İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,58
EURO18,22
GBP20,75
EURO/USD0,98
BIST3.553,85
GR. ALTIN1.021,17
BTC374.770,62
ETH25.429,00

TMMOB: Kentte yaşayan yurttaşlar hiçe sayılmıştır

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kayyumu’nun görevden alınmadan hemen önce kentte yaptığı imar değişikliklerine dair açıklama yaptı.

Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası (TMMOB) Amed İl Koordinasyon Kurulu görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kayyumu’nun görevden alınmadan hemen önce kentte yaptığı imar değişikliklerine dair açıklama yaptı. Kurul adına açıklamayı okuyan TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Doğan Hatun,” Bu kentte yaşayan yurttaşlar hiçe sayılmış ve kentleşme kent planlamaları kamusallıktan uzak tadilatlarla dönüşüme uğratılmak istenmektedir” dedi.

“Kentlerimizde imar politikaları adı altında bir talan sistemi geliştirilmiştir”

Her atanan kayyımın yarattığı rant alanları , kentin planlamasına bu doğrultuda yön verdiğini ve yeni atanan kayyımlarında  bu doğrultuda çalışmalarına  devam ettiğini belirten Hatun,”2016 yılından bu yana kürd halkının iradesi ile seçilen belediyelere dönük antidemokratik yollarla atanan kayyımlar, kentlerimizde imar politikaları adı altında bir talan sistemi geliştirmiştir. Her atanan kayyımın yarattığı rant alanları , kentin planlamasına bu doğrultuda yön vermekte ve yeni atanan kayyımlarda  bu doğrultuda çalışmalara devam etmektedir. 2019 yılında atanan kayyım görevden alınmadan hemen önce birçok imar uygulamasına sadece ticari rant odaklı yaklaşmış ve planlamalar bu doğrultuda  onay vermiştir. Bu durum  bir kez daha şunu göstermiştir ki bu kentte yaşayan yurttaşlar hiçe sayılmış ve kentleşme kent planlamaları kamusallıktan uzak tadilatlarla dönüşüme uğratılmak istenmektedir” dedi.

Hatun daha sonra açıklamasına şu şekilde devam etti;

“Kentimizi adeta bir ticarethane anlayışı ile planlayarak rant alanları oluşturmaktan vazgeçmeyen Kayyım gözünü okullarımızın yanındaki-çeperindeki sosyal donatı alanlarına ve spor alanlarına dikmiş ve plan tadilatları yapmış ve yaptırmıştır. Gitmeden hemen önce onay verdiği plan değişikliklerinden biri daha askıya çıkartılmıştır. Diyarbakır ili sınırları içerisinde bulunan Newroz parkının güney batısında Dİyarbakır Bağlar Necip Fazıl Anadolu lisesi yanındaki 4179/1 parsel, Şehit Uzman Çavuş Süleyman İyikul Ortaokulu 4181/1 parsel ve iki parselin kuzeyinde kalan 4173/1 parsel mevcut planda sosyal tesis alanı-ticaret alanı ve spor alanı olarak tasarlanmıştır. Bu bölgede yaşayan yurttaşlar için tasarlanmış sosyal tesis alanlarını iptal ederek yerine burada ticari alanlar planlamak istenmektedir. Necip Fazıl Anadolu Lisesi batısında kalan parsel okul bölgelerinin yoğunluğundan ve kavşak noktalarını rahatlatıp kullanımı arttırmak için spor tesis alanı olarak planlanmıştır. Ancak spor tesis alanın yerini değiştirip kamusal statüsü üzerinde tahakküm kurarcasına bu alanı da özel spor tesis alanı yaparak kamusal bir alanı özel alana dönüştürerek yurttaşların yaşam koşullarını zorlayan planlamalar tasarlamış durumdadır.

Kavşak noktalarında bulunan parsellerin ticari rant yaratmak dışında kullanım hakkı yokmuşçasına davranılan düzenlemede sosyal tesis alanı iptal edilerek ticaret-turizm alanları planlanmıştır.

“Rant odaklı yaklaşımlara izin vermeyeceğiz”

Kentli için kamusal alanlar olarak tasarlanan donatı alanlarını işgal edilmesine ve rant odaklı yaklaşımlara izin vermeyeceğimizi bir kez daha dile getiriyoruz. Spor alanlarının özelleştirilmesi , sosyal tesis alanlarını iptal edilmesi ve kamusallığı hiçe sayan yaklaşımlarla hazırlanan bu planların hayata geçmesine engel olmak için çalışmalar yapacağımızı bilinmesini isteriz. Bu kenti ve bu kentte yaşayan yurttaşların hakkı olan kamusal alanları ranta alet ettirmeyeceğimizi tekrar yineliyoruz.

Kayyım politikalarının kentimizde yıllardır gerçekleştirmeye çalıştığı rant odaklı planlamalar ve rant odaklı çalışmaların özü şudur ki; yok edilmek istenilen kamusal alanlarla, yandaşlara peşkeş çekilen ticari alanlar oluşturmak, adeta bir yap-boz gibi defalarca yıktırılıp tekrar yaptırılan kavşaklar kentsel dönüşüm adı altında yaratılan rantlar v.s. Bütün bunları yapılırken de Belediyelerin hizmet faaliyetleri için ayrılan bütçelerin halkın kullanımına sunmayarak önceliği ; emniyet, askeriye, diyanet ve yandaş vakıflara iş ve işlem yaparak yandaşa rant aktarmaktır.

Tmmob Amed il koordinasyon kurulu olarak askıda bulunan ve kamusallığı hiçe sayan bu planlara itiraz edeceğimizi sonuç alamazsak konuyu yargıya taşıyacağımızı buradan ifade etmek isteriz.”

TMMOB: Kentte yaşayan yurttaşlar hiçe sayılmıştır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin