İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,59
EURO18,32
GBP20,93
EURO/USD0,98
BIST3.442,83
GR. ALTIN1.019,73
BTC371.314,66
ETH24.801,53

Van Gölü kıyı şeridi imara açılıyor

van gölü imar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van Büyükşehir Belediyesi, Van Gölü kıyı şeridindeki 66 hektarlık alanı imara açtı. İMO Şube Başkanı Mihail Atik, göl kıyısının imara açılmasını kentteki en büyük rant projesi olduğunu söyledi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Kıyısının büyük bir bölümü devlet kurumları ve ticari alanlar tarafından işgal edilen Van Gölü, kayyımların yeni imar planlarıyla giderek halkın ulaşamayacağı bir alana dönüşüyor. Kıyısı işgal edilen Van Gölü’ne ilişkin geçtiğimiz Ocak ayında yeni bir karar alındı. Kayyım yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi, Edremit ilçesinde bulunan sahil şeridini kapsayan yaklaşık 66 hektarlık alanı 14 Ocak 2022 tarihinde  “Kıyı Kanunu Yönetmeliği’nden” çıkararak imara açtı. 1 Şubat’ta askıya çıkarılan bölgenin ticaret ve hizmet sektörü alanına dönüştürülmesi planlanıyor.

mihail atik
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Van Şube Başkanı Mihail Atik

‘Edremit sahilinde büyük bir kıyım olacak’

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Van Şube Başkanı Mihail Atik, sahil şeridinin imara açılmasının bugüne kadar Van’da uygulanmaya çalışılan en büyük rant projesi olduğunu belirterek, bu durumun Van Gölü’nde büyük bir tahribata yol açacağını söyledi.

 Van Gölü kıyısının imara açılması ve ticari alana dönüştürmek istenmesinin “gizli” bir şekilde yapılmaya çalışıldığının altını çizen Atik, “Büyükşehir Belediyesi’nin Edremit sahilini kapsayan 66 hektarlık alanda imar plan revizyonu içeren bir çalışma yaptı. Bu revizyonu gerçekleştirmeye çalışırken, kentteki sivil toplum kuruluşları, konunun uzmanları dahil edilmeden gizli saklı bir şekilde gerçekleştirildi. Bu durum hayata geçerse Edremit sahilinde büyük bir kıyım olacak ve talan planı da uygulanmaya başlanacak” dedi.

‘Bölgenin imara açılması Kıyı Kanun Yönetmeliği’ne göre yasak’

Edremit sahil arazisinin konut yapımına uygun olmadığını ifade eden Atik, “Özelleştirilmeyle beraber artık kıyı şeridi belirli şahısların olacak ve istedikleri şekilde bir şeyler inşa edecekler. Sahili imara açarken bazı kıstasları maalesef göz ardı ettiler. Bölgenin imara açılması Kıyı Kanun Yönetmeliği’ne göre yasaktır. Bu araziyi kıyı kanunu yönetmeliğinden çıkararak konut yapılabilir bir duruma dönüştürecekler. Kanunda kıyı şeridinin ilk 100 metresinde ticaret, turizm, konut alanı yapılmaz. Kıyılarda ancak park alan, yeşil alan yapılabilir. Bu kanunda kamuoyunun faydası olmayan hiçbir şey yapılamaz kuralı var. Ama bu kuralın ihlal edildiğini görebiliyoruz. Ayrıca Van’ın deprem bölgesi olmasından kaynaklı kıyıda konut yapılaşmasına gidilerse ilerde deprem olması durumda binlerce insanın ölümüne neden olabilir” diye belirtti.

Rant uğruna tahribat

Dünyanın en büyük gölleri arasında bulunan Van Gölü’nün endemik bir göl olması bilinmesine rağmen böylesi çılgınca bir projeye başvurulduğunu kaydeden Atik, şunları söyledi: “Van Gölü ekolojik tahribatla karşı karşıyadır. Buralarda yapı oluşturulursa bu yapılar göle daha çok baskı yapacaktır. Nasıl yapılar inşa edecekleri bilmediğimiz için tahminen alanı betonlaştıracaklar. Eğer betonlaşmaya gidilirse göl yağmur sularından beslenmeyecek ve buradaki yapıların katı atıkları büyük bir olasılıkla göle aktarılacaktır. Bu da müthiş derecede tahribata yol açacaktır.”  

‘Kayyım atandıktan sonra sürekli bölgenin belediye ait arazileri satışa çıkarılıyor’

Kayyım Belediyesince kar ve çıkar hırsı uğruna kıyı şeridinin rantiyeciler peşkeş çekildiğini ifade den Atik, sözlerine şöyle devam etti: “Atanan her kayyım kendisiyle beraber iş insanlarını getiriyor. Kentin değerli, kıymetli ve zengin alanlarını maalesef ranta açıyorlar. İhaleleri verdikleri iş verenler, bölgenin insanları değil, dışarıdan getiriliyor.  Burada devasa bir rantın döndüğünü görüyoruz. Kayyımlar  atanmadan önce belediyeye ait arazilerin konumu ve durum farklıyken, kayyım atandıktan sonra sürekli bölgenin belediye ait arazileri satışa çıkarılıyor ve satılıyor.”

 Oda olarak 66 hektarlık alanı imara açılmasına ilişkin Büyükşehir Belediyesine itiraz dilekçesi verdiklerini belirten Atik, rantçı politikalar teşhir edeceklerini söyledi. (Kaynak: MA)

Van Gölü kıyı şeridi imara açılıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin