıkla verdiğini kepçe ile geri almıştır. Elektriğe yapılan zamlardan dolayı birçok iş yeri faaliyetini durdurmak noktasına gelmiştir. Hane halkı en temel ihtiyaçları için kullandığı elektrik için servet ödemek zorunda bırakılmıştır.”

amed tip zam açıklaması
Türkiye İşçi Partisi Amed İl Örgütü zamlara karşı açıklama yaptı

Azınlığa safahat çoğunluğa sefalet

İktidar ve patronların, pandeminin ve ekonomik krizin ağır faturasını emekçilerin üzerine yıktığına vurgu yapan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Pandeminin, Suriye’deki iç savaşın ve ekonomik krizin ağır faturası yetmezmiş gibi şimdi de Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının faturasını da emekçilere ödetmek istiyorlar. “Şahsı” saraylarda ejder meyveli toplantılar düzenlerken, patronlar kârlarını büyütürken, emekçiler büyük bir yıkıma sürükleniyor. Önümüzdeki süreçte emekçi halkımızın yaşam koşulları daha da zorlaşacak. İktidar ve patronlar sıkıştıkça yaşadıkları her krizin faturasını bize, emekçilere daha da fazla ödetmeye kalkacak. Ekonomik krizin ve bölgemizdeki savaşların faturasını ödememek için tek çaremiz birleşik ve güçlü bir işçi sınıfı hareketidir. İktidarın bize uygun gördüğü yaşamı kabul etmek zorunda değiliz. Birileri zevki sefa içinde bir eli yağda bir eli balda yaşarken çoğunluğun yoksulluk içinde debelenmesini kabul etmiyoruz. Gelin hep beraber bu sömürücü düzeni değiştirelim ve emekçilerin insanca yaşayabileceği bir ülke kuralım.”

SUR AJANS

TİP Amed İl Örgütü: Krizin faturası emekçilere ödetiliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin