İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,46
EURO17,84
GBP19,96
EURO/USD0,96
BIST3.260,15
GR. ALTIN968,45
BTC370.896,14
ETH25.518,70

Urfa Suruç’a bağlı Tavşanköy Mahallesi’nde 15 gündür elektrik ve su yok

urfa
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Urfa’nın Suruç ilçesine bağlı 60 hane ve 500 nüfuslu Tavşanköy (Dewşen) Mahallesi’nde, 15 gündür elektrik ve su yok.

Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi (DEDAŞ), 15 gün önce patlayan elektrik trafosunu mahallelinin borcu olduğu gerekçesiyle onarmazken, 15 gündür elektriksiz ve susuz kalan mahalleli ise içme suyu ihtiyacını çevre mahallelerden karşılıyor.

Elektrik kesintisi olduğu için suların da akmadığı mahallede, halk 15 gündür yaşam mücadelesi veriyor.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Tavşanköy Mahallesi yaşayan Mehmet Ali Aslan, günlerdir elektriklerinin olmadığını söylüyor.

urfa suruç elektrik
Urfa Suruç’a bağlı Tavşanköy Mahallesi’nde 15 gündür elektrik yok

‘Herkese kaçak elektrik cezası kesiyorlar’

Son 2 ayda 3 kez mahallede bulunan trafonun patladığını belirten Aslan, “1986’da bu elektrik telleri yapıldı. Rüzgar her estiğinde teller birbirine çarpıyor. Bunun sonrasında ise trafo patlıyor” ifadelerini kullandı. Mahallede 15 gündür elektrik olmadığını dile getiren Aslan, yetkililere müracaatta bulunduklarını ancak olumlu bir dönüş yapılmadığını aktardı. Trafonun onarılmasını istediklerini dile getiren Aslan, “Yetkililer ‘Kaçak elektrik borcunuz var onu ödeyin’ diyor. Herkese kaçak elektrik cezası kesiyorlar. 4 bin TL’den 15 bin TL’ye kadar hepimize ceza kesmişler. Elektrik trafosunun onarılarak elektrik verilmesini istiyoruz. Sularımız akmıyor. 1970’li yıllarda olduğu gibi tulumbalarla su çekiyoruz. Tulumbalardaki pis suyu mecbur biz de içiyoruz. Halimiz perişan” diye konuştu. 

‘Günlerdir elektriklerimiz yok’

Mustafa Aslan ise, elektrik sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi. Aslan, “Yaşanan sorunların göz önüne alınmasını istiyoruz. Günlerdir elektriklerimiz yok. Evlerimizin sayısı fazladır. Mahalleye tek ve ufak bir trafo getiriliyor. Trafonun daha öncede 2 defa patladığını ve yetkililere mevcut trafonun ufak olduğunu söyledik. Buna rağmen yine 100 KWA’lık trafo getiriliyor. Mevcut trafolar elektrik kullanımını kaldırmıyor. Şalterler patlıyor, trafolar yanıyor” diye belirtti.

‘Faturalar yüksek geliyor’

DEDAŞ yetkililerinin kendilerinden borçlarını ödemesini istediklerini söyleyen Aslan, “Durumumuz kötüdür. Kimse borcunu ödeyemiyor. Faturalar yüksek geliyor. Yüksek cezalarda kesiliyor. Bizler elektrik trafosunun onarılmasını istiyoruz. Aksi halde DEDAŞ istifa etsin. Milletvekilleri, yetkililere sesleniyoruz. Bu sorunu çözsünler” şeklinde konuştu.

‘Sularımız akmıyor’

Mahallede yaşlıların, hastaların bulunduğunu ve öğrencilerin karanlıkta ders çalışmak zorunda kaldığını anlatan Aslan, “Önümüz Ramazan ayıdır. Bu sorun bir an önce çözülmeli. Sularımız da akmıyor. Bunun sorumlusu da Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon İdaresi’dir. Sularımızın trafosunun ayrı olması gerekmektedir. Yüksek elektrik geliyor ve trafolar kaldırmıyor. Suları herkes çevre köylerden bidonlarla taşıyorlar” dedi.

‘Köyümüzü bir ufak trafo kaldırmıyor’

Abdulkadir Korkmaz, mevcut trafonun elektrik tüketimini karşılamadığından sürekli patladığını belirterek, yeni trafo talebinde bulundu: “250 KWA’lık trafo istiyoruz, onlar bize 100 KWA’lık getiriyor. Millet perişan haldedir. Suyu bidonlarla taşıyorlar. Elektrik kabloları, direkleri eski olduğundan birbirlerine çarpıyor. Bidonları bağlayarak elektrik kablolarını sıkılaştırıyoruz. Kimse sorunumuzu çözmüyor. 250 KWA’lık trafo istiyoruz. Elektrik sorunlarının çözülmesini istiyoruz. Köyümüzü bir ufak trafo kaldırmıyor. Ya 2 trafo yapsınlar ya da büyük bir trafo bağlasınlar.”

DEDAŞ kesintiyi doğruladı

Mahallelilerin yaşadığı sorunlara ilişkin ulaştığımız DEDAŞ yetkilisi, mahallenin elektrik trafosunun yandığını, bağladıkları 160 KWA’lık Termik Manyetik Şalterin (TMŞ) mahalleli tarafından 600’lük ile değiştirildiğini, sorunun da bundan kaynaklı olduğunu, trafoyu değişmeleri durumunda aynı sorunun yaşanacağını, bu nedenle şu anda yazışmalar yaptıklarını ve güven tesis edildiğinde sorunu gidereceklerini söyledi. (Kaynak: MA)

Urfa Suruç’a bağlı Tavşanköy Mahallesi’nde 15 gündür elektrik ve su yok

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin