İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,59
EURO18,32
GBP20,93
EURO/USD0,98
BIST3.442,83
GR. ALTIN1.019,73
BTC371.314,66
ETH24.801,53

TTB Meclis önünde haykırdı: 8 Şubat’ta G(ö)revdeyiz

ttb meclis açıklama
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Meclis önünde açıklama yaparak, hekimlerin özlük haklarının düzeltilmesi çağrısında bulundu. Sağlık emekçileri özlük haklarının düzeltilmesi için 8 Şubat’ta G(ö)revde olacak.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), özlük haklarına ilişkin bir düzenlemenin Meclis’e getirilmesi için çağrıda bulundu. Meclis önünde yapılan eylemde hekimler talepleri kabul edilemezse iş bırakacaklarını dile getirdi.

şebnem korur fincancı
TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı

‘Bu g(ö)rev hepimizin’

TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı,“8 Şubat için hiçbir randevu vermeyin. Mevcut randevuları hastaları mağdur etmeyecek şekilde sağlık hizmetlerini başka günlerde planlayın. Topluma da sesleniyoruz bu g(ö)rev yalnızca hekimler/sağlık çalışanları için değil, hepimiz için” dedi.

‘Özellerdeki emek sömürüsüne son demek için buradayız’

TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı açıklamanın devamında hekimlerin çalışma koşullarına ve aldıkları ücrete değinerek şöyle konuştu: “Bu durum emeklilik oranında önceki döneme göre yüzde 40 artış anlamına gelmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere emekli olan hekimlerin artık çalışmaması değil, çoğunun özel sağlık kuruluşlarında çalışmaya devam etmek zorunda kalması anlamına gelmektedir. Bugün, özel hastanelerin çoğu kartelleşmiş ve özel hastaneler, hekimlerden kendi şirketlerini kurmalarını, kendi sigorta primlerini yatırmalarını, kendi hekim mesleki sorumluluk sigortalarını yapmalarını istemektedir. Bu yolla özel hastaneler kârlarını daha da artırıp özlük haklarımızı yok saymaktadır. Özellerdeki emek sömürüsüne son demek için buradayız”

‘Ne oldu bu yasa tasarısına?’

Hastaların MHRS sistemlerinde aylarca sıra bulamadığını, hekimlere/hastalara dayatılan 5 dakikada bir muayenenin bu sorunu çözemeyeceğini vurgulayan Fincancı, bu sürenin muayene, ve tedavi için yetersiz olduğunu belirtti. Fincancı, meslek hastalığı kapsamına değinerek geri çekilen yasa tasarısına ilişkin, “Televizyonlardan da gördük ki bu yasa taslağı hakkında icazet almadan konuşamadığınız gibi; taslağın geldiği hızla çekildiğinde de konuşamadınız. Ne oldu bu yasa tasarısına? Sağlık Bakanı olarak sağlık çalışanlarına sahip çıkamıyorsanız neden o mevkidesiniz? Yasanın geri çekilmesini sağlayan partilere, iktidara soruyoruz neden geri çektiniz yasa tasarısını? Daha iyisini getireceğiz dediniz ama iki ayı geçti neden hekimlere/sağlık çalışanlarına bir açıklama yapmıyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

‘8 Şubat için hiçbir randevu vermeyin’

Sağlık emekçilerine seslenen Fincancı sözlerini şöyle sonlandırdı: “8 Şubat için hiçbir randevu vermeyin. Mevcut randevuları hastaları mağdur etmeyecek şekilde sağlık hizmetlerini başka günlerde planlayın. Topluma da sesleniyoruz bu g(ö)rev yalnızca hekimler/sağlık çalışanları için değil, hepimiz için” SUR AJANS

TTB Meclis önünde haykırdı: 8 Şubat’ta G(ö)revdeyiz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin