İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,50
EURO18,14
GBP20,71
EURO/USD0,98
BIST3.179,99
GR. ALTIN987,97
BTC362.441,17
ETH24.764,68

Van’da tutukluların Tele1 ile Halk TV’yi izlemesi yasak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki tutuklular tarafından hazırlanan raporu paylaştı. Raporda hasta tutuklulara yönelik ihlale ve Tele1 TV ile Halk TV’nin izletilmemesine ilişkin öne sürülen gerekçe yer aldı.

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunan Yusuf Kenan Dinçer, tarafından hazırlanarak Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na gönderilen raporda 6 hasta tutuklunun 6 aydır tek kişilik hücrede tutularak cezalandırıldığı belirtildi. Raporda tek kişilik hücrede tutulan hasta tutukluların, wernicke korsakoff, yüksek tansiyon, epilepsi başlangıcı, kalpte ritim bozukluğu, migren gibi hastalıkları olduğu yer aldı.

Haber alma hakkı engellendi

Alternatif medya kanallarının keyfi olarak engellendiğinin ifade edildiği raporda, söz konusu durumun İnfaz Hakimliği tarafından ‘teknik arıza’ olarak açıklandığı belirtildi. Cezaevi yönetimin Tele1 TV ve Halk TV’yi izlenmesinin engellenmesine gerekçe olarak “Bakanlığın yazılı ve sözlü talimatı var” denildiği kaydedildi.

Cezaevini yönetiminin, mevcut kanallarının tutuklulara sorularak belirlenmesi yasasına uymadığı “size mi soracağız” diyerek keyfi olarak belirlendiği ifade edilen raporda konuya ilişkin “bizler Aralık ayında buraya getirildik, getirildiğimiz günden bu yana bize hiç anket yapılmadı. Bize televizyon kanallarının yayına verilmesini isteyip istemediğimiz sorulmadı” ifadelerine yer verildi.

Raporda yer alan ihlaller şu başlıklarla özetlendi:

Kitap, dergileri tutuklulara verilmiyor. İzmir 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nden Remzi Uçucu’nun gönderdiği “Kiraz Ağacı” isimli kitabın “kurumun güvenliğini tehlikeye düşürüyor” denilerek Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Tamer Korkmaz’a verilmedi.

Yasal olarak haftada 10 saat olan sohbet hakkının daha önce 3 saat olarak uygulandığı ama son 21 aydır ise tamamen kaldırdı. 65 yaşındaki hasta tutuklu Ali Osman Köse’nin sağlık durumu kötüye gidiyor. Köse’nin tedavisinin yapılması lazım. Merhamet değil, adalet istiyoruz. Ali Osman Köse’nin yüksek tansiyon, prostat gibi kronik hastalıkları bulunuyor.

Van’da tutukluların Tele1 ile Halk TV’yi izlemesi yasak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin