İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,47
EURO17,85
GBP19,96
EURO/USD0,96
BIST3.260,15
GR. ALTIN968,33
BTC371.271,36
ETH25.619,53

TTB Merkez Konsey Üyesi Yerlikaya: Vazgeçmiyoruz, korkmuyoruz, mücadeleye devam

ttb
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Tabipler Birliği’nin 29 Mayıs’ta Ankara’da yapacağı “Emek bizim, söz bizim; sağlık hepimizin” Beyaz Miting’ine katılım çağrısı yapan TTB Merkez Konsey Üyesi Halis Yerlikaya, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının mücadele kararlılığına vurgu yaptı.

Sağlık emekçileri ve hekimlerin çalışma ve yaşam koşullarının düzeltilmesi mücadelesini sürdüreceklerini ifade eden Yerlikaya, “Şu bilinsin ki, biz vazgeçmiyoruz, korkmuyoruz. Bize yol gösterenlere karşı hiçbir yere gitmiyoruz. Bu mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

ttb halis yerlikaya
TTB Merkez Konsey Üyesi Dr. Halis Yerlikaya

‘Sağlık emekçileri çok huzursuz’

TTB Merkez Konsey Üyesi Halis Yerlikaya, 29 Mayıs mitingine katılım çağrısı yaptı. Amed Sağlık Platformu’nun Diyarbakır Tabip Odası’nda yaptığı açıklamada konuşan Yerlikaya, şunları söyledi: “Türkiye’nin dört bir yanında bu çağrılar yapılıyor. Biz de emek sağlık örgütleri olarak bu çağrıyı yineliyoruz. Hem meslektaşlarımız sağlık emekçilerine hem de topluma mitinge destek olmaya çağırıyoruz. Çok uzun zamandır bizler alanlarda mücadele ediyoruz. Ekim ayından başlayan süreçte gerek yürüyüşlerle, gerek buluşmalarla gerekse de g(ö)rev etkinlikleriyle topluma, siyasal iktidara sesimizi ulaştırmaya çalıştık. Çünkü sağlık alanı gerçekten alarm veriyor. Sağlık sistemi artık işlemez noktada ve sağlık yerine sağlıksızlık üretiyor. Sağlık emekçileri çok huzursuz. Sağlık çalışanları, hekimler gerekten kendilerini çok değersiz hissediyorlar. Bu ülkede hiç olmadığı kadar hekim, sağlıkçı göçü ile karşı karşıyayız. Çünkü sağlık çalışanları ve hekimler ülkede bir gelecek göremiyorlar. Değer, kıymet bilmez bir siyasal iktidar anlayışı ile karşı karşıyayız. Siyasal iktidarın sağlık politikaları nedeniyle sağlık sistemi tıkanmış noktada. Bunun çok olumsuz, ciddi etkileriyle karşı karşıyayız. Yurttaşlar artık sağlığa erişemiyorlar. Bizim verdiğimiz mücadele sadece hekimlerin, sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili değil. Sadece çalışma koşullarımızın düzeltilmesiyle ilgili değil. Aynı zamanda toplumun sağlık hakkı içindir. Sağlığa daha nitelikli bir şekilde ulaşılabilir olması içindir. Aynı zamanda halk sağlığı için de bu mücadeleyi yürütüyoruz.

‘29 Mayıs’ta Ankara’da buluşacağız’

Sağlık çalışanları ve hekimlerin çalışma ve yaşam koşullarının düzeltilmesi noktasında verilen sözlerin tutulmadığına değinen Yerlikaya, mitinge katıl çağrısı yaparak, şunları söyledi: “Birçok eylem, etkinlik yaptık ama ne yazık ki, iktidar vaat ettiği sözleri bile yerine getirmedi. Bir zamanlar Mecliste Sağlık Bakanlığı tarafından hekimlerin bir kısmını kapsayan düzenlemenin yapılacağı ifade edilmişti. 14 Mart’ta Cumhurbaşkanı tarafından bir takım sözler de verilmişti ama ne yazık ki, halen bu ekonomik krizin yaşandığı ve emeğimizin karşılığını alamadığımız koşullarda henüz hiçbir olumlu gelişme yok. Özlük haklarımızla ilgili hiçbir düzenleme yok. Dahası, sağlıkta şiddet her geçen gün daha da arttı. Bununla ilgili de hem TTB’nin hem diğer meslek örgütlerinin önerilerinin yaşama geçirildiği hiçbir düzeleme yok. İşin özü sağlık alanındaki kaotik süreç devam ediyor. Her gün onlarca hekim, sağlık çalışanı kamudan istifa edip özel hastanelere ya da yurt dışına gitmek durumunda kalıyor. Bütün bu olumsuz tablonun kader olmadığını biliyoruz. Bunları değiştirmek için de mücadele ediyoruz. Ankara’da 29 Mayıstaki miting de bu mücadelenin bir parçası. Ama şu bilinsin ki, biz vazgeçmiyoruz, korkmuyoruz. Bize yol gösterenlere karşı hiçbir yere gitmiyoruz. Bu mücadeleye devam edeceğiz. 29 Mayıs’ta hekimi, ebesi, sağlık çalışanı, teknik görevlisi ve bütün toplumsal katmanlarla birlikte Ankara’da buluşacağız. Hep birlikte “Emek bizim, söz bizim; sağlık hepimizin” diyeceğiz. Bütün meslektaşlarımızı, sağlık çalışanlarını mitinge katılmaya davet ediyorum.”  

SUR AJANS

TTB Merkez Konsey Üyesi Yerlikaya: Vazgeçmiyoruz, korkmuyoruz, mücadeleye devam

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin