İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,54
EURO18,11
GBP20,36
EURO/USD0,97
BIST3.201,84
GR. ALTIN986,24
BTC361.215,96
ETH24.826,19

İzmir’de Aile Hekimleri iş bırakma eyleminin 2’inci gününde

izmir-aile-hekimleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aile hekimlerinin özlük ve ekonomik haklarının iyileştirilmesi için iş yapılan iş bırakma eyleminin 2’ici gününde sağlık emekçileri, “Yeter Fahrettin bizi kahrettin” diye seslendi.

Aile hekimlerinin özlük ve ekonomik hakları için gerçekleştirdiği iş bırakma eyleminin 2. gününde İzmir’de basın açıklaması yapıldı.

Aile hekimleri ceza yönetmeliğinin geri çekilmesi, Sağlıkta Şiddet Yasası’nın çıkması başta olmak üzere özlük ve ekonomik hakları için 17-18 Şubat’ta iş bıraktı.

aile hekimleri
Aile Hekimleri iş bırakma eyleminde

Aile hekimlerinden iş bırakma eylemi

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan sağlık emekçileri adına açıklamayı okuyan İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkanı Muteber Çolak, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de pandemi sürecinin ilk iki yılını bitirmek üzere olduğunu belirterek, böylesi zorlu bir süreçte Sağlık Bakanlığı’nın sağlık emekçilerinin yanında olmadığını ifade etti.

Çolak yaptığı açıklamayı şöyle sürdürdü:  “Onlar hizmeti daha nitelikli hale getiren uygulamalar yapmak yerine iş barışını bozan ceza yönetmeliğini çıkarmayı tercih etti. Birinci basamak sağlık hizmetlerinin amacı topluma koruyucu sağlık hizmeti vermektir. Ülkemizde aile hekimliği sistemine geçilmesiyle birlikte biz dizi sorun yaşamaya başladık. Aile hekimliği ve aile sağlığı çalışanları sözleşmeli çalışmaya başladı. Daha önce sağlık ocağı olan binalarımıza kira ödemeye başladık. Elektrik, su doğalgaz faturalarını biz ödemeye başladık. Taşeron firmalardan personel ve hemşire çalıştırmak zorunda kaldık. Serumdan ilaca her şeyi kendimiz temin etmek zorunda kaldık. Aile sağlığı merkezleri bize ait birer özel işletme gibi oldu.”

Aile hekimleri martta 3 gün grevde

Yönetmelikle getirilen düzenlemeleri yapmanın mümkün olmadığını ifade eden Çolak, “İnfaz komisyonlarını istemiyoruz. Keyfi sözleşme fesihlerini istemiyoruz. Her geçen gün artan şiddet olaylarına karşı etkili bir şiddet yasası istiyoruz. Gereksiz ve mesnetsiz CİMER şikâyetleri ile uğraşmak istemiyoruz. İş güvencesi istiyoruz. Ücretli izin hakkı ve rapor hakkı istiyoruz. Negatif performans istemiyoruz. Gereksiz ve bizleri zorlayıcı raporlarla uğraşmak istemiyoruz. Askere alma muayenesi, spor katılım raporu, av tüfeği raporu gibi raporların birinci basamak bir değerlendirme olmadığını düşünüyoruz. Bu raporlar nedeniyle hastalarımızla karşı karşıya kalıyoruz. Yapılması imkânsız uygulamalarla baskı ve mobbing görmek istemiyoruz. Ceza yönetmeliği geri çekilene kadar mücadeleye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

SUR AJANS

İzmir’de Aile Hekimleri iş bırakma eyleminin 2’inci gününde

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin