İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,59
EURO18,33
GBP20,93
EURO/USD0,99
BIST3.484,42
GR. ALTIN1.021,03
BTC373.896,41
ETH24.894,31

Tiyatro sanatçısı Emektar: Kürtçe sanat yapmaktan vazgeçmeyeceğiz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amed Şehir Tiyatrosu oyuncularından Berfin Emektar, son günlerde yasaklanan Kürtçe etkinliklere atıfta bulunarak tüm engellemelere rağmen Kürtçe sanat yapmaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Kürtçe kültür ve sanat etkinliklerine getirilen yasaklara tepki gösteren Amed Şehir Tiyatrosu oyuncusu Berfin Emektar, “Bizlere, ‘biz Kürtçe’yi yasaklamıyoruz etkinliğe dair kaygıyı yasaklıyoruz’ üzerinden sözler sarf ediliyor. Ama nedense yasaklanan bütün bu etkinlikler Kürtçe. Bu da ironi bir şey. Asla Kürtçe sanat yapmaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Şanoya Bajêr a Amedê (Amed Şehir Tiyatrosu) ekibi tarafından Miguel de Cervantes’in “Don Kişot” kitabından Kürtçe’ye uyarlanan “Don Kixot” oyunu AK Partili’li Çayırova Belediyesi tarafından 16 Mayıs’ta engellenerek, gösterimine izin verilmedi. Yine Kürt sanatçılar Aynur Doğan ile Metin- Kemal Kahraman’ın da konserleri çeşitli gerekçelerle iptal edildi.   

“Yasaklanan bütün bu etkinlikler Kürtçe”

Emektar, Kürt sanatına karşı yapılan engelleme ve yasaklamaların komik gerekçelerle yapıldığını söyledi. Kendilerine dönük engelleme gerekçelerinin “mülki amirin inisiyatifi” olarak yansıtıldığını belirten Emektar, “Bizlere, ‘biz Kürtçe’yi yasaklamıyoruz etkinliğe dair kaygıyı yasaklıyoruz’ üzerinden sözler sarf ediliyor. Ama nedense yasaklanan bütün bu etkinlikler Kürtçe. Bu da ironi bir şey” dedi.

“Nereden tutsan çok komik gerekçeler”

Kocaeli Çayıova Belediyesi tarafından oyunlarına getirilen yasağa değinen Emektar, “Don Kixot oyunumuz 28 Mayıs’ta Kocaeli Çayırova Belediyesi’nde oynanacaktı. İstanbul’da Seymen Organizasyon tarafından düzenleniyordu. Biz de o organizasyonun katılımcısıyız. Organizasyon şirketi gidip anlaşmayı yapıyor, biz sadece etkinliğin bir parçasıyız. Ama bir gece yarısı engellendiğini duyuyoruz. Ve onlara yapılan tebliği de çok komik; ayın 13’ünde ve gece saat 10.30’ta mesai saatleri dışında bir telefonla bildirim yapılarak, ‘biz salonu size yanlışlıkla verdik, bunun içinde etkinliğiniz iptal edilmiştir’ diyorlar. Ellerinde sözleşmeleri var, kaparo ödenmiş, afişler çıkmış, biletler internet üzerinde satışa çıkarılmış. Bu hiçbir ahlaka sığmıyor. Yapılanlar politik gerekçelerle yapılıyor. Yani bir kamu kurumunun kendi sözleşmesine bile uymama durumu söz konusu. Nereden tutsan çok komik gerekçeler. Aynı zamanda Aynur Doğan konseri için de yapılıyor. Yani çok belli ki, birileri oturup, Kürtçe etkinliklerine dair yasaklama kararı alıyor” ifadelerini kullandı.

 “Kapalı bir mekânda valilik iznine gerek yok”

Amed Şehir Tiyatrosu olarak ilk kez yasak ve engellemelere maruz kalmadıklarını söyleyen Emektar, oyunlarının birçok yerde çeşitli gerekçelerle engellendiğinin altını çizdi. Tuttukları her salonda valilik izninin istendiğini aktaran Emektar, “Prosedür olarak böyle bir şey yok. Bir belediye etkinliğinde, kapalı bir mekânda valilik iznine gerek yok. Ama mesele ya da söz konusu Kürtçe olduğunda valilik izni başta olmak üzere, oyun texstleri, metin, oyuncu kadrosunun hepsi isteniyor. En son Mardin Valiliği, Kürtçe ‘Tartuffe’ oyununu engelledi. Bir özel sektör salonunda yapmamıza rağmen bu oldu. Yine telefonla aranarak, hiçbir yazılı gerekçe sunmadan yapıldı. Ve biz o oyunu oynayamadık. Sonra kamuoyunda ses getirince, komik gerekçelerle pandemi kaynaklı engellendiği söylendi” dedi.

Emektar ayrıca, “‘Bizim meselemiz Kürtçe değil deniliyor’ ama her seferinde nedense ne olduğuna dair bir şey söylenmiyor. Kürtçe değil de ne? Neden Tartuffe yasaklanıyor. Türkçe Tartuffe yasaklanmış mı? Ama biz nedense böyle yasaklarla karşılaşıyoruz” diye ekledi.

“Her şey sansürlü olarak karşımıza çıkıyor”

Yasaklamaların ve engellemelerin artık tüm kesimlere sirayet etmeye başladığını belirten Emektar, Türkiye’deki yasaklama meselesinin dil meselesini de aştığını, artık “öteki” olana dair her şeyin yasaklandığını vurguladı. Emektar, “Bu ülkede sadece Kürtçe tiyatrolar engellenmiyor, Türkçe oyunlar da engelleniyor. Bu asla kabul edilebilir bir şey değil. İkiyüzlülükleri TRT Kurdi ile görülüyor.  Onun dışındaki her şeye de bir tahammülsüzlük var. Bu ikiyüzlülük asla kabul edilir değil. Yani şunu söylüyor, ‘ben ne istersem Kürt onu söyler.’ Ama böyle bir şey yok. TRT dediğimiz yerde hiç canlı yayın yok. Her şey sansürlü bir şekilde karşımıza çıkıyor. Oradaki Kürt’te aslında istediği gibi konuşan ve yapan Kürt değil maalesef” diye belirtti.

“25 yıl öncede vardı, 10 yıl önce de vardı”

Tüm saldırılara karşı Kürtçe tiyatroyu sahipleneceklerinin altını çizen Emektar, devamla şöyle konuştu: “Yaşananlar ‘Onlar bunları yasakladı ve biz vazgeçiyoruz’ anlamına gelmiyor. Asla Kürtçe sanat yapmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu yeni bir şey değil. 25 yıldır Kürt tiyatrosu yapıyoruz ve bu yasaklamalarla ilk defa karşılaşmıyoruz. 25 yıl öncede vardı, 10 yıl önce de vardı, geçen ay da vardı ve önümüzdeki yıllarda olmayacağının hiçbir garantisi yok. Ama biz Kürt tiyatrosunu yapmaya devam edeceğiz. Belki onların salonlarında yapmayabiliriz belki buna engel koyabilirler ama elbette Kürt sanatçıları, tiyatrocuları, müzisyenleri kendi sanatını yapmak için her zaman bir yol bulacak. Bir yol yoksa da her zaman ki gibi bir yol açılır. Tüm baskılara rağmen işimizi yapmaya devam edeceğiz.” (Kaynak: MA)

Tiyatro sanatçısı Emektar: Kürtçe sanat yapmaktan vazgeçmeyeceğiz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin