İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,47
EURO17,85
GBP19,96
EURO/USD0,96
BIST3.260,15
GR. ALTIN968,33
BTC371.271,36
ETH25.619,53
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ziraat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube ve Diyarbakır bölgesi Veteriner Hekimler Odası’ndan yapılan açıklamada atamaların yetersiz olduğuna vurgu yapılarak, “Tarım ve Orman Bakanlığında çalışan 9 bin 531 veteriner hekimle 81 il ve 922 ilçede hizmet verilmektedir. Bu sayı çok yetersizdir” denildi

Açıklamada atamaların yetersiz olduğu belirtilerek, “392’sinin veteriner hekim 747 kadronun da Ziraat, Gıda, Su ürünleri, Balıkçılık Teknolojileri, İnşaat ve Elektrik mühendisliklerinin de içinde bulunduğu diğer mühendislik dallarından alınacağı belirtilmiştir” denildi.

zmo diyarbakır
ZMO Diyarbakır Şubesi

Ziraat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube ve Diyarbakır bölgesi Veteriner Hekimler Odası, ziraat mühendisleri ve veteriner hekim atamalarında haksız uygulamalara yönelik basın açıklaması yaptı.

Diyarbakır Ziraat Mühendisleri Odası’nda yapılan açıklamayı ZMO Diyarbakır Şubesi Başkanı Samet Ucaman okudu.

‘İstihdam edecek veteriner hekim sayısı 392 olarak açıklanmıştır’

Ucaman, şu ifadeleri kullandı: “Tarım ve Orman Bakanlığı’na, 2 yılı aşkın bir bekleyişin sonunda istihdam edecek veteriner hekim sayısı 392 olarak açıklanmıştır. İnsan, hayvan ve çevre sağlığı başta olmak üzere hayvansal gıdaların üretim, denetim ve kontrol aşamalarının her alanında hizmet veren, tarladan sofraya gıdamızın güvenliğini sağlayan, koruyucu aşılama çalışmaları, yaban hayatı, zoonotik hastalıklarla mücadele ve yaşadığımız pandemi sürecinde Veteriner Hekimler ve Ziraat Mühendisleri önemli görevler üslenmiştir. Günümüzde yaşanan gıda ve iklim krizleri sonucunda insanlık daha şiddetli felaketlerle karşı karşıya kalması kaçınılmazdır.  Bu nedenle, sayılarının yetersizliğine rağmen limitlerini zorlayarak hizmet vermeye çalışan Veteriner Hekim ve Ziraat Mühendislerine daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.”

diyarbakır ziraat mühendisleri
ZMO Diyarbakır Şubesi Başkanı Samet Ucaman

‘9 bin 531 veteriner hekimle 81 il ve 922 ilçede hizmet verilmekte’

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Prof. Dr. Vahit Kirişçi tarafından yapılan açıklamaya değinen Ucaman, “5064 personel istihdamı yapılacağı bunun 392’sinin veteriner hekim 747 kadronun da Ziraat, Gıda, Su ürünleri, Balıkçılık Teknolojileri, İnşaat ve Elektrik mühendisliklerinin de içinde bulunduğu diğer mühendislik dallarından alınacağı belirtilmiştir. Sadece Ziraat mühendisi bölümümün 21 alt bölümden oluştuğunu değerlendirirsek bölüm başı 35 kişi gibi komik bir rakam ortaya çıkmaktadır. Bu sayının 81 il ve 922 ilçeye nasıl tevzi edileceğini kamuoyunun görüşüne sunuyoruz. Yine Veteriner hekimlerimize ayrılan 392 kişilik kadro açıklaması 85 milyonluk Türkiye’de böylesine geniş hizmet yelpazesi olan veteriner hekimlerimizi açıkça hayal kırıklığına uğratmıştır. Halen Tarım ve Orman Bakanlığında çalışan 9 bin 531 veteriner hekimle 81 il ve 922 ilçede hizmet verilmektedir. Bu sayı çok yetersizdir.  Buda gösteriyor ki personel açığını kapatmak için çaba gösterilmediği, göstermelik ve çok az sayıda alımlarla günü geçiştirmeye çalışıldığı, tarımsal ve hayvansal üretim konusunda reel bir politikadan uzak hareket edildiğini görmekteyiz” diye belirtti.

‘Atamalar beklentilerin altında kaldı’

Ziraat mühendisi ve veteriner hekim atmalarının yapılması gerektiğine değinilen açıklamada, “Uzun zamandır Veteriner Hekim ve Ziraat Mühendisi alımı yapılmaması tarımsal ve hayvansal üretiminde hizmetlerin aksadığı aşikardır. Ülkemizin ihtiyaçları da dikkate alınarak durumun tekrar değerlendirilerek yeni bir kararla istihdamın artırılması uygun olacaktır. Bütün beklentiler bu yöndedir. Açıklanan veteriner hekim ve Ziraat Mühendisleri istihdamı, beklentilerin gerisinde kaldığı, gerçekçi olmadığı, bu kabul edilemez durumun yeniden ele alınması ve iller bazlı analizler sonucu kadro sayısının değerlendirilip artırılmasını talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

SUR AJANS

Ziraat Mühendisi ve Veteriner Hekim atamaları yetersiz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin