İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,53
EURO18,10
GBP20,40
EURO/USD0,97
BIST3.094,46
GR. ALTIN984,33
BTC355.573,27
ETH24.274,66

TMMOB Amed İl Koordinasyonu Kurulu’ndan, “Geziye, emeğimize, mesleğimize sahip çıkıyoruz” açıklaması

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mimarlar Odası Diyarbakır şubesi önünde bir araya gelen TMMOB Amed İl koordinasyonu üye ve temsilcileri, basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada “Geziye, emeğimize, mesleğimize sahip çıkıyoruz”  denildi.

Kurul adına açıklamayı yapan TMMOB Amed İKK sekreteri Doğan Hatun, ”Ülke, ekonomiden siyasete kadar her alanda büyük bir kriz içerisinde. Krizin sorumlusu olan iktidar, halkın acil sorunlarına çözüm üretmek yerine toplumsal muhalefeti susturarak başarısızlığının üstünü örtmeye çalışıyor. Ülkede yaşanan derin ekonomik krizin temel sebebi iktidarın Kürt sorununun çözümünde güvenlikçi politikalar uygulamasıdır. Savaşa ayrılan milyarlarca liralık bütçe halkı yoksulluğa ve açlığa mahkûm etmiştir. Çözümün barış ve diyalogdan geçtiği gerçekliği bir kez daha gözler önüne serilmiştir” dedi.

“Krizden kurtuluşun yolu, nedenlerini ters yüz etmektir”

Gezi Davası’nda verilen hapis cezaları ile Yargıtay tarafından cezası onanan Canan Kaftancıoğlu’na atıfta bulunulan açıklamada şu ifadelerine yer verildi:

“Davalarda verilen mahkûmiyet kararları ile daha önce Kürtlere yönelik siyasi soykırım davaları iktidarın çaresizliğinin dışa vurumudur. Aralarında TMMOB Yönetim Kurulu Üyemiz Mücella Yapıcı, Şehir Plancıları Odamızın İstanbul Şubesi’nin eski başkanı Tayfun Kahraman ve Mimarlar Odamızın Hukuk Müşaviri Can Atalay’ın da bulunduğu arkadaşlarımıza verilen cezalar, hukukun gereği olarak değil, iktidarın toplumsal muhalefeti cezalandırma ve sindirme siyasetinin sonucu olarak verilmiştir. Gezi Direnişi ve bu direnişin parçası olmuş herkes, tarih karşısında ve toplum vicdanında tertemiz ve lekesizdir. Ülkenin bugün içinde bulunduğu krizden kurtuluşun yolu, bu krizi yaratan nedenlerin tümüyle ters yüz edilmesinden geçmektedir.

“Gezi’ye, emeğimize ve mesleğimize sahip çıkacağız!”

Bizler, bu ülkenin imarından sanayiine, tarımından enerjisine kadar tüm süreçlerinde yer alan, hayatı yaşanabilir kılan mühendisleri, mimarları, şehir plancıları olarak, acil taleplerimizi bir kez daha dile getiriyoruz; Nitelikli işgücümüzün heba olmasına neden olan işsizlik sorunu derhal çözülmelidir. Tüm meslektaşlarımıza güvenceli istihdam sağlanmalıdır. SGK ile TMMOB arasında ücretli çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının “Asgari Ücret Denetim Protokolü” ivedilikle yürürlüğe konulmalıdır. Türkiye’nin içinden geçtiği bu karanlık dönemde, Gezi’ye, emeğimize ve mesleğimize sahip çıkacağız!”

SUR AJANS

TMMOB Amed İl Koordinasyonu Kurulu’ndan, “Geziye, emeğimize, mesleğimize sahip çıkıyoruz” açıklaması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin