İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,58
EURO18,21
GBP20,75
EURO/USD0,98
BIST3.553,85
GR. ALTIN1.022,36
BTC373.852,76
ETH25.380,47

Yûnis Das’ın “Henase” (Soluk/Nefes) albümü yayınlandı

yunis das
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanatçı Yûnis Das 28 Mart’ta  “henase” (soluk/nefes) solo albümüyle dinleyicilerin karşısına çıktı. Albümündeki eserleri bireysel öykülerinden süzülen sanatçının bu çalışmasında kendisine ait 10 Kürtçe şarkısı var.

Teq û Req grubu solisti olarak profesyonel müzik yaşamına başlayan Yûnis Das 28 Mart’ta  “henase” (soluk/nefes) solo albümüyle dinleyicilerin karşısına çıktı.

Yûnis Das’ın albümünde kendisine ait 10 Kürtçe (Kurmancî) şarkı var

Dijital müzik platformlarında yayınlanan albümün yapım ve dağıtımcılığını sanatçının kendisi üstlendi. Albümün kayıtlarına İzmir’de 2020’nin Temmuz ayında başlandı ve 3 aylık bir süreçte kayıtlar tamamlandı. Bazı aksiliklerden dolayı dinleyicinin karşısına bir buçuk yıllık bir gecikmeyle çıkan “Henase” (soluk/Nefes) albümü; söz, müzik ve aranjesinin tamamı Yûnis Das’a ait 10 Kürtçe (Kurmancî) şarkıdan oluşmakta.

yunis das
Yûnis Das-Henase

Sanatçı bir sentez oluşturma ve özgün bir konsept peşinde

Albümde soft ve folk rock gibi batı soundlarının ön planda olmasının yanı sıra Kürt folklorik ritim, ezgi ve gırtlaklara da şarkı detaylarında karşılaşmak mümkün. Bir sentez oluşturma ve özgün bir konsept peşinde olan albümde elektrik/akustik/bas gitar, bateri, saksafon ve klarnet gibi enstrümanlar tercih edilmiş. “Henase” (Soluk/Nefes) her ne kadar albümdeki şarkılardan birinin ismi olsa da sanatçı albüme “Henase” (soluk/Nefes) ismini koymasının esas gayesinin yaşamın hengâmeleri arasında müziğe bir soluk/nefes olarak baktığı, üretimlerini bu soluklanmaların neticesi olarak ifade etmek istediğinden albümüne “Henase” (Soluk) koymayı tercih etmiş.

‘Albümdeki şarkılar sanatçının bireysel öykülerinden süzülüyor’

Yûnis Das yıllarca Kürtçe dil çalışmalarında eğitmen, çevirmen, folklor derlemleri üzerine çalışmanın yanı sıra Mardin Artuklu Üniversitesi Kürtçe Yükseklisans tezini de “Dengbêj Mihemed Arif Cizîrî üzerine etnomüzikolojik bir inceleme” başlığında tamamladı. Yûnis Das albümünün dilsel boyutu üzerine yoğunlaşıp, bu deneyimlerini albümün sözlerine yansıtmaya çalışıyor.  Albümde yer alan şarkılar sanatçının bireysel öykülerinden süzülürken, bu öyküler şarkılarda “Belkî (Belki)” “Dûrî Bûrî (Uzaklık Uzak)” “ Çûk û Gul (Kuş ve Gül)” “Heçkû (Sanki)” “Mij û Berf (Sis ve Kar)” “Tikûtenê (Yapayalnız)” “Zerya”  gibi başlık ve metaforlarla vurgulanıyor.

‘Yûnis Das albüm lansman konserleriyle dinleyicisinin karşısına çıkmayı planlıyor’

Sanatçı bireysel öykülerinin yanı sıra, “Azadî (Özgürlük)” “Henase (Soluk)” “Kerixîm (Usandım)” şarkılarında toplumsal gerçekçi temalara dair bakış ve hissiyatını ortaya çıkarma peşinde. “Henase”deki şarkılar tema, konu ve tarz olarak kent müziği, yenilikçi Kürt müziği çerçevesinde ele alınabilir. Yûnis Das, Kürt müziğinde yoğunlukla işlenen ve ilgi gören ve geleneksel ve anonim müzik düzenleme ve sunumlarından farklı olarak yeni arayışların daha da genişletilmesi gerektiği, toplum ve bireyin değişen yaşam dinamiklerinin yeni müzik arayışlarıyla renklenip çeşitlenmesi görüşünün albümün temel gayelerinden birini olduğunu ifade ediyor. Yûnis Das ilerleyen haftalarda albüm lansman konserleri ile dinleyicisinin karşısına çıkmayı planlıyor. Sanatçı albümünü, sanat ve dil birikimini esin aldığı babası Ehmedê Torî’ye ithaf ediyor.

SUR AJANS

Yûnis Das’ın “Henase” (Soluk/Nefes) albümü yayınlandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin