İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,53
EURO18,10
GBP20,40
EURO/USD0,97
BIST3.094,46
GR. ALTIN984,33
BTC355.573,27
ETH24.274,66

Vali Karaloğlu: İnsanlar Hevsel Bahçeleri’ne inebilecek

dicle nehri millet bahçesi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, kenti Dicle Nehri ile buluşturacak Millet Bahçesi projesinin yapılacağı alanda incelemeler yaptı. Karaloğlu, “İnsanlar Hevsel Bahçeleri’ne inebilecek” dedi.

Karaloğlu: “Artık Dicle’yi daha fazla kullanmak Dicle ile Diyarbakırlı hemşehrilerimizi daha çok buluşturma noktasında bir gayretimiz var, bir çabamız var.”

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediyesince Diyarbakırlıları Dicle Nehri ile buluşturacak 432 dönümü yapay gölet olan 787 dönümlük alanda yapılacak Millet Bahçesi’nde incelemelerde bulundu.

dicle nehri münir karaloglu
Vali Münir Karaloğlu Dicle Nehri’nde incelemelerde bulunuyor

Karaloğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün sağlamış olduğu balıkları gölete bıraktı.

Atatürk döneminde Arap atlarının yetiştirilmesi için kullanılan eski harada incelemelerde bulunan Karaloğlu, haranın rehabilitasyon ihtiyacı olan çocuklar için binicilik tesisi olarak düzenlenmesi için talimat verdi.

münir karaloğlu
Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu

‘Dicle’yi daha fazla kullanma çabamız var’

Alanda yaptığı incelemelerin ardından açıklamalarda bulunan Karaloğlu, dünyada nehir kenarlarına kurulan şehirlerin suyu çok iyi kullandığını ama Diyarbakır’ın bir nehir şehri olmasına rağmen nehrin az kullanıldığını söyledi. Karaloğlu, şöyle konuştu: “Biz diyoruz ki artık Diyarbakır’ın yüzünü Dicle’ye dönme vakti geldi. Yüzyıllardır belki Diyarbakır’ın bir Sur şehri olmasından kaynaklanan zorlukları da olmuştur. Suyu kullanmak, nehri kullanma konusunda zorlukları da olmuştur. Ama artık Dicle’yi daha fazla kullanmak, Dicle ile Diyarbakırlı hemşehrilerimizi daha çok buluşturma noktasında bir gayretimiz var, bir çabamız var.”

münir karaloğlu dicle nehri hevsel bahseleri
Vali Münir Karaloğlu

‘İnsanlar Hevsel Bahçeleri’ne inebilecek’

Hevsel Bahçelerinin UNESCO Dünya Miras listesinde olduğunu hatırlatan Karaloğlu, şunları dile getirdi: “7 bin yıldır kesintisiz sulu tarım yapılan dünyada başka bir bölge yok. Şimdi Hevsel Bahçeleri ile ilgili de önemli bir proje yürütüyoruz. Yani Hevsel Bahçeleri Diyarbakır’ a gelen insanlara Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri Dünya Miras listesindedir diyoruz. Surları gösteriyoruz ama insanlar Hevsel Bahçeleri neresidir deyince yukarıda surlardan elimizle işaret ediyoruz. Şu gördüğünüz alandır.  Şimdi insanlar Hevsel Bahçeleri’ne inebilecek, Agro turizm dediğimiz tarımsal turizmi de içine alacak bir proje çalışmasını da ayrıca yürütüyoruz. Bugünkü bu alanın dışında o alanın tarımsal niteliğini koruyarak, UNESCO Dünya Miras listesine girme gerekçesini de koruyarak o bölgeye şehre gelen yerli yabancı turistlerin, 7 bin yıllık kesintisiz sulu tarımın yapıldığı o güzel bahçeleri, kum şeftalisinin, Diyarbakır Karpuzunun, reyhanın, çeşitli gül çeşitlerinin yetiştiği alanı görsün istiyoruz.”

Karaloğlu, Silvan Köprüsü ile Üniversite Köprüsü arasında kalan 2 milyon metrekarelik alanda çalışma yürüttüklerini ifade ederek, Kültür Varlıkları Kurulu ve Doğa Kurulu’nun tavsiyeleri ile bölgenin niteliklerini koruyarak Diyarbakır halkının kullanımına açmak istediklerini belirtti.

Su sporlarının yapılabileceği bir alan oluşturulacak

Millet Bahçesi yapılacak 787 dönümlük alanın özel bir şirkete 49 yıllığına kiralandığını anlatan Karaloğlu, Milli Emlak Genel Müdürlüğü ve şirketle görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirterek buranın Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edildiğini kaydetti.

Karaloğlu, 787 dönümlük alanda yer alan 432 dönümlük yapay göleti de kullanarak alanı çeşitli su sporları aktiviteleri yapılabilecek bir hale getirip etrafında piknik alanları oluşturacaklarını aktardı.

Projenin son aşamaya geldiğini söyleyen Karaloğlu, Kurul kararları, imarla ilgili mevzuat kısıtlamaların kalkmasıyla bölgeyi Diyarbakır halkı ile buluşturacaklarını ifade etti.

‘Yaz aylarında 1 milyonun üzerinde yavruyu gölete bırakacağız’

Karaloğlu, konuşmasını şöyle tamamladı: “Tarım ve Orman Bakanlığı Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün sağlamış olduğu balıkları da göletimize bıraktık. Çok teşekkür ediyoruz. Şimdi yavru balık sezonu değil inşallah yaz aylarında 1 milyonun üzerinde yavruyu bu gölete bırakacağız. Buraya pikniğe gelen insanlar oltası ile balık tutma şansını da yakalamış olacaklar. Balık tutma aktivitesinin de yapıldığı bir gölet olsun arzusundayız.”

SUR AJANS

Vali Karaloğlu: İnsanlar Hevsel Bahçeleri’ne inebilecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin