İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,50
EURO18,14
GBP20,71
EURO/USD0,98
BIST3.179,99
GR. ALTIN987,97
BTC362.441,17
ETH24.764,68

Hınek Henek, ‘Doxtorê Super’ skeci ile sağlık sisteminin parodisini çekti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son dönemlerin en çok beğenilen Kürtçe eğlence ve komedi programı olan Hinek Henek’in son bölümünde yer alan “Doxtorê Super” (Süper Doktor) skeci, konu edindiği ‘hekimlerin kısıtlanan muayene süresi’ ile beğenileri topladı.

Her hafta Şanoya Bajêr a Amede (Amed Şehir Tiyatrosu) salonunda izleyici karşısında çekilen ve bir hafta sonra yayımlanan Hinek Henek, toplumsal sorunları eleştirel bir perspektifle ele almaya devam ediyor. Son dönemlerde kamuoyunda geniş yer alan ve Türkiye genelinde hekimlerin protestolarına neden olan ‘5 dakikada bir muayene’yi konu edinen Hınek Henek’ın “Doxtorê Super” (Süper Doktor) skeci ile hasta öyküsü, fiziki muayene, tanı ve tedavi aşamalarının kısa bir sürede tamamlanamayacağına dikkat çekti.

Skeçte mesai bitimine son 3 dakika kala muayene için içeri alınan hastaların temsili fotoğrafı

Skecin en eleştirel kısmı

Skeçte, tedavi olmak için klinik kapısında sıra bekleyen onlarca hastayı tek tek içeri alarak muayene etmeye çalışan bir doktorun, hastalıkların tanısı için ilk ve en önemli adım olan ayrıntılı bir öykünün kısa bir sürede alınamayacağına yönelik eleştirel göndermeler yer alıyor. Skecin sonlarına doğru ise doktorun mesainin bitimine 3 dakika kala tedavi için kapıda bekleyen hastaları birlikte içeri almasıyla kısıtlı sürede sağlıklı bir tetkikin yapılamayacağına vurgu yapılıyor. Skecin sonunda ise Sağlık Bakanı’nı canlandıran karakterin hastaneye girmesiyle birlikte sağlıkta yaşanan durum ve uygulanan politikalar eleştirel diyaloglara sahne oluyor. Skecin en göndermeli kısmı ise ‘Almanya’da bir doktorun, bir günde 30 hastayı muayene etmesinden dolayı işten atılma’sına yönelik verilen haber oldu. Skecin tamamını izlemek için tıklayın

‘5 dakikalık muayene’ tartışmaları ne zaman başladı?

Hekim eksikliği nedeniyle hastanelerde başlayan randevu krizinin çözümü için Sağlık Bakanlığı, 9 Eylül’de Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ni (MHRS) üzerinden ‘5 dakikada bir randevu alınabilecek’ şeklinde bir düzenleme getirilmişti. Yapılan düzenlemenin ardından Türkiye genelinde hekimler, protesto eylemleri düzenlemişti. Konunun kamuoyunda sıkça tartışılmasının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla 9 Aralık 2021 tarihinde 81 ilin sağlık müdürlüklerine gönderilen genelgede “Kamuoyunda gündem olduğu gibi 5 dakikada bir muayene yapıldığı şeklindeki söylentilere sebep olacak uygulamalardan sakınılmalıdır” ifadesi yer almıştı. (SUR AJANS)

Hınek Henek, ‘Doxtorê Super’ skeci ile sağlık sisteminin parodisini çekti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin