İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,47
EURO17,85
GBP19,96
EURO/USD0,96
BIST3.260,15
GR. ALTIN968,33
BTC371.271,36
ETH25.619,53

TTB Merkez Konsey Üyesi Dr. Yerlikaya: Acil hastalara hizmet verilecek

sağlıkta bölgesel eşitsizlik
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TTB Merkez Konsey Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, 14-15 Mart’ta yapılacak Beyaz G(Ö)rev için halktan destek beklediklerini ve grev süresince sadece poliklinik hizmetinin verilmeyeceğini, acil hastalar için ise hizmet üretilmeye devam edeceğini söyledi.

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, 14-15 Mart’ta yapılacak 2 günlük grev öncesi Sur Ajans’a yaptığı değerlendirmede, grev süresince acil ve kronik hastaların mağdur edilmeyeceğini ve hekimlerin özlük haklarının yanında yurttaşların da nitelikli sağlık hizmetine erişimi için mücadele ettiklerini belirtti.

TTB Merkez Konsey Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hekimlere yolladığı mektubu ve hekimlerin 14-15 Şubat’ta yapacakları 2 günlük grevi değerlendirdi.

diyarbaır sağlık grevi
Sağlıkçılar 14-15 Martta grevde

Acil hastalar 2 günlük grev boyunca mağdur edilmeyecek

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Sağlık Bakanı Koca’nın mektubuna ilişkin “Emeğimizin karşılığını alamadığımız bu çalışma koşulları, sağlıkta şiddet uygulanan sağlık politikaların sonucudur. Siz ve öncülleriniz yaşadıklarımızın sorumlusunuz. Sorumluluğunuzu mektupla geçiştirmezsiniz. Oyalama değil, hakkımız olanı istiyoruz!” ifadelerini kullanan Dr. Yerlikaya, Sur Ajansa yaptığı değerlendirmede de şunları söyledi: “Biz 15 Aralık ve 8 Şubat’ta grev yapmıştık. Sağlık hizmetinin geldiği aşama itibariyle tıkanan bir sistem var ve işlemiyor. Sağlıkta çalışma koşulları çok zor. Hekimler ve sağlık çalışanları olarak çok değersizleştirildik. Pandemiyle birlikte iş yükümüz daha da arttı. En önemlisi de emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Memleketteki ekonomik krizin bize de yansıması var ve bütün bunların sonucunda biz hekimler de geçinemiyoruz. Bütün bunlar üzerine de hekimler olarak hak arayışı mücadelemiz var. Beyaz Yürüyüş, Beyaz Forum ve basın açıklamalarıyla, eylem etkinliklerle sesimizi duyurmaya çalıştık.  Tabii 14-15 Aralık’ta yapılacak olan greve ilişkin de sosyal medya hesaplarında bunu yapanlara yönelik bir işlem yapılacağı dolaşıma girdi. Grev öncesi bir nevi hekimlere gözdağı verilmeye çalışıldı. Sonrasında hem bizim hem sendikaların söz konusu grevin bir anayasal hak olduğu ve acil hastalar, Covid-19 hastaları, kanser hastaları ve diyaliz hastalarına yönelik gerekli hizmetin devam edeceğini ve poliklinik hizmetlerinin üretilmeyeceği dile getirildi. Sağlık emekçileri bu gözdağına karşı eyleme kararlılıkla katılacaklarını ifade ettiler.”

‘2021 yılında bin 405 hekim iyi hal belgesi alıp yurtdışına gitti’

Sağlık Bakanı Koca’nın hekimlere yönelik mektubunun, “hastalarınıza bakın, eylem yapmayın minvalinde” olduğunu belirten Dr. Yerlikaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sanki bir noktada da kendisi sorumluluk makamında değilmiş, işi icra etmiyormuş gibi gerekli düzenlemeler yapılacak tarzında grev kırmaya dönük bir girişim olarak değerlendiriyorum. Biz oyalama değil somut olarak hakkımızı istiyoruz. Hekimler olarak bu konuda çok da tahammülümüz kalmamış durumda. Gerekten hekimler olarak tükendik, emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Hekimler, sağlık çalışanları artık bu ülkede gelecek göremiyorlar. Çoğu Almanca kurslarında, yurtdışına gitmeyi düşünüyor. Sadece 2021 yılında bin 405 hekim bize başvurarak iyi hal belgesi alıp yurtdışına gitti. Emeğimizin karşılığını alamadığımız bu zor çalışma koşulları hekimler açısından dayanılır gibi değil. Bu koşullarda hekimler olarak sağlık hizmetini üretmeyecek bir noktadayız.”

Dağkapı Meydanı’nda 12:30’da hekimler açıklama yapacak

Hekimlerin acil talepleri olduğunu dile getiren Yerlikaya, şunları ifade etti: “Hekimler olarak 10 tane acil talep sıraladık ve bu taleplerin biran önce karşılanmasını istiyoruz. Sağlık alanında yaşanan şiddeti öneyecek etkili ve caydırıcı bir sağlıkta şiddeti önleme yasası, emeğimizin karşılığını alacağımız bir ücret. Covid-19’un meslek hastalığı kabul edilmesi, 7200 ek gösterge. Nöbet sonrası izin ve işyeri hekimleri için temel ücretin kabul edilmesi gibi taleplerimiz var. En önemlisi de sağlık alanında yaşanan kaosun son bulmasını istiyoruz. Hekimleri de mutsuz eden ve hastaların da sağlığa erişimini engelleyen bir süreçle karşı karşıyayız. Halk da artık nitelikli bir sağlık hizmeti alamıyor ve daha fazla para ödemek durumunda kalıyor. Halk özel hastanelere mahkum edilmiş durumda. Bütün bunlara karşı sesimizi daha gür duyurmak için 14-15 Mart’ta 2 günlük grev yapacağız. İlk gün hastane önlerinde toplanacağız. 11:00-11:30’da Dağkapı Meydanı’nda buluşup 12:30’da basın açıklaması yapacağız.”

ttb hekimler 10 acil talep
Hekimlerin 10 acil talebi

‘Halk sağlığı için de biz bu talepleri yükseltiyoruz’

Yurttaşlara hekimlerin Beyaz Grevi’ne destek çağrısı yapan Dr. Yerlikaya, son olarak şunları söyledi: “Yaptığımız eylem, etkinlik sadece hekimler olarak emeğimizin karşılığını almak ya da sağlık alanında yaşanan şiddete karşı mücadeleyle sınırlı değildir. Halkın daha nitelikli bir sağlık hizmetine erişimi için de bir mücadeledir. Halk sağlığı için de biz bu talepleri yükseltiyoruz. 2 günlük grev boyunca acil hastalara zaten hizmet verilecek. Acil hastalar, Covid hastaları, gebe hastalar, kanser, diyaliz hastaları  mağdur edilmeyecek. Bu noktada poliklinik hizmeti almak isteyen diğer hastaların ise 2 günlük grev boyunca bize destek olmalarını istiyoruz.”

SUR AJANS / ÖZEL

TTB Merkez Konsey Üyesi Dr. Yerlikaya: Acil hastalara hizmet verilecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin